Vlada Federacije BiH na svojoj posljednjoj sjednici u ovoj godini donijela je odluku prema kojoj će najniža plaća iznositi 1.000 KM. Također je odlučeno da će se ova odluka primjenjivati od 1. siječnja do 31. prosinca 2025. godine. To znači da će minimalna plaća u FBiH od 2025. godine biti povećana za 381 KM. Međutim, ova odluka, i u najavi, kao i sada, izaziva mnoge kontroverze i negodovanja, prvenstveno od poslodavaca i investitora koji ističu kako je ista ishitrena, bez detaljnih analiza i projekcija i bez usuglašenosti s poslovnim sektorom te da će posljedica biti otpuštanje radnika i manje investicija.
No, Nikšić je poručio kako oni “investitori koji dolaze u BiH zbog niskih cijena rada ne trebaju niti dolaziti”.
Kako je obrazloženo, po osnovu članka 6. stavka (1), Uredbe o metodologiji izračuna i usklađivanja najniže plaće, Vlada FBiH utvrđuje najnižu plaću za sljedeću kalendarsku godinu.
Značajno je razlikovati pojmove plaće i primanja radnika.
Vlada Federacije BiH je svojom odlukom odredila da će minimalna plaća u 2025. godini iznositi 1.000 KM, dok će minimalna primanja biti iznad 1.200 KM. Primanja su zbir minimalne plaće, toplog obroka, sredstava koja su predviđena za prijevoz radnika, kao i drugih neoporezivih uplata.
Također, vrlo je bitno istaknuti da, kako bi se prevladali potencijalni problemi za obrtnike i mala poduzeća, Vlada FBiH predvidjela je program subvencioniranja iz proračuna Federacije BiH, a čije se usvajanje očekuje u sljedećih nekoliko dana. Kako je pojašnjeno, obrtnicima i malim poduzećima Vlada FBiH će uplaćivati subvencije za doprinose, kako bi sačuvala radna mjesta koja su eventualno ugrožena uslijed povećanja minimalne plaće i primanja.
”Nakon 11 godina čekanja, konačno smo uspjeli radnicima u Federaciji podići najnižu plaću. Sretni smo zbog ove odluke prvenstveno jer su njome zadovoljni radnici u Federaciji. Pred nama je još jedan važan korak, a to je usvajanje seta fiskalnih zakona”, kazao je federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović.
Asocijacija poduzetnika Hercegovine: Neodrživ model, poduzetnici pred svršenim činom, ugroženo i do 30 tisuća radnih mjesta, neizbježna inflacija
Iz Asocijacije poduzetnka Hercegovine (APH) reagirali su sa izričitim stavom kako je ovaj model podizanja plaća neodrživ. “Podizanjem troškova rada za 685 KM, ugrožava se između 20.000 i 30.000 radnih mjesta. Drastičnim povećanjem minimalne plaće Vlada FBiH pokazala je jedino da se ne odriče vlastitih proračunskih prihoda, a ovime ih i drastično uvećava, bez jasnog plana za rasterećenja realnog sektora”, istaknuli su iz APH.
“Pridružujući se već objavljenim stavovima i apelima nekih poduzetničkih udruga u vezi s najnovijim mjerama Vlade FBiH koje se odnose na visinu minimalne plaće u Federaciji, APH ovim putem upozorava na neodrživost modela kojim se minimalna plaća administrativnim mjerama podiže za više od 60 posto, bez očekivanih izmjena Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Drastičnim povećanjem minimalne plaće Vlada FBiH pokazala je jedino da se ne odriče vlastitih proračunskih prihoda, a ovime ih i drastično uvećava, bez jasnog plana da se rastereti realni sektor, ali i svi drugi poslodavci koji se s novim mjerama neće moći nositi. Donošenje radikalnih mjera kao što je ova treba planirati i najavljivati barem pola godine unaprijed, kako bi se poslodavci mogli prilagoditi i pripremiti, a ne samo dan do isteka kalendarske godine, kao u ovom slučaju. Ovako su poslodavci dovedeni pred svršen čin nakon što su već uradili svoje financijske planove i budžete za 2025. godinu”, istaknuli su hercegovački poduzetnici.
Iz Asocijacije poduzetnika ističu kako su uvijek podržavali povećanje minimalne plaće u FBiH, ali i upozoravaju kako je podizanjem troškova rada za 685 KM po zaposlenom, praktično preko noći, ugroženo poslovanje velikog broja tvrtki, posebno malih i srednjih poduzeća.
“Prema prvim procjenama ugrožava se između 20.000 i 30.000 radnih mjesta. Nagli skok troškova rada odrazit će se na cijene proizvodnje, što gotovo neizbježno vodi u novi ciklus inflacije – upravo u trenutku kad je ona dovedena pod kontrolu u BiH. Gubljenjem radnih mjesta povećat će se nezaposlenost, čime automatski slabi i ukupna kupovna moć stanovništva, što će se neizravno odraziti na lošije globalne pokazatelje u ekonomiji F BiH, a to će neminovno voditi i do smanjenja proračunskih prihoda na duge staze”, istaknuli su.
