Slično zakonsko riješenje je ranije bilo predloženo kao poseban zakon, ali je sada usvojeno u sklopu šireg zakonskog akta koji naglašava ulogu i nadzor Kongresa SAD u aktivostima administracije predsjednika Donalda Trumpa i njegovog State departmenta u borbi protiv djelovanja Irana i Rusije koja su prijetnja SAD i saveznicima, piše INS.
Sadržava niz mjera protiv negativnog utjecaja Irana i Rusije, a da bi stupio na snagu potrebno je da ga usvoje Zastupnički dom Kongresa te da ga potpiše predsjednik Trump.
Najvećim dijelom zakon, kojeg su predložila čak 63 senatora, govori o sprječavanju iranskog nuklearnog programa, širenja promidžbe i sankcijama, ali nekoliko poglavlja se posebno odnosi na Rusiju i ekspanziju njenog utjecaja u regiji.
Član 254. Zakon predviđa osnivanje posebnog fonda za borbu protiv ruskog utjecaja u Europi i na Balkanu. Daju se ovlasti vlastima SAD da u sljedećoj proračunskoj godini za taj fond izvdvoje 250 milijuna dolara.
Taj novac bi, kako se u zakonu,bio usmjeren u europske države i države bivšeg Sovjetskog saveza kao protuteža sve snažnijem političkom, financijskom i ekonomskom utjecaju Moskve.
Među državama koje bi trebale biti korisnice fonda je i Bosna i Hercegovina, kao jedna od država koja je u procesu ulaska u Sjevernoatlantsku alijansu (NATO) i Europsku uniju.
Dio novca bi bio usmjeren i u ostale države koje su dio euroatlantskih integracijskih procesa: Srbiju, Makedoniju, Albaniju i Kosovu te Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju.
Predlagači zakona ističu da ruska vlada želi ostvariti utjecaj u Europi i euroaziji, tako što pomaže političke stranke, nevladine organizacije, društvene grupe koje šire „nepovjerenje u demokratske institucije i faktore, promoviraju ksenofobiju, zatvorenost i na druge načine podrivaju europsko jedinstvo.“
– Ruska vlada je uključena u dobro dokumentirane slučajeve korupcije s ciljem destabilizacije i kupovanja utjecaja u euopskim i euroazijskim državama – rečeno je u dokumentu.
Zakon pojašnjava da je formiranje fonda za borbu protiv ruskog utjecaja, a putem kojeg bi pomagali državama koje su izložene, nužno jer države nemaju dovoljno resursa da se same izbore, „ruskoj agresiji“ te očekuju američku pomoć.
Između ostalog, dio novca od 250 milijuna dolara trošio bi se i na jačanje infrastrukture i mehanizama za jačanje obrane od cyber napada, ali i za borbu protiv korupcije, jačanje vladavine prava i pravosuđa spomenutih država. Zakon zaključuje da Rusija izravno kontrolira svoje medijske projekte u široj regiji, dok guši oporbu i slobodno novinarstvo unutar svojih granica.
/Republikainfo.com/