Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije
    • Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje
    • HNŽ: MUP-u 2,381 milijuna KM, općinama 1,2 milijuna za prijevoz učenika – Ministar Opsenica tražio povlačenje točke oko imenovanja novog direkora ZZO i još konsultacija
    • Gradonačelnik Banja Luke
    • Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”
    • Kremlj naredio Rusima: Svi moraju baciti IPhone ili ih dati djeci – Misle da ih Amerika špijunira
    • Juratović: EU treba složno dati vjetar u leđa Bosni i Hercegovini
    • Napretkova korizmena tribina u Mostaru
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Plinski kaos u Europi – Kupuje se više i stvaraju zalihe, a ruskim plinom trguje se preko Ukrajine

    republikaBy republika27/04/2022Nema komentara6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ruski Gasprom obustavio je isporuku plina za Poljsku i Bugarsku jer nisu platile isporuku plina u rubljama, a kako je to dekretom naredio ruski predsjednik Vladimir Putin. Obje ove zemlje već rade na alternativnim opskrbljivačima čime će Rusija dugotrajno izgubiti ova dva kupca. I ostale zemlje natoje smanjiti ovisnost o ruskom pllinu.

    Slovačka, Estonija, Austrija ne namjeravaju plaćati plin u rubljama

    Iz Gazproma su izvijestili da je potpuno obustavio isporuke plina Bugarskoj i Poljskoj zbog neplaćanja u rubljama. Do kraja 26. travnja, Gazprom Export nije primio uplate za isporuku plina u travnju od Bugarske i Poljske u rubljama, u skladu sa dekretom ruskog predsjednika Vladimira Putina od 31. ožujka 2022. Naveli su kako se “plaćanja za isporuku plina od 1. travnja moraju izvršiti u rubljama koristeći nove bankovne podatke o kojima su ugovorne strane bile obaviještene”.

    Istodobno, iz Slovačke su naveli da će isporučeni plin nastaviti plaćati prema već utvrđenim ugovorima, a to je u eurima, a plaćati u rubljama ne namjerava ni Estonija. I Austrijski kancelar demantirao je glasine kako će njegova zemlja pristati na ruski uvjet i plin plaćati u rubljama te ističe kako i dalje euro ostaje valuta za plaćanje.

    Međutim, plinovodima preko Ukrajine na čijem tlu već dva mjeseca traju ruski napadi i razaranja, i dalje se ruskim plinom opskrbljuju europske zemlje. Istodobno, mnoge zemlje okreću se drugim plinovodima i izvorima energije.
    Teško je shvatiti vrlo komplicirane odnose energetske-plinske ovisnosti Europe od Rusije – plinski biznis i dalje funkcionira, interes je obostran, bez obzira na sankcije koje je EU uvela Rusiji zbog agresije na Ukrajinu. Trgovina ruskim plinom čak se odvija i preko ukrajinskog teritorija.

    Bugarska se okreće plinu iz Azerbajdžana, Poljska LNG-u iz Litve

    Varšava je objavila da će djelimično zamijeniti ruski plin LNG-om. Poljsko-litvanski plinovod će se otvoriti u svibnju, što će Poljskoj omogućiti kupnju LNG-a od Klaipede (Litva). Budući kapacitet plutajućeg LNG terminala u Klaipedi već je u potpunosti popunjen.

    Agencija Interfax prenosi i izjavu bugarskog premijera Kirila Petkova, Bugarska računa da će u rujnu početi primati azerbajdžanski plin preko plinskog interkonektora Grčka – Bugarska (IGB).
    “Ulazak IGB-a u upotrebu će postati stvarnost krajem lipnja, a azerbajdžanski plin će kroz njega prolaziti od rujna. To će značiti niže cijene i veću energetsku neovisnost za našu zemlju”, rekao je Petkov.

    Operater IGB-a je krajem ožujka 2022. rekao da je plinovod već spojen na Transjadranski plinovod (TAP), glavni element Južnog plinskog koridora, koji će Bugarskoj u budućnosti omogućiti pristup plinu iz Azerbajdžana. Puštanje u rad interkonektora omogućiće Bugarskoj izravno primanje azerbejdžanskog plina i odbijanje ruskog.

    Čim IGB bude pušten u rad, interkonektor će Bugarskoj prvo jamčiti 1 milijardu kubnih metara plina godišnje, a kasnije će se povećati na projektirani kapacitet od 3 milijarde kubnih metara godišnje.

    Isporuke azerbajdžanskog gasa u Italiju, Grčku i Bugarsku počele su 31. prosinca 2020. preko TAP-a, ali su zbog nepostojanja interkonektora isporuke plina Bugarskoj bile 75% manje od planiranih.