Kao poduzetničko udruženje, apelirali su na Vladu Federacije i zakonodavne vlasti, da se “čim prije pozabave reformskim zakonima, odnosno da se novi Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak, uvažavajući prijedloge poslodavaca, bez odlaganja pošalju u skupštinske procedure, kako bi se pokušalo sanirati štetu koju će poslodavcima izazvati najnovija uredba Vlade FBiH”.
“Napominjemo još jednom kako APH i sve njezine članice već godinama rade na kontinuiranom i održivom povećanju primanja uposlenika i to će i dalje činiti, ali bez smanjenja izdvajanja na plaće nema prave reforme, nema razvojnih proračuna i u konačnici nema očekivanog i poželjnog ekonomskog rasta”, upozorili su iz APH.
Nikšić: Neinformiranost, interesne grupe koje ne žele jaku randičku klasu i zloba
Ali premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP) nikako ne dijeli isti stav s gospodarstvenicima, a čak ih je oštro i kritizirao. Nikšić kaže kako se
negativne reakcije mogu pripisati neinformiranosti, ali i osvrtu interesnih grupa koje, kako je rekao, “ne žele vidjeti jaku radničku i srednju klasu”, a naveo je i kako je posrijedi i “prosta zloba i ljubomora onih koji dok su bili u prilici nisu ništa učinili za radnike”.
“Naravno da se na neke ne treba ni osvrtati jer je njihove populističke reakcije lako pročitati i prozrijeti kroz prizmu nebrige i nerada kada su bili vlast i današnjih neosnovanih kritika kao oporbe. Neki drugi zaslužuju komentar jednostavno da provjerimo jesu li samo neinformirani ili tendeciozni”, komentirao je Nikšić.
Predstavništvo njemače privrede u BiH: Učinci odluke ozbiljni i značajni
Na odluku Vlade FBiH o povećanju najniže plaće za 2025. godinu, reagirali su i iz Predstavništva njemačke privrede u BiH, dajući konkretne argumente.
“Ta odluka je iznimno nepovoljna za veliki broj članova Predstavništva njemačke privrede u BiH, a posebno za članove iz proizvodnog sektora. Više je razloga zašto je odluka ocjenjena nepovoljnom: Odluka je donesena 30.12.2024. sa primjenom od 01.01.2025. – to u praksi znači da tvrtkama nije ostavljeno dovoljno vremena za: Prilagodbu financijskih planova za 2025. godinu (zbog značajnog povećanja troškova), komunikaciju s vlasnicima u inozemstvu, reorganizaciju rada zbog pokušaja umanjivanja činaka ove Odluke. Većina članova Predstavništva njemačke privrede u BiH ima dugoročne ugovore sa svojim kupcima, te nije moguće ukalkulirati ovo značajno povećanje troškova u konačnu cijenu proizvoda”, naveli su iz Predstavništva njemačke privrede.
Nadalje ističu kako će ova odluka imati značajan učink na konkurentrnost Federacije BiH kao mjesta za privlačenje stranih investicija.
“Povećanje znači da je ukupni trošak minimalne plaće u FBiH 1.744 KM (892 EUR) dok je u Mađarskoj ukupni trošak minimalne plate 348.800 HUF (849 EUR po zadnjem tečaju) – dakle trošak minimalne platće u članici EU, koja se nalazi u neposrednoj blizini glavnih izvoznih tržišta je za čak 5% manji nego u FBiH. Odluka o visini minimalne plaće za 2025. je u potpuno u suprotnosti s najavama koje su dolazile iz Vlade FBiH u tijeku čitave godine (smanjenje poreznog opterećenja, produženje odluka o neoporezivim primanjima radnika – pomoći itd.). Učinci ovakve odluke su ozbiljni i značajni. Rast troška minimalne plaće je značajno veći od očekivanog rasta inflacije. Sa druge strane, u posljednje 4 godine imamo kontinuirani rast minimalne plate po stopama većim nego u EU ili u drugim zemljama okruženja. Takvu situaciju nije moguće amortizirati naglim povećanjem produktivnosti radnika. Stoga smo svjedoci velikom broju zatvaranja poduzeća u radno-intenzivnim oblastima”, argumenti su u reakciji.
Navode kako ovakva odluka kažnjava veliki broj njihovih članova koji su koristili ranije i povoljne odluke Vlade FBiH i koristili mogućnosti da isplaćuju radnicima dodatna sredstva bez poreznog tereta.
