Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, nakon dvodnevnog zasjedanja PIC-a (Vijeće za implementaciju mira), rekao je kako je dobio veliku podršku svih članica te da je “međunarodna zajednica odlučna u namjeri podrške BiH onoliko dugo i intenzivno koliko god bude potrebno”.
Schmidt je rekao da je razgovarano o nekoliko važnih pitanja, između ostaloga i o temi kako vratiti povjerenje birača u izborni sustav, ali je istaknuo i izazove, ali i mogućnosti koje su pred BiH.
“Integritet izbornog procesa mora biti ojačan. Integritet izbornog procesa jedan je od najvažnijih uvjeta za BiH i njen napredak ka EU. Pozdravili smo opredjeljenost Vijeća ministara i koalicijskih partnera u nastavku reformi, uključujući i reforme za snažniji integritet izbornog procesa. UO je također naglasio neke druge zadatke koji organi vlasti moraju ispuniti u BiH, a to je postići konkretne i hitne rezultate u primjeni 14 ključnih prioriteta i pronaći održivo i prihvatljivo rješenje”, rekao je Schmidt.
Govoreći o pitanju državne imovine, Schmidt je rekao kako je to jedan od zadataka koje u okviru programa 5+2.
“Potrebno je imati jedan fer pristup što znači da nito neće biti isključen”, rekao je Schmidt.
Osvrnuvši se na sastanke s predstavnicima građanskog društva, Schmidt je istaknuo zabrinutos zbog nepoštivanje ljudskih prava, prava manjina, ali i pojedinih slučajeva nezakonitog djelovanja organa vlasti, pogotovo u RS-u. Istaknuo je kako Međunarodna zajednica ima jasan stav kada je u pitanju napad na predstavnike civilnog društva i njihove slobode te da su takvi napadi neprihvatljivi i neće se tolerirati.
Rekao je kako “BiH i njeni građani nikada nisu imali ovako velike šanse koje se pružaju”, ali i da nikada nisu imali ni ovako velike izazove s kojima se suočavaju”, kazavši kako se “mora iskoristiti zamah koji je postignut u radu organa vlasti”
“BiH ima kandidatski status, a nažalost imamo situaciju da imamo opet rat u Europi, to ne moram objašnjavati ovdje što znači rat za njenu zemlju i građane. Uprkos svim izazovima, imamo i dalje veliki broj šansi i odgovornosti. BiH mora ispuniti svoje obveze prvo prema EU, kako bi ostvarila napredak. Prioriteti su jasni, moraju se dosegnuti euorpski standardi, posebno na području vladavine prava i pravde i integriteta izbora. Organi vlasti moraju ispuniti obveze iz 5+2”, rekao je Schmidt.
Govoreći o pitanju državne imovine, Schmidt je podsjetio kako postoje sporazum o sukcesiji koji su potpisale bivše federativne republike SFRJ o podjeli imovine, te da je isti potpisala i BiH. On se pri tom osvrnuo i na predsjednika RS milorada Dodika i njegov nedavni posjet Moskvi.
Schmidt je pri tom podsjetio kako je radio na pitanju raspodijele imovine u Njemačkoj te da su našli način kako da okruzi i druge organizacijske sredine dobiju što trebaju.
“Nisam ovdje kako bih zadovoljavao bilo kojeg predsjednika entiteta. Vidjeli smo kako je netko iz RS tražio podršku Putina, a bolje bi bilo da je pitao građane RS što oni misle o tome i kada će se ukloniti zapreke koje stoje na putu investicija RS. Dobio sam jedinstvenu podršku PIC-a i nastavit ćemo s rješavanjem ovog pitanja jer se radi o tehničkom pitanju. Nakon završetka rada grupe eksperata dat ćemo niz preporuka organima vlasti da onda nastave rješavati ovo pitanje. Vidimo da s međunarodnim pravom prvo pravo raspolaže država, ali to ne sprječava nikoga u pronalasku razumnog načina. Znam da se treba doći do kompromisa”, rekao je Schmidt.
On je pri tom istaknuo i stav PIC-a da je “retorika koja prijeti miru i stabilnosti neprihvatljiva” te je i kritizirao poteze vladajućih u RS-u.
“Problematični su nedavni potezi organa vlasti u RS koji su povučeni kako bi se ograničila sloboda govora, djelovanja civilnog društva i stigmatiziraju manjine. Međunarodna zajednica vjeruje da BiH može premostiti zapreke. Mi u međunarodnoj zajednici smo ohrabreni jer vidimo da se otvaraju neke mogućnosti za budućnost i suradnju. Možemo vidjeti da je članstvo BiH u EU u budućnosti nešto što se može postići”, rekao je Schmidt.
On je pri tom imo i poruku za, kako je rekao “one koji se igraju secesijom”, prvenstveno predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku.
“Oni koji se igraju sa secesijom, igraju se s budućnosti građana ove zemlje i trpit će velike posljedice od međunarodne zajednice i mene. Dodiku neću dati tu čast i otkriti koji su to koraci koji će se poduzeti, ali mora biti svjestan činjenice da koraci mogu biti poduzeti.”
/Desk/