“Brojni među nama nose teško iskustvo rata i poratnih godina. Potrebna nam je ohrabrujuća riječ”, rekao je papi Franji kardinal Vinko Puljić.
Nakon ovih ispovjedi Papa je odustao od unaprijed pripremljenog govora. “Sada vam moram govoriti iz srca”, kazao je Papa dodajući kako ova svjedočanstva govore sama za sebe kao dio kolektivnog sjećanja. “Narod koji zaboravlja prošlost nema budućnosti”, kazao je Sveti Otac dodajući kako prošlost ne treba zaboraviti ali ne da bi se svetilo nego da bi se gradilo mir, da bi se moglo ljubiti kao što su to činili i ovi ljudi.
Obraćajući se svećenicima, redovnicima i redovnicama rekao je da je u njima sjećanje jednog naroda.Narod koji zaboravlja svoja sjećanja nema budućnost. Nemate pravo zaboraviti svoju povijest. Ne zbog osvete, nego zbog činjenja mira, rekao je papa Franjo.
Dva svećenika, fra Jozo Puškarić i vlč. Zvonimir Matijević, i časna sestra Ljubica Šekerija ispričali su strahote koje su doživjeli tijekom rata u BiH zato što su se bavili svojim pozivom – služenjem Bogu i vjernicima.
Slušajući patnje, riječ koja mi je ostala u srcu je oprost. Čovjek koji služi Gospodinu, a ne zna oprostiti, doista ne treba služiti. Onome koji je nešto ružno rekao nije teško oprostiti. Onome koji te mučio teško je oprostiti, ali ovo troje mučenih su to učinili, rekao je papa Franjo.
Nakon što je čuo kakve je sve strahote preživio svećenik Zvonimir Matijević u ratu u BiH, papa Franjo poljubio mu je ruku i zatražio od njega blagoslov.
“Sveti Oče! Hvala Vam što ste došli u našu domovinu Bosnu i Hercegovinu s riječima mira. Hvala Vam što ste došli donijeti utjehu meni i puno većem broju onih, koji su patili i pate više od mene. Uvjeren sam da je Vaš dolazak i Vaša riječ melem na rane mnogima u ovoj zemlji. Hvala Vam i zato što ste došli probuditi klicu dobra u srcima mnogih, koji su činili zlo. Neka Vaš dolazak, Vaša molitva i Vaša riječ pokrene i svakoga od njih da čini dobro
Sveti Oče! Crkva mi je povjerila svećenički red. Raduje me što sam svećenik Katoličke Crkve. Drago mi je što stojim pred Vama kao Vaš svećenik. Premda, zbog svega što sam doživio, sad bolujem od bolesti multipla skleroza koja je popriličan životni križ te mi u pamet doziva riječi sv. Pavla: „Najradije ću se još hvaliti svojim slabostima da se nastani u meni snaga Kristova” (2 Kor 12,9), ja, svećenik Zvonimir, od srca opraštam svima koji su mi nanijeli boli i molim za njih, da im milosrdni Bog oprosti i da se obrate na put dobra”, dio je svjedočenja vlč. Zvonimira Matijevića.
———
“Zahvalan sam Bogu posebno za ovaj „višak“ života nakon logora. Osobito sam zahvalan Gospodinu što me nijednog trenutka nije zahvatila mržnja prema mojim mučiteljima. Oprostio sam im jer nas Isus poziva na praštanje; praštanju su me učili moji roditelji, svećenici i sestre, učitelji i odgojitelji; praštanje otvara prostor za dolazak Božjeg kraljevstva u čovjekovo srce i samo tako možemo u drugom čovjeku prepoznati brata i sestru.
Nakon teškog ratnog iskustva mogu skupa sa sv. papom Ivanom Pavlom II. i ja zavapiti: Nikada više rata!
Sveti Oče, molite za sve nas, za sve ljude u našoj domovini Bosni i Hercegovini i ovdje u našem glavnom gradu Sarajevu i kada se sretno vratite u Rim!”, dio je svjedočenja iz logora fra Joze Puškarića.
——-
“Sveti Oče!Hvala Vam za Vaš dolazak da nas sve ohrabrite i učvrstite u vjeri i u našem zvanju i poslanju. Ovo je bilo moje svjedočenje, ali ima još redovnica iz drugih družbi koje su tijekom minuloga rata na bosanskohercegovačkim prostorima doživjele isto. Svima sam sve oprostila. Koliko god su mučitelji bili grubi, Božja snaga i milost bili su na mojoj strani (usp. Rim 5,20). Bogu hvala!”, dio je svjedočenja sestre Ljubice Šekerija iz Družbe Kćeri Božje Ljubavi.
Vođe drugih religija misle da je prijatelj
Odmah nakon što je napustio sarajevsku katedralu papa je otišao u Franjevački međunarodni centar na ekumenski i međureligijski susret predstavnicima Islamske zajednice, Srpske pravoslavne crkve i Židovske zajednice.
Poglavar IZ u BiH Husein Kavazović je u ime muslimana te zemlje zahvalio Papi na dolasku u Sarajevo dodajući kako ga i oni primaju kao dragog gosta. Episkop Grigorije je konstatirao kako su rane iz proteklog rata u BiH još svježe dodajući kako ubojica i žrtava ima na svim stranama, a sramotom je nazvao to što su kršćani u njemu ubijali i kršćane i nekršćane.
Predsjednik Židovske zajednice u BiH Jakob Finci podsjetio je na povijest Židova u toj zemlji dugu četiri i pol stoljeća.”Znamo da nam je došao prijatelj, netko tko nam bez pogovora želi pomoći”, kazao je Finci papi Franji dodajući kako na vjerskim vođama “nije da lažu jer nisu političari” pa trebaju priznati kako problemi postoje.”Njih ima no možemo ih rješiti budemo li radili zajedno”, zaključio je Finci.
“Dijalog je škola čovječnosti i čimbenik jedinstva koji pomaže živjeti u različitosti i na temelju uzjamnog poštovanja”, poručio je prisutnima papa. Potrebno je taj dijalog proširiti na sve vjernike, ali i na predstavnike građanskog društva no kroz oblikovani identitet jer je bez toga “dijalog beskoristan pa i štetan”. Pozdravio je činjenicu da u BiH djeluje Međureligijsko vijeće koje okuplja sve četiri najveće vjerske zajednice jer je dijalog nužan uvjet za mir i predstavlja obvezu svih vjernika.
Papa mladima poručio da grade mostove
Posljednji događaj papinog posjeta bio je susret s mladima u u Nadbiskupijskom centru za mlade “Ivan Pavao II.” Tamo je papa Franjo odgovarao na pitanja mladih te im poručio da od njih očekuje da grade mostove. Nakon oproštajne ceremonije u zračnoj luci, gdje se ponovno srdačno pozdravio sa svima, strpiljvo i veselo poslušao narodne napjeve, dobio na dar tradicionalnu hrvatsku tkanu torbu ‘zobnicu’, ukrcao se na zrakoplov i napustio BiH, cijelo vrijeme mašući svojim domaćinima.
(Izvor: Republikainfo.com/Agencije)