“Dakle, ovakvom odlukom su oštećeni naši članovi, bez nekog značajnog benefita za radnike. Uposlenici s početnim plaćama kod našeg člana neće imati veća primanja, a član će biti dodatno opterećen dodatnim poreznim teretom. Apeliramo na Vladu FBiH da povuče navedenu odluku, produži odluku o isplati neoporezive pomoći i za čitavu 2025. godinu, te da ovakve odluke ne donose ishitreno i bez sagledavanja stvarnih učinaka”, poručili su iz Predstavništva njemačke privrede u BiH.
Vijeće stranih investitora u BiH: Neminovno otpuštanje radnika
Vijeće stranih investitora u BiH (Foreign Investors Council – FIC) izražava ozbiljnu zabrinutost zbog odluke Vlade F BiH kojom se, bez detaljnih analiza i projekcija, bez usuglašenosti s poslovnim sektorom, povećava minimalna plaća u F BiH od 1. siječnja 2025. godine.
“Ovakve odluke, donesene u posljednji trenutak, bez uvažavanja stvarnih ekonomskih okolnosti i mogućnosti prilagodbe, ne samo da ugrožavaju poslovanje gospodarstvenika nego i dugoročno štete radnicima, naročito onima s najmanjim primanjima. Posljedice će neminovno uključivati smanjenje broja radnih mjesta i otpuštanje radnika”, ozbiljno je upozorenje.
“Preliminarne analize jasno pokazuju da će ova odluka povećati troškove poslodavcima za više od 600 KM po radniku. Najveći udar osjetit će industrije poput tekstilne, drvoprerađivačke i automobilske, koje svakako posluju na granici održivosti. Posljedice će neminovno uključivati smanjenje broja radnih mjesta i otpuštanje radnika, zatvaranje pogona i slabljenje ekonomskog ambijenta u FBiH. Dok poslodavci snažno podržavaju povećanje plaća radnika, to se mora provoditi na način koji je ekonomski održiv. Kao što je već dogovoreno s Vladom, svako povećanje plaća mora biti praćeno smanjenjem doprinosa, kako bi se teret ravnomjerno rasporedio. Odluka u svom sadašnjem obliku jednostrano opterećuje poslodavce, ugrožavajući njihovu sposobnost očuvanja radna mjesta i nastave s ulaganjima”, reakcije je iz Vijeća stranih investitora.
Upozoravaju kako će “ovakva mjera dugoročno imati negativne posljedice upravo na one radnike čiju zaštitu navodno osigurava, jer će dovesti do smanjenja broja zaposlenih u najosjetljivijim sektorima”.
“Vijeće stranih investitora BiH (Foreign Investors Council of BiH – FIC) podržava napore drugih udruženja poslodavaca da se, u suradnji s Vladom i sindikatima, poduzmu hitne mjere kako bi se ova štetna odluka revidirala i izmijenila. Posljedice ove odluke su nesagledive i zahtijevaju promptnu reakciju svih uključenih aktera kako bi se zaštitili i radnici i privreda u cjelini. Kao i u proteklih 18. godina, Vijeće stranih investitora u BiH će nastaviti raditi na stvaranju bolje investicijske klime u BiH i daljnjem podsticanju produktivnog dijaloga s resornim ministarstvima i donositeljima u svezi s nekim od najznačajnijih zakona u BiH, te jačanju suradnje između javnog i privatnog sektora”, zaključuju.
Nikšić: “Neka traže banana države”
Međutim, federalni premijer, Nermin Nikšić na sve ove, vrlo konkretne reakcije imao je oštar odgovor, iako je naveo kako ih “jako uvažava”.
“Oni investitori kojima je plaća od 1.000 KM zapreka za investiranje slobodno trebaju tražiti neke ‘banana’ države, pa tamo davati plaću radnicima od nekoliko stotina eura. Mi smo država koja pretenduje na članstvo u EU i svaki naš postupak će oslikavati tu ambiciju”, izjavio je.
Nikšić je pri tom naglasio kako “nikada neće pristati na ispunjavanje obaveze za članstvo u EU, bez obzira koliko to sporo bilo, a da plaće radnika budu posljednji uvjet na tom putu”.
“Na početku mandata smo rekli da svi investitori koji dolaze u BiH zbog mizerne cijene rada ne trebaju dolaziti””, poručio je Nikšić investitorima.
On je komentirao i navode kako će veće plaće ugroziti ekonomiju.
“Ukazujem na činjenicu da sva relevantna istraživanja pokazuju da je ključ jačanja tržišne ekonomije i nacionalnih ekonomija rast minimalne i prosječne plaće. Davanje bogatim da budu bogatiji nigdje se nije pokazalo kao mjera koja rezultira pravednijim društvom za sve. Bogati imaju pravo na svoje bogatstvo, ali svi građani, pogotovo radnici, imaju pravo na dostojanstvo”, rekao je Nikšić te je obećao kako će Vlada FBiH pomoći gospodarstvenicima kako bi osigurali isplatu povećanje minimalne plaće te je naglasio kako “ne stavlja sve poslodavce u isti koš”.
/Republika/