Reporteri bez granica (RSF) otkrili su kako je USAID financirao 6200 novinara, 707 nedržavnih medija i 279 nevladinih organizacija usmjerenih na medije u više od 30 zemalja u 2023. godini te da zamrzavanje ovih sredstava donosi velike probleme i kaos u nastavku njihovog djelovanja.
Kako piše RSF, američki proračun za inozemnu pomoć za 2025. dodijelio je 268,4 milijuna dolara za potporu “neovisnim medijima i slobodnom protoku informacija”, izvijestio je USAID, dok su ovi podaci uklonjeni s interneta, kao i njihova službena stranica, referira se RSF.
Agencija je koristila ta sredstva za pružanje obuke i podrške “jačanju neovisnih medija”, uključujući velike medijske organizacije i manje ili pojedinačno novinare koji djeluju u “represivnim uvjetima”.
RSF je također istaknuo da je USAID primarni donator za neovisne medije u Ukrajini, gdje se devet od 10 medija oslanja na međunarodne subvencije. U Ukrajini, RSF je naglasio potrebu za 96 milijuna dolara tijekom tri godine za obnovu neovisnih medja, koji je oslabljen ratom u zemlji.
Međutim, odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o zamrzavanju milijardi globalne pomoći, uključujući financiranje medija, izazvala je zbunjenost i nesigurnost među pogođenim organizacijama, navodi se. Organizacija je istaknula da je nekoliko ukrajinskih medija najavilo obustavu svojih aktivnosti i traže alternativna rješenja, prenosi RSE.
Upozoreno je kako bi to moglo otvoriti vrata izvorima financiranja koji bi mogli ugroziti uredničku neovisnost.
RSF je osudio zamrzavanje pomoći, navodeći da je ono gurnulo nevladine organizacije, medijske kuće i novinare u “kaotičnu neizvjesnost” te pozvali na međunarodne javne i privatne subjekte da se obvežu na održivost neovisnih medija, navodi se u reakciji RSE-a.
Vrlo kritični komentari na društvenim mrežama: “Širili propagandu , nisu bili neovisni”
Dok iz medijskih krugova ističu kako će suspencija financijske pomoći USAID-a imati dalekosežne posljedice, nova razina je otvorena prozivka medija za koje se smatra kako su financirani od strane USAID-a. Društvene platforme su užarene. Na tom ‘tapetu’ našao se i američki Politico.
Glavni urednik John Harris te generalna direktorica Goli Sheikholeslami reagirali su na tu raspravu i optužbe, te poručili kako su sve informacije koje se iznose u javnost o njihovom načinu financiranja lažne.
USAID je i u BiH značajno pomagao rad brojnih medijskih kuća koje su u svom radu provodile odobrene projekte. Međutim, sada je njihovo egzistiranje dovedeno u ozbiljno pitanje.
Ali, dok portali i novinari te novinarske udruge upozoravaju na posljedice za bh medijsku scenu, a neki od medija već groznčavo traže nove izvore financiranja od drugih međunarodnih institucija, prvenstveno EU-a u BiH gdje je sada veliki pritisak, a pojedini se obraćaju čak i političkim predstavnicima s kojima dijele političku agendu, broj osuđujućih komentara na društvenim mrežama je iznenađujuć.
Rasprava na društvenim mrežama je užarena – od podrške do, onih brojnijih koji likuju.
Prenosimo neke od komentara s nekih od bh portala:
“Treba ih zatvoriti sve, sve je to skupo plaćena propaganda”.
“Nema vise klepat’ po 3-4 milje, a iĆI samo na seminare”.
“Valja sadA živjeti od plaĆe i od svog rada, nema više fondova, seminara, radionica s NVO lezihljebovićima”.
“Jao… al’ plaču ovi što im je trump zavrnuo pipu. to je njihova lova i mogu prestati donirati kad god požele”.
“Jedino dobro što su uradili. Nema više džabalije. A podrivju poredak, suvernitet, dezavuiraju javnost, ruše vlade, stavaraju nemire, a kaos keširaju”.
“Pratim medije pod kontrolom Trumpovog režima, potpuno mijenjaju smjer, od širinja istine postali su kao Bidenovi mainstream mediji, sve laž do laži, niti jedna jedina istina. Nevjerojatan zaokret”.
“Ako će zbog suspenzije USAID pomoći medijski sektor biti u problemima, onda se ne može govoriti o nezavisnim medijima. Čiju čorbu kusaš, toga i pjesmu pjevaš”.
/Republika/