U ponedjeljak u prijepodnevnim satima u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar preminuo je 22-godišnji mladić Adnan Šemić iz Mostara, koji se borio s Wilsonovom bolešću gdje je jedna od posljedica teško oštećenje jetre.
Teško oboljeli mladić Adnan Šemić dobio je bitku protiv Federacije BiH, koja mu je svojim lošim zakonskim odredbama o uvjetima transplatacije onemogućavala liječenje, ali je neposredno nakon toga izgubio bitku za život jer su zakonske izmjene uslijedile prekasno za transplantaciju o kojoj je ovisila mogućnost njegova izlječenja.
Nakon što je u javnosti iznesen ovaj problem te počela snažna medijska kampanja za spašavanje života ovog mladića, na izvanrednim sjednicama oba doma parlamenta FBiH, jednoglasno promijenjen Zakon o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja Federacije BiH, mladić, na žalost, nije dočekao transplataciju jetre koja je bila jedini izlaz.
No u Šemićevu slučaju problem je bio taj što nitko od njegovih krvnih srodnika nije mogao biti donor zbog nepodudaranja krvne grupe, a zakonom koji je bio na snazi u Federaciji BiH srodstvo je postavljeno kao uvjet za doniranje organa.
Iako se obitelji javio kompatibilni donor iz susjedne Srbije, postojeći Zakon o transplantaciji Federacije BiH onemogućavao je operaciju koja je bila jedini mogući spas.
Sudbina Adnana Šemića, koji je više od mjesec dana u mostarskoj Sveučilišnoj kliničkoj bolnici borio za život i čekao transplantaciju, bila je među rijetkim poticajima političarima u BiH da se ujedine i po hitnom postupku donesu izmjene spornog zakona o transplantaciji i omoguće da donor može biti i izvan obitelji.
“To su oni trenuci kada vidimo jesmo li spremni pomagati ljudima ili se baviti politikanstvom. Zakoni bi trebali biti tu da pomažu ljudima, a ne da ih ubijaju”, kazao je zastupnik u federalnom parlamentu Haris Šabanović.
Zahvaljujući federalnim zastupnicima, Harisu Šabanoviću i Jasmini Bišćević Tokić, u proteklih nekoliko dana animirana je Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo zdravstva, pa su u kratkom roku utvrđene izmjene Zakona o transplantaciji, čime je omogućeno da donor može biti i osoba koja nije srodnik.
Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH, hitno je sazvao Kolegij i zatražio od Vlade da pošalje izmjene zakona u proceduru. Vlada je to i učinila. Održane su vanredne sjednice zastupničkog i Doma naroda na kojima su izmjene zakona jednoglasno usvojene.
Bolesni u Federaciji BiH su na ove zakonske izmjene o transplataciji čekali su godinama.
Oba doma parlamenta Federacije BiH prošlog tjedna su jednoglasno usvojila izmjene zakona kojima je utvrđeno kako se uzimanje tjelesnih organa, odnosno tkiva od živog darovatelja može provoditi od nesrodne osobe, ukoliko ne postoji mogućnost darivanja od članova obitelji odnosno krvnih srodnika.
Nakon što su izmjene zakona usvojene počele su pripreme za operaciju, u kojoj su trebali sudjelovati i liječnici iz Hrvatske, a cilj je bio presaditi dio jetre donora iz Srbije, no mladić Adnan Šemić nije uspio dočekati taj trenutak.
/Desk/