Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi dr. sc. Milenko Bevanda i predsjednik Neovisnoga sindikata zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar (SKB) Ivica Anić danas su u zgradi Vlade HNŽ potpisali Kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i djelatnika u oblasti zdravstva na području HNŽ-a.
Predsjednica Vlade Marija Buhač izrazila je zadovoljstvo postignutim dogovorom koji će rezultirati prekidom gotovo jednomjesečnoga štrajka zdravstvenih djelatnika, kako na zadovoljstvo korisnika zdravstvenih usluga i zaposlenika u zdravstvu Županije, tako i svih dionika hercegovačko-neretvanskog zdravstvenog sustava, a napose žitelja HNŽ-a kao i drugih županija koji usluge zdravstvene zaštite koriste u ustanovama ove županije. Predsjednica je i ovom prigodom poručila kako ovo nije kraj nego samo početak iznimno zahtjevnoga posla i kako je nužno financiranje zdravstvenoga sustava vratiti u zakonske okvire, priopćeno je iz Vlade HNŽ-a.
Današnjim potpisivanjem Kolektivnog ugovora predviđeni su povećanje plaća i uopće bolji uvjeti rada zdravstvenih djelatnika te su osigurani preduvjeti za prekid generalnoga štrajka. I sam iskazavši zadovoljstvo zbog današnjega čina, ministar Bevanda je u izjavi novinarima naglasio kako je postojeći način funkcioniranja zdravstvenoga sustava teško održiv i kako je nužno poduzeti korijenite preustroje koji će zajamčiti opstojnost zdravstvenih ustanova i osigurati još kvalitetniju zdravstvenu skrb korisnicima zdravstvenih usluga.
Ivica Anić, predsjednik reprezentativnog sindikata zahvalio je Vladi na razumijevanju i učinkovitosti, što je i dovelo do brzoga dogovora. Ujedno je kazao kako sve zdravstvene ustanove u HNŽ-u s redovitim radom u punom opsegu otpočinju sutra (28. studenoga) u 8 sati ujutro.
Vlada će za novi ugovor izdvojiti oko 44 milijuna KM, što im garantira povećanje plaće za 30 posto i to kroz povećanje satnice i naknada za noćni rad. Tako im od prve godine, odmah ide povećanje plaće od 10 posto, a uz to se satnica podiže sa 2,30 KM na 2,38 KM. Istim ugovorom je zagarantirano da će im se za godinu ponovno plaće povećavati na ostvareni uvećani iznos, za dodatnih 10 posto, a satnica se tada podiže sa 2,38 KM na 2,45 KM.
Uz sve to, što je najvažnije za medicinske sestre, koje rade noćne turnuse i koje nose najveću težinu posla, umjesto dosadašnjih 30 posto, ostvaruju naknadu od 50 posto za noćni rad.
Oko 4.000 zdravstvenih radnika je stupilo u štrajk 2. studenog. Za vrijeme trajanja štrajka, svi životno ugroženi pacijenti i oni kojima je zdravlje upitno, primani su u zdravstvene ustanove. Nisu rađeni specijalistički i konsultativni pregledi, kako je sindikat na početku štrajka i najavio.
/Desk/