    Azerbajdžanski gas trenutno ulazi u Bugarsku na graničnom prelazu Kula-Sidirokastro sa Grčkom kroz postojeću liniju kapaciteta 3,68 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Ovo značajno ograničava uvoz azerbajdžanskog pllina u Bugarsku i omogućava isporuke od samo 250-300 milijuna kubnih metara godišne.

    Austrija će i dalje plaćati u eurima

    Austrijski kancelar Karl Nehamer demantirao je medijske natpise kako je austrijska tvrtka OMV pristala plaćati ruski plina u rubljama i ponovio da će se plaćanja i dalje vršiti u eurima.

    “Naravno, OMV će nastaviti plaćati isporuke plina iz Rusije u eurima. Austrija se do kraja pridržava zajednički dogovorenih sankcija EU”, napisao je Nehammer na Twitteru u srijedu.

    Brojni njemački mediji ranije su objavili da OMV, učesnik u projektu Sjeverni tok 2, planira plaćati isporuke ruskog plina u rubljama, upravo onako kako je uvjetovao ruski predsjednik Vladimir Purin. Iz ovog razloga je, podjsetimo, autrijski premijer nedavno bio u Moskvi na sastanku s Putinom te je kazao kako mu je ruski predsjednik obećao da će njegova zemlja moći nastaviti plaćanje plina u eurima.

    I Slovačka nastavlja plaćati ruski plin u eurima

    “Slovačka će nastaviti plaćati ruski plin u eurima prema dogovorenim pravilima”, rekao je slovački premijer Eduard Heger.

    “Slovensky plynarensky priemysel (Slovačka plinska industrija koj je najveća tvrtka za preradu nafte u zemlji) zaključila je dugoročni ugovor s ruskim Gazpromom, a plaćanja za kupljeni plin će se vršiti u eurima prema dogovorenim pravilima i preporukama Europske komisije”, napisao je Heger na društvenim mrežama.

    Premijer Slovačke je na Twitteru poručio i da će “Slovačka, zajedno s EU, ubrzati izlazak iz plinske ovisnosti od Rusije”.

    Europa stvara zalihe, a Rusija i dalje isporučuje plin preko – Ukrajine

    Rezervacije za isporuku ruskog plina u Europu preko Ukrajine u srijedu su smanjene zbog neisporučivanja u Poljsku.

    “Gasprom isporučuje ruski plin za tranzit preko teritorije Ukrajine u redovnom režimu u skladu sa rezervacijama europskih potrošača na 48,7 miliona kubnih metara 27. travnja”, rekao je novinarima glasnogovornik Gazproma Sergej Kuprijanov, prenio je Interfax njegovu izjavu.

    Prema podacima Operatora plinskog prijenosnog sustava (GTS) Ukrajine, nominacija za 27. travnja je 49,8 milijuna kubnih metara, a rezervacije za 26. travnja iznosile su 55,9 milijuna kubnih metara.

    Plin koji zapravo teče plinovodom Yamal-Europa između Njemačke i Poljske kontinuirano se ubrizgava u obrnutom režimu od 7. travnja. U srijedu je obrnuti tok plina iz Njemačke u Poljsku skočio šest puta na 1,2 milijuna kubnih metara na sat, prema prema podacima Gascade operatera za transport plina. Ovaj obim približno odgovara obimu godišnjeg ugovora s Rusijom ako se preračuna za godinu na 10 milijardi kubnih metara plina.

    Otkup dodatnih količina plina iz glavnih europskih čvorišta umjesto izravnog uvoza s istoka je još jedan faktor u sadašnjim visokim cijenama plina u EU.

    I Estonija neće plaćati u rubljama

    Estonska plinska tvrtka Eesti Gaas ne planira Gaspromu plaćati plin u rubljama niti kupovati plin iz Rusije, a namjerava osigurati opskrbu skupovinom tečnog prirodnog plina (LNG) u Klaipedi.

    “Europska komisija objavila je svoj početni stav koji kaže da je plaćanje u rubljama problem, zbog čega europske zemlje i europske tvrtke nisu prihvatile ta plaćanja u rubljama, te ih stoga ne možemo prihvatiti”, rekao je direktor Eesti Gaas-a Margus Kaasik.

    On je priznao da bi problemi mogli nastati na jesen, jer terminal u Klaipedi nije dovoljan za popunjavanje zimskih rezervi postrojenja Incukalns UGS u Latviji. Kaazik kao izlaz vidi izgradnju još jednog LNG terminala. „Teško je bez toga“, rekao je.

    /Republika/

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Bugarska Europa izdvojeno poljska ruski plin Ukrajina
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije

    21/03/2023

    Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje

    21/03/2023

    Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”

    20/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije

    Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje

    HNŽ: MUP-u 2,381 milijuna KM, općinama 1,2 milijuna za prijevoz učenika – Ministar Opsenica tražio povlačenje točke oko imenovanja novog direkora ZZO i još konsultacija

    Gradonačelnik Banja Luke

    Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.