Islamistički pobunjenici proglasili su pad režima Bašara al-Asada nakon što su njihove snage ušle u glavni grad. Asad je napustio Damask, a najmoćniji čovjek Sirije sada je Abu Mohammed al-Golani, na američkom popisu – terorist i osnivač Al-Nusre. Dogovoreno je da državnim institucijama do prijenosa vlasti upravlja premijer Mohamed Džalali. Pobunjenici su rekli da su ušli u glavni grad bez ikakvih znakova raspoređivanja vojske i bez ikakvog otpora.
Glavni grad Sirije probudio se u nedjelju uz veselu vrisku, klicanje i pucnjavu u zrak nakon što su pobunjeničke islamističke snage ušle u grad i zbacile dugogodišnjeg vladara Bašara al-Asada.
Sirijska pobunjenička koalicija priopćila je da radi na prijenosu vlasti u Siriji na prijelazno upravno tijelo s punim izvršnim ovlastima, a da će sirijske državne institucije do njihove predaje novim vlastima voditi premijer Mohamed Džalali.
Bašar al-Asad s obitelji pobjegao zrakoplovom
– Sirijski predsjednik Bašar al-Asad ukrcao se u zrakoplov i u nedjelju napustio Damask uputivši se prema nepoznatom odredištu, izjavila su Reutersu dva visoka vojna časnika, dok su pobunjenici rekli da su ušli u glavni grad bez ikakvih znakova raspoređivanja vojske.
Zrakoplov Syrian Aira poletio je iz zračne luke u Damasku nekako u vrijeme kada su grad zauzeli pobunjenici, po podacima Flightradara. Zrakoplov je prvo letio prema sirijskoj obali, uporištu Asadovih alavita, ali je tada naglo skrenuo i krenuo u suprotnom smjeru, a nekoliko minuta kasnije nestao je s karte.
– Velika sirijska revolucija prešla je iz faze borbe za svrgavanje Asadovog režima u borbu za zajedničku izgradnju Sirije koja dolikuje žrtvama njezina naroda, dodaje se u priopćenju koalicije.
Vođa pobunjenika Abu Mohamed al-Golani objavio je da će sirijske državne institucije do predaje vlasti nadzirati premijer. Potpisana njegovim pravim imenom Ahmed al-Šara, Golanijeva izjava zabranjuje vojnim snagama u Damasku da se približavaju javnim tijelima i zabranjuje pucanje iz oružja u zrak.
Sirijski pobunjenici ušli su u predsjedničku palaču u Damasku rano u nedjelju uzvikujući “Bog je najveći”, rekli su očevici za dpa.
Zapovjedništvo sirijske državne vojske obavijestilo je pripadnike vojske da više nisu u službi, doznaju strane agencije iz sirijskih vojnih krugova. Vojnici će biti pozvani na dužnost ako bude potrebno, prema vojnim izvorima.
Tisuće ljudi u automobilima i pješaka okupilo se na glavnom trgu u Damasku mašući i skandirajući “Sloboda” nakon pola stoljeća vladavine obitelji Asad, rekli su svjedoci.
Tko je Bašar al-Assad
Sirijski predsjednik Bašar al Asad preuzeo je vlast na izborima bez protivnika 2000. nakon smrti svog oca Hafeza al-Asada, koji se izdigao iz siromaštva i vodio stranku Baath i preuzeo vlast 1970., postavši sljedeće godine predsjednikom zemlje.
Mlađi Asad odrastao je u sjeni svog oca, sovjetskog saveznika koji je vladao Sirijom tri desetljeća i pomogao promicanju manjinske alavitske populacije na ključne političke, društvene i vojne položaje.
Asadove snage bile su poznate po brutalnoj taktici tijekom građanskog rata koji je uslijedio nakon slamanja prodemokratskih prosvjeda 2011., kada se formirala naoružana opozicija sastavljena od malih milicija i nekih prebjega iz sirijske vojske.
Kao drugi sin koji nije bio spreman preuzeti očevu dužnost, Asad je studirao oftalmologiju u Londonu sve dok njegov stariji brat Basel, koji je bio pripreman da naslijedi Hafeza, nije poginuo u prometnoj nesreći 1994. godine. Bašar al-Asad je tada stavljen u središte pozornosti i studirao je vojnu znanost, a kasnije je postao pukovnik u sirijskoj vojsci.
Nakon očeve smrti u lipnju 2000., sirijskom parlamentu trebalo je samo nekoliko sati da promijeni ustav kako bi snizio dob za predsjedničku dužnost s 40 na Asadovu dob od 34 godine, što mu je omogućilo da naslijedi svog oca.
Telekomi i internet nastavili funkcionirati
Sirijski ministar telekomunikacija Ejad al-Katib, u intervjuu za Al Arabiju, rekao je da ga je kontaktirao predstavnik pobunjenika odgovoran za telekomunikacijske usluge. Složili su se da će telekomi i internet nastaviti funkcionirati, rekao je Katib.
Vođa pobunjenika Abu Mohamed al-Golani neće željeti da se ponovi kaos koji je zahvatio Irak nakon što su snage predvođene SAD-om svrgnule Sadama Huseina 2003. Neki Sirijci i dalje se boje da će pobunjenička koalicija nametnuti drakonsku islamističku vladavinu ili potaknuti odmazdu.
– Pravo je pitanje koliko će ova tranzicija biti uredna, a čini se sasvim jasnim da Golani jako želi da bude uredna. Morat će se obnoviti, a zato će im trebati da Europa i SAD da ukinu sankcije, rekao je Joshua Landis, stručnjak za Siriju i direktor Centra za bliskoistočne studije na Sveučilištu iz Oklahome.
/Desk/