“Stranka demokratske akcije (SDA) rado će ući u koaliciju sa Savezom za bolju budućnost (SBB) i Hrvatskom demokratskom zajednicom 1990 (HDZ 1990)”, rekao je nakon sjednice kolegija SDA predsjednik ove stranke Bakir Izetbegović.
Dodao je kako će se rado odazvati pozivu Fahrudina Radončića, lideru SBB-a, na sastanak i kako se nada da će se to dogoditi uskoro.
Podsjetimo da se Radončić već ranije u Mostaru, susreo s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, koji također podržava ulazak SBB-a u vladajuću koalIciju.
Izetbegović je na sjednici kolegija SDA rekao da ova stranka neće raskidati partnerstva niti s jednom partijom s kojom ima potpisan sporazum, a to su za sada HDZ BiH, Demokratska fronta (DF), Bh. patriotska stranka (BPS), Stranka za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) i A- SDA.
Izetbegović je pojasnio da će SDA rado prihvatiti i SBB BiH kao partnera na federalnom nivou, a zbog, kako je precizirao, prestanka konflikta, stabilizacije u zemlji, te reformskih zakona.
“Ovo prihvaćanje ne znači da ćemo prekršiti postojeće sporazume. Imamo koalicijske sporazume sa DF-om i Savezom za promjene na državnom, a sa Strankom za BiH, BPS-om i sa A-SDA na federalnoj razini i mi nećemo prekršiti ove sporazume. Proširenje koalicije na federalnoj razini značilo bi da imamo dvotrećinsku većinu i da bi mogli ubrzati reformski put, pa čak i mijenjati Ustav FBiH – naglasio je Izetbegović.
Što se tiče Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika (SNSD), Izetbegović je kazao da se ova stranka podrazumijeva samo za federalnu razinu i da je tu dobro došla, ali da na državnoj razini ostaju partneri sa Savezom za promjene.
“Rad Vijeća ministara i Vlade FBiH jako dobar”
Naglasio je da SDA sa ovog nivoa neće izbacivati DF, ali ako oni odu iz vlasti da će SDA to poštovati i napraviti rekonstrukciju Vijeća ministara u skladu sa ranije potpisanim sporazumom.
Čelnici DF-a u lipnju su najavili da će njihovi ministri dati ostavke u Vladi FBiH, te da će ova stranka djelovati kao oporba, kao i to da njihovi bivši koalicijski partneri SDA i HDZ BiH neće imati podršku zastupnika DF-a u federalnom Parlamentu.
Izetbegović je komentirao i sastanke koje je u proteklom periodu imao lider Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragan Čović s liderima SNSD-a i SBB-a, Miloradom Dodikom i Fahrudinom Radončićem.
“SDA smatra da je rad Vijeća ministara BiH i Vlade FBiH jako dobar. Ne stoje kritike da imamo neki poseban problem kada je u pitanju rad ovih dviju vlada. Naravno, stoji da moramo imati 50 ruku u Parlamentu FBiH, ali kao što znamo stvari idu naprijed. Pojačan koalicijski kapacitet bi sasvim dobro došao.”
Radončić: Mi se ne nudimo, ali je potreban unutarbošnjački dijalog
Povodom izjave predsjednika SDA Bakira Izetbegovića da je “SBB dobrodošao u koaliciju na federalnoj razini”, te da će se “rado odazvati pozivu Fahrudina Radončića”, portal Dnevnog avaza zatražio je komentar predsjednika SBB-a i lidera opozicije Fahrudina Radončića.
“SBB i ja nismo tražili razgovore ni s kim, već je gospodin Dragan Čović, kao predsjedavajući Predsjedništva BiH, tražio sastanak sa mnom, kao liderom oporbe i predsjednikom druge najjače stranke u FBiH. SBB je obećao gospodinu Čoviću da će razmotriti ideje koje je on priopćio u ime vladajuće koalicije, te da će o svemu ozbiljno razmisliti i uskoro ga obavijestiti. Prema tome, mi se ne nudimo da uđemo u vlast. Ponavljam da čak nismo ni zainteresirani za cijelu priču. Nakon Kolegija SDA možemo reći da nas mirniji tonovi iz te stranke iskreno raduju, ali da nema nikakvog razloga da ja, kao predsjednik SBB-a, tražim ili predlažem susret s predsjednikom SDA. I to u poznatoj situaciji kada za to ne postoje nikakve ozbiljne političke predispozicije u smislu potencijalnog koaliranja”, kazao je Radončić.
Istaknuo je kako smatra da ima obvezu pozvati Čovića na uzvratni razgovor te da će to i učiniti.
“A, zaključci Kolegija SDA njihova su interna stvar koja SBB uopće ne obvezuje niti specijalno intrigira. U tom smislu, nije realno očekivati da će netko iz SBB-a tražiti sastanak s Izetbegovićem, na temu ulaska SBB-a u bilo koju vlast, iako smatramo da razgovori između dvije velike stranke o političkoj situaciji, te euroatlantskom putu i povratku unutarbošnjačkog dijaloga jesu potrebni i ne treba ih isključivati”, rekao je Radončić, prenosi portal Dnevni avaz.
/Republikainfo.com/