Najviše se čulo o uhićenju upravitelju regije Kirov u sjevernoj Rusiji, Nikite Beliha. Upravitelj je uhićen dok je primao mito od 400.000 eura.
U proteklih pola godine je uhićeno nekoliko viših dužnosnika i političara u Rusiji. Tako je npr. 1. lipnja uhićen gradonačelnik Vladivostoka, Igor Pushkarev. Prije njega, uhićeni su upravitelj regije Sakhalin, Alexander Koroshavin, ali i zamjenik ministra kulture, Grigorij Pirumov, analizira Webtribune.rs.
To je tek početak dugog popisa dužnosnika koji su uhićeni u proteklih šest mjeseci. U svim ovim slučajevima optužnice su iste: korupcija i zlouporaba položaja.
U Rusiji su počele pripreme za parlamentarne izbore koji će se održati u rujnu. S tim u vidu, predsjednik Vladimir Putin se 27. lipnja obratio pred kongresom na čelu vladajuće partije Ujedinjena Rusija. Putin se distancirao od partije jer njen lider, premijer Dmitrij Medvedev, nije baš popularan u društvu ali ni među profesionalcima.
Uhićenje nekoliko regionalnih lidera je ugrozilo imidž Ujedinjene Rusije te ta stranka po prvi put u povijesti održava predizbore s ciljem poboljšanja svoje slike u očima građana.
Pripadanje vladajućoj stranci i visok položaj u političkoj hijerarhiji u Rusiji, za razliku od nekih država, nisu jamstvo protiv antikorupcijskih istraga. Kako ruski izvori navode, neki dužnosnici su prilično uplašeni. Bilo koji korumpirani član vlade može postati meta sudske istrage što samo pokazuje da je borba protiv korupcije postala realnost u postsovjetskoj Rusiji.
Uhićenje Beliha je nametnulo neka nova pitanja. U novinama su se pojavili tekstovi u kojima se navodi da je on optužen za korumpiranu povezanost sa proameričkim oporbenim političarom Alexeijem Navalnyjem, ali i s antiruskim snagama u baltičkim državama.
Belihk je štićenik Anatolyja Borisovicha Chubaias, pionira privatizacije u Rusiji koji je stvorio klasu oligarha. Zaposleni u američkoj CIA-i su radili kao Chubaiasovi savjetnici, a on se smatra jednim od glavnih predstavnika američkog lobija u Moskvi.
On je trenutno među najomraženijim osobama u Rusiji i otvoreno ga nazivaju lobistom američkih interesa. Stoga se ne može očekivati da je uhićenje Beliha bilo slučajno.
Nikita Belih je poznat po svojoj profesionalnoj nestručnosti i zna se da je postao upravitelj regije Kirov samo zahvaljujući Chubaiasu, kao i da je vrlo brzo upropastio regiju.
Kirov je pod upravom Beliha postao jedan od najkorumpiranijih regija u Rusiji. Nikita Belih je bio jedan od lidera liberalne stranke Unija desnih snaga, ali je prešao u stranku Ujedinjena Rusija pošto njegova partija nije baš slavno prošla na izborima. Isti je slučaj i sa drugim uhićenim korumpiranim dužnosnicima.
Ruska vlada uhićenjem korumpiranih dužnosnika poput Beliha i Pirumova samo pokušava ispraviti svoje pogreške, ali istovremeno pokušava i spriječiti razdor među vladajućom elitom. Moskva uči na pogreškama bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča i ne želi dozvoliti prevrat i građanski rat kao što je bio slučaj u Ukrajini.
Mediji u Srbiji komentiraju da je predsjednik Putin prepoznao planove za pokretanje krize u Rusiji i počeo čistiti političku elitu od korupcije kako bi spriječio ukrajinski scenarij u Rusiji.
/Republikainfo.com/