Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Povjerenica Europske komisije: Ilegalne migrante vraćati u njihove zemlje
    • Dodik: RS i Srbija po modelu dvije Njemačke koje će se ujediniti u jednu dražvu
    • Papa Franjo imenovao mons. Ivana Štironju biskupom Porečke i Pulske biskupije
    • Livanjska toplana prestaje s radom: Prvo za 100% povećali cijene za kućanstva, a 235% za pravne – skoro svi im otkazali
    • Nikšić: “Nisam siguran hoću li biti premijer FBiH, ZNG s nama više ne može biti”
    • Ukidaju se trošarine za gorivo – jeftinije do 0,5 KM najmanje šest mjeseci
    • NAJVEĆI PAD BiH treća najgora u Europi po pitanju korupcije
    • Milanoviću odgovor iz Ukrajine: “Bi li s ovom retorikom postao predsjednik 90-tih kada se Hrvatska borila za samostalnost i protiv okupacije dijela zemlje? Ne bi.”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Širenje lažnih vijesti: Infodemija u vrijeme pandemije

    republikaBy republika14/03/2020Updated:14/03/2020Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nakon pojave oboljelih od koronavirusa i u BiH, svjedočimo i brojnim apelima za pomoć od strane raznih institucija prema medijima kako bi pravodobna, objektivna i istinita informacija došla do građanstva u BiH, a dobrim dijelom da bi s medijima “podijelili” i eventualnu odgovornost. Upravo mediji, posebno u ovo vrijeme razvijenih komunikacijskih tehnologija, sveprisutnosti društvenih platformi preko kojih se neometano širi nepotrebna panika i plasiraju dezinformacije, jedan su od najvažnijih stupova u borbi protiv pandemije koja je zavladala svijetom, piše Dnevni list.

    Značaj medija, toliko i dugogodišnje zanemarivanih u BiH, ponovno je otkriven i u eri kada svaki korisnik neke od društvenih mreža može uzeti ulogu novinara-izvjestitelja s lica mjesta određenog zbivanja. Stoga je, suočena s tim, i Svjetska zdravstvena organizacija epidemiju koronavirusa nazvala i “infodemijom” s obzirom na obim informacija, ali i dezinformacija, koji se u medijskom prostoru i na društvenim platformama objavljuju svakog trenutka, nerijetko i vrlo senzacionalistički.

    Širenje lažnih vijesti

    U susjednoj Hrvatskoj nakon izbijanja zarazne bolesti suočavaju se s lažnim vijestima koje se šire putem društvenih mreža što doprinosi dodatnoj panici stanovništva. I U BiH zamjetne su razne interpretacije, prvenstveno preko društvenih profila, stanja aktualne epidemiološke situacije. Međutim, prema sadašnjim kaznenim zakonima, niti u susjednoj Hrvatskoj, niti u BiH, odnosno, FBiH, širenje lažnih vijesti putem društvenih mreža nije kazneno djelo.

    U Zakonu o javnom redu i miru, kako u Hrvatskoj, tako i u BiH i Srbiji “izazivanje panike i nereda”, a primjerice, u županijskom prekršajnom Zakonu o javnom redu i miru HNŽ-a postoji odredba “širenje lažnih vijesti gdje je djelo kvalificirano kao “s umišljajem iznošenje ili pronošenje lažnih vijesti ili tvrdnji, čime se remeti javni red i mir i spokojstvo građana”.

    Podsjetimo na slučaj u susjednoj Srbiji od prije šest godina, kada je troje osoba privedeno i pritvoreno zbog širenja panike putem društvenih mreža u vrijeme velikih poplava. Osumnjičeni su bili optuženi da su objavljivali lažne podatke o broju nastradalih i teretilo ih se za “širenje panike i nereda”.

    U susjednoj Hrvatskoj ovih dana zabilježen je slučaj audio snimke koja se proširila društvenim mrežama, a u kojoj se navodi da bi Zagreb za 48 sati trebao otići u karantenu te da vlasti zataškavaju podatke o stvarnom broju oboljelih od koronavirusa. Tamošnji ministar unutarnjih poslova Davor Božinović naložio je istragu cijelog slučaja i procesuiranje počinitelja/ce, a hrvatski odvjetnik Anto Nobilo, nekada tužitelj u socijalističkoj Jugoslaviji potvrdio je da je u socijalizmu, širenje lažnih vijesti i panike bilo kazneno djelo.

    Sankcije za nepridržavanje uputa

    No, prema riječima mnogih stručnjaka s brojnih znanstvenih područja koji u posljednje vrijeme govore o epidemiji koronavirusa, mnogi se slažu da je disciplina i odgovornost građana prema sebi i zajednici jedna od najvažnijih elemenata za suzbijanje virusa te da je ponašanje građanstva u Kini jedan od oglednih primjera discipline i pridržavanja uputa nadležnih. “U Europi imamo visoko razvijenu demokraciju i slobodu i teško nam padaju bilo kakva ograničenja i zabrane”, sažetak je ovakvih komentara.

    No, i u tom slučaju postoji Zakon, a on, kako za Dnevni list pojašnjava mostarska odvjetnica Nada Dalipagić kaže:”Kazneni zakon F BiH, u članku 225, ‘Prenošenje zarazne bolesti’, propisuje da će onaj, tko postupi po propisima ili naredbama kojima nadležni organ zdravstvene službe određuje preglede, dezinfekciju, odvajanje bolesnika ili drugu mjeru za suzbijanje ili sprječavanje zarazne bolesti kod ljudi, pa zbog toga dođe do opasnosti od širenja zarazne bolesti, biti kažnjen zatvorom do jedne godine”.

    Istu kaznu propisuje i članak 226 ovog Zakona o ne postupanju po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije. “Ovaj članak glasi: Tko za vrijeme epidemije kakve zarazne bolesti ne postupi po naredbama ili odlukama donesenim na osnovu propisa nadležnog organa kojim se određuju mjere za suzbijanje ili sprječavanje epidemije, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine”, kaže odvjetnica Dalipagić.

    Također, a kako je kazano nedavno medijima tijekom konferencije Ministarstva zdravstva FBiH povodom epidemije koronavirusom, za sve koji se ne pridržavaju uputa u izdanim rješenjima o ograničavanju kretanja i nadzoru, predviđena je kazna od 100 KM do 2.000 KM, piše Dnevni list.

     

    /Republikainfo.com/

    infodemija izdvojeno lažen vijesti pandemija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Povjerenica Europske komisije: Ilegalne migrante vraćati u njihove zemlje

    01/02/2023

    Ukidaju se trošarine za gorivo – jeftinije do 0,5 KM najmanje šest mjeseci

    31/01/2023

    NAJVEĆI PAD BiH treća najgora u Europi po pitanju korupcije

    31/01/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Najnovije

    Povjerenica Europske komisije: Ilegalne migrante vraćati u njihove zemlje

    Dodik: RS i Srbija po modelu dvije Njemačke koje će se ujediniti u jednu dražvu

    Papa Franjo imenovao mons. Ivana Štironju biskupom Porečke i Pulske biskupije

    Livanjska toplana prestaje s radom: Prvo za 100% povećali cijene za kućanstva, a 235% za pravne – skoro svi im otkazali

    Nikšić: “Nisam siguran hoću li biti premijer FBiH, ZNG s nama više ne može biti”

    Kolumne

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Šimleša: Ne odgajam princezu – želim odgojiti ratnicu i radnicu koja će sama napraviti ljestve do zvijezda

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.