“Događaji u sljedećih nekoliko dana bi mogli imati dalekosežne posljedice na napredak i sigurnost zemlje tijekom sljedećih deset godina. Konkretno, mogućnost da se u skorije vrijeme osigura pozitivan odgovor na zahtjev BiH za članstvo u EU rapidno se smanjuje. BiH će trebati prihvatiti prilagodbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koju su nedavno ispregovarali BiH i EU. Bez ove prilagodbe – koja treba donijeti dobrobit građanima BiH – nema garancije da će BiH preći u novu fazu pristupanja Europskoj uniji. A bez ovog važnog koraka prema Europi, doći će do daljnjih zastoja u važnim investicijama koje su poticaj budućeg napretka BiH. Vlasti u BiH također trebaju što prije odobriti konačnu verziju mehanizma koordinacije”, stoji u zajedničkoj izjavi Cormack i Wigemarka.
Posebno se ističe da je međunarodna zajednica dala punu podršku pripremi i početnoj provedbi Reformske agende te da će isto donijeti rezultate ukoliko se prošireni aranžman MMF-a odobri do sredine lipnja.
“Ali, ovo je samo prvi korak. Prilagodba SSP-a i prihvaćanje zahtjeva za članstvo će biti ključno za stvaranje uvjeta pod kojima će se program MMF-a održati i u sljedećim godinama, i to je jako važno. Međunarodna zajednica sveukupno planira osigurati više od 2 milijarde eura kako bi pomogla BiH u sljedeće tri do četiri godine. Od toga će oko 850 milijuna eura biti izravna proračunska podrška, a 1,3 milijarde eura će biti usmjerene na ulaganja u infrastrukturu. Sve ovo ovisi od toga hoće li BiH biti na stabilnom političkom putu ka Europi. Više jednostavno nema vremena ukoliko želimo da Reformska agenda i podrška međunarodne zajednice urode plodom. Budućnost BiH ovisi o tome”, zaključuju Cormack i Wigemark.
Danas je službenu poruku uputio i šef Misije OSCE-a u BiH, veleposlanik Jonathan Moore povodom sutrašnje objave rezultata popisa stanovništva u BiH: “Niti jedan rezultat bilo kakvog popisa ne može promijeniti činjenicu da svi građani BiH imaju ista prava. Niti jedan rezultat bilo kakvog popisa ne može opravdati diskriminaciju”, izjavio je Moore.
Nije vrijeme za aplikaciju BiH
Povodom nadolazećeg predsjedavanja Slovačke Vijećem EU-a, Izaslanstvo EU-a u BiH u suradnji s veleposlanstvom Nizozemske i Slovačke organizirala okrugli stol na kojem su razmatrani različiti aspekti aktualne političke, ekonomske i sigurnosne situacije te najnoviji izazovi s kojima se EU susreće. Također, jedan od zaključaka je: nije pravo vrijeme za razmatranje aplikacije BiH za članstvo u EU.
U fokusu sudionika skupa su pitanja u svezi s rezultatima referenduma u Velikoj Britaniji, čiji su se građani većinski izjasnili za izlazak iz EU, ali i prisutni problemi koji se tiču ekstremizma, migracijske krize, složene situacije na istočnoj granici EU, ali i razvoja situacije u regiji, te posebno pitanja vezana za europski put BiH.
Na okruglom stolu mogle su se čuti kritike prema bh političarima koji, istaknuto je, nisu ispunili potrebne preduvjete – adaptaciju SSP-a što će omogućiti tvrtkama iz BiH pristup tržištu EU, te mehanizam koordinacije, kao i potrebu uspostavljanja interakcije između razina vlasti u BiH, ali i između BiH i EU.
(V.S./Republikainfo.com/FENA)