Špilja Vjetrenica u općini Ravno upisana je na UNESCO-v popis svjetske baštine na godišnjem zasjedanju koje se održava u Indiji. Veliki je to uspjeh vlasti BiH koje su uspjele uvjeriti predstavnike zemalja UNESCO-va odbora u univerzalnu vrijednost ovoga mjesta. Vjetrenica je na Tentativnoj listi BiH je od 22. studenoga 2004. godine, a nominacija špilje Vjetrenica predana je UNESCO-u u ožujku prošle godine. Špilja Vjetrenica već je 1952. godine proglašena spomenikom prirode, a o istoj se brine Javno poduzeće Vjetrenica Ravno koje je 2005. osnovala Općina Ravno.
Uvrštenje Vjetrenice na ovu prestižnu listu potvrđuje njezin izniman značaj, ne samo za BiH, već i za cijeli svijet. Vjetrenica je najveća i najpoznatija špilja u BiH, bogata speleološkim, arheološkim i biološkim značajem. Njezini jedinstveni podzemni ekosustavi, nevjerojatne geološke formacije i bogatstvo endemskih vrsta čine je neprocjenjivim prirodnim staništem i inspiracijom za mnoge znanstvenike i istraživače.
Špilja Vjetrenica upisana je na UNESCO-v popis svjetske baštine na godišnjem zasjedanju koje se održava u Indiji. Veliki je to uspjeh vlasti BiH koje su uspjele uvjeriti predstavnike zemalja UNESCO-va odbora u univerzalnu vrijednost ovoga mjesta.
Ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak izrazila je zadovoljstvo uspješno okončanim upisivanjem Vjetrenice na ovaj prestižni popis.
“S velikim zadovoljstvom i ponosom obavještavam vas da je Vjetrenica, naše nacionalno blago, uvrštena na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Ovo je povijesni trenutak za našu zemlju i priznanje izuzetne vrijednosti i jedinstvenosti naše prirodne baštine. Uvrštenje Vjetrenice na ovu prestižnu listu potvrđuje njezin izuzetan značaj, ne samo za nas, već i za cijeli svijet. Vjetrenica je najveća i najpoznatija špilja u Bosni i Hercegovini, bogata speleološkim, arheološkim i biološkim značajem. Njezini jedinstveni podzemni ekosustavi, nevjerojatne geološke formacije i bogatstvo endemskih vrsta čine je neprocjenjivim prirodnim staništem i inspiracijom za mnoge znanstvenike i istraživače.
Ovo priznanje donosi sa sobom i odgovornost. Naša obveza je da nastavimo raditi na očuvanju i zaštiti Vjetrenice, te da osiguramo održivi razvoj i promociju ovog jedinstvenog prirodnog spomenika. Vjetrenica će sada, kao dio svjetske baštine, imati još veću međunarodnu vidljivost i prepoznatljivost, što će pridonijeti razvoju turizma i lokalne zajednice”, rekla je za Večernji list BiH ministrica Bošnjak.
Kazala je kako je ovaj uspjeh znak ljubai prema Vjetrenici i BiH, ali i promocija i očuvanje kulturne i prirodne baštine.
O Vjetrenici
Vjetrenica je inače najveća i najpoznatija špilja u Bosni i Hercegovini, zaštićeni spomenik prirode i turističko odredište u jugoistočnom dijelu Hercegovine. Smještena je 300 m istočno od Zavale, na zapadnom rubu Popova polja, u općini Ravno, te 12 km udaljena od mjesta Slano na obali Jadranskog mora (Republika Hrvatska), odnosno 80 km od grada Mostara.
Ukupno je otkriveno oko 7014 metara podzemnih kanala. Speleološke posebnosti ove jedinstvene spilje su magična ljepota, prostrani hodnici i dvorane, brojne nakupine siga, te bogat hidrografski svijet s brojnim jezerima, nekoliko vodopada, više stalnih potoka i na desetke manjih periodičnih tokova koji teku raznim smjerovima, a ne treba zaboraviti ni pojavu snažnog vjetra na ulazu kao i osjetno strujanje zraka na nekoliko mjesta u unutrašnjosti, čestu pojavu magle u dijelovima Absolonova kanala, kao i davna urušavanja stropova divovskih razmjera.
Vjetrenica je podjednako zanimljiva u ekološkom, geomorfološkom i ekonomskom smislu, a istovremeno ona je i jedan od najsnažnijih izvora identiteta širega područja Bosne i Hercegovine. Zaštićeni je spomenik prirode od 1950. godine.
Iscrpnije o špilji Vjetrenica doznajte OVDJE.
Od 1972. godine kada je usvojena Konvencija za zaštitu svjetske kulturne i prirodne baštine, do danas je na UNESCO Listu svjetske baštine je upisano ukupno 936 dobara (725 kulturnih, 183 prirodnih i 28 mješovitih). U skladu sa ovom konvencijom, upisana dobra predstavljaju dio svjetske baštine sa izuzetnom univerzalnom vrijednošću. Upisana dobra iz Bosne i Hercegovine na UNESCO-ovoj Listi svjetske baštine su most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i područje Starog mosta starog grada Mostara. Sad se ovoj listi pridružila i Špilja Vjetrenica.
Pored toga, na tentativnoj listi dobara koje zemlja može nominirati u budućem periodu, se nalazi još osam dobara iz BiH. Tentativna ili privremena lista (lista potencijalnih dobara), kako se navodi iz Državnog povjerenstva za suradnju s UNESCO-om predstavlja inventar dobara koja se nalaze na području države, a ona ih smatra pogodnim za upis na Listu svjetske baštine UNESCO-a.
Države članice u svoje Tentativne liste uključuju ona dobra koja smatraju kulturnom i/ili prirodnom baštinom od iznimne univerzalne vrijednosti i koja namjeravaju nominirati tijekom sljedećih godina. Nominacije za Listu svjetske baštine se ne razmatraju ukoliko se nominirano dobro već ne nalazi na Tentativnoj listi države.
Dobra iz BiH koja se trenutno nalaze na Tentativnoj listi i nominirani su za popis UNESCO-ve liste zaštićene baštine:
Prirodno graditeljska cjelina Jajca (10.3.2006)
Sarajevo – jedinstveni simbol univerzalne multikulturalnosti – trajno otvoreni grad (1.9.1997)
Stećci – srednjevijekovni nadgrobni spomenici (18.4.2011)
Istorijsko urbano područje Počitelj (2.1.2007)
Prirodno i urbano područje Blagaj (11.12.2007)
Prirodno i istorijsko područje Blidinje (11.12.2007)
Prirodno i istorijsko područje Stolac (11.12.2007)
Prašuma Perućica (2017)
Jevrejsko groblje u Sarajevu (2018)
/Republika/