Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”
    • HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku
    • Musk osnovao stranku
    • Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?
    • Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Šibanje djece u Srpskoj će uskoro biti – nezakonito!

    republikaBy republika04.02.2015No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Naime Ombudsman za djecu RS zatražio je izmjenu Obiteljskog zakona u kojem jasno i nedvosmisleno treba zabraniti fizičko kažnjavanje djece i propisati sankcije za roditelje koji krše zakon!

    Javnost je podijeljena, kao i u susjednoj Srbiji gdje je već donesen Prednacrt građanskog zakona koji zabranjuje „svako zlostavljanje djeteta, a posebno fizičko kažnjavanje”.

     

    Nužna praktična obuka

    Nada Grahovac, Ombudsman za djecu RS kaže da je inicijativa o zabrani fizičkog kažnjavanja djece pokrenuta zbog spriječavanja nasilja nad njima.

    Prema njezinim riječima izmjenjeni zakon bi trebao izričito zabraniti fizičko kažnjavanje, ne sa ciljem da se djeci omogući da rade šta hoće, nego da se djeca discipliniraju nenasilnim metodama.

    Prof. dr sci. med Aleksandar Milić, psiholog, ističe da je vršenje bilo kakvog nasilja nad djecom u bilo kom obliku za svaku osudu, ali da je donošenje zakona preuranjeno jer je zakon taj koji će najlošije precizirati i najlošije sankcionirati.

    ”Ukoliko budemo imali zakonsku zabranu fizičkog kažnjavanja djece baviti ćemo se posljedicama a ne uzrocima. Imamo daleko više potrebe da napravimo uvjete za funkcionalniju obitelj i za funkcionalnije obrazovno vođenje. Ova inicijativa može biti povod da se malo poradi na funkcionalnosti obitelji”, ističe Milić.

    On također pojašnjava da funkcionalnost podrazumjeva rad sa djecom, angažiranje, obrazovno vođenje, objašnjavanje, poučavanje, učenje, stvaranje radnih navika, a ne primjenu prinude, povreda, grubosti odnosno ne podrazumjeva zanemarivanje i zlostavljanje.

    ”Ako se sa djecom kvalitativno radi imati će dobre navike i neće biti potrebe za zabranama, iako kvalitetno vođenje u obrazovnom pristupu podrazumjeva i učenje djece šta je to poželjno i prihvatljivo, i šta je nedozvoljeno ponašanje. Najmanje je poželjna  batina, prinuda, agresivnost, koje ne tvrdimo da je nema, ali ona se ne može regulirati zakonski”, pojašnjava Milić.

    Donošenjem ovakvog zakona narušila bi se i obiteljska klima i obrazovni autoritet samog roditelja, jer bi se otvorio prostor za širenje lažnih optužbi od strane djece.

    Milić podsjeća i da već imamo zakonsku regulativu jer u kaznenom zakonu jasno i nedvosmisleno stoji da se zabranjuje nasilje u obitelji, a samim tim i nasilje nad djecom unutar obitelji i obrazovnih institucija.

    ”Moramo podržati praktične radionice, a ne držanje teorija i predavanja. Pogotovo stručna služba u školi treba biti educirana i pripremljena da oni budu ti koji će pojačano i intezivnije raditi sa roditeljima jer baš u školama ima dosta tih loših refleksija, sve je više vršnjačkog nasilja te konzumiranja narkotika, cigareta, alkohola. Znači neophodna je prevencija”, kaže Milić.

     

    Zakonska regulativa i praksa

    Iz banjolučkog Centra za socijalni rad kažu da obimnija istraživanja o tome koliko roditelji u odgoju koriste fizičku kaznu nisu rađena, ali da njihova iskustva govore da se djeca najčešće zlostavljaju, a samim tim i fizički kažnjavaju u obiteljima sa narušenim odnosima, gdje su roditelji alkoholičari, narkomani ili duševni bolesnici, a nerijetko je i ekonomski faktori razlog ovakvih kazni.

    Također ističu da zbog zaštite djece od zanemarivanja u obitelji postoje zakonom propisane mjere, i kreću se od mjera prevencije do izuzimanja djeteta iz obitelji. Prema sadašnjoj zakonskoj regulativi djete se iz biološke obitelji može izmjestiti ukoliko roditelj zlostavlja dijete, ukoliko ga zanemaruje, napusti, ne vodi brigu o njemu, ukoliko ga izrabljuje, potiče na kriminal i alkohol ili spriječava njegovo školovanje.

    Iako se svi slažu da roditelji danas u odgoju fizičku kaznu koriste dosta manje u odnosu na razdoblje od prije tridesetak godina, kada se batina kao odgojna i obrazovna metoda podrazumjevala, rezultati istraživanja koje je krajem prošle godine objavio UNICEF pokazuju da su fizičko i emocionalno kažnjavanje  metode koje koristi više od 50 posto roditelja u regiji. Povisiti ton na dijete i udariti ga po stražnjici kao obrazovnu metodu, prema ovom istraživanju,  koristi 55 posto roditelja u BiH. (T.Č./republikainfo.com)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    06.07.2025

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    06.07.2025

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”

    HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku

    Musk osnovao stranku

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.