Ovogodišnja, 96. dodjela nagrada Oscar američke Akademije filmskih umjetnosti i znanosti nije iznjedrila gotovo nikakvo iznenađenje. Film Oppenheimer Christophera Nolana bio je favorit s najviše nominacija, a pokupio je i najviše Oscara, sedam, među kojima za najbolji film, režiju, te glavnu i sporednu mušku ulogu.
Film je i na svim dosadašnjim dodjelama u sezoni obrao vrhnje, Zlatnom globusu, BAFTA-i, nagradama udruženja glumaca SAG, Critics Choice Awards i mnogim drugima, izvješćuje HRT.
Ono što možda i jest iznenađujuće, odnosno zanimljivo istaknuti, to je da je to prvi Oscar, i redatelju Christopheru Nolanu i glumcu Cillianu Murphyju. A njih dvojicu veže gotovo 20 godina suradnje. Cillian Murphy glumio je u Nolanovoj trilogiji Vitez tame, i to negativca dr. Jonathana Cranea zvanog Strašilo, jednog od najvećeg Batmanovih protivnika. Potom su tu uloge u filmu Početak (Inception), Dunkirk, i na kraju niza – nagradama ovjenčani Oppenheimer.
Zanimljiv je utjecaj Nolanova Viteza tame na dodjelu Oscara. Naime, nakon što je 2009. izostavljen iz konkurencije za najbolji film, a tada su u njoj nominirani bili Milijunaš s ulice (Slumdog Millionaire), Žena kojoj sam čitao, Neobična priča o Benjaminu Buttonu, Frost/Nixon i Milk, Akademija je donijela odluku ta se ta kategorija proširi na deset filmova, ne bi li se izbjeglo ponavljanje takve nepravde. Tako je nastalo ono što se uobičajeno zove Pravilo Viteza tame. Nastalo iz kontroverze i podzastupljenosti Viteza tame u glavnim kategorijama, pravilo je omogućilo da već od iduće godine u nominacije za najbolje uđe dvostruko više filmova.
Vitez tame nije potpuno ostao bez Oscara. Imao je pregršt nominacija, ali uglavnom tehničke prirode, za najbolju kameru, vizualne efekte, montažu. Oscara je posmrtno dobio Heath Ledger, a tu je bio još i Oscar za zvuk. Međutim, izostanak nominacije za najbolji film i režiju ostali su zabilježeni kao jedna od od najvećih nepravdi u dodjelama Oscara. Vitez tame poharao je kinoblagajne i zaradio gotovo milijardu dolara. Neki mu u zasluge pripisuju i to da je širom otvorio vrata superherojima iz stripova na veliki ekran, drugi to vide kao manu.
A na mala vrata, odnosno manje je razvikano i poznato, ušlo je pravilo inkluzije. Naime, od ove se godine počelo primjenjivati još jedno pravilo za kategoriju najboljeg filma, a to je pravilo koje mora zadovoljavati baš svaki film da bi uopće ušao u tu nominaciju. Riječ je o standardima koji podrazumijevaju pravedniju zastupljenost i uključivanje raznih društvenih skupina.
Filmovi moraju zadovoljavati barem dva standarda podijeljena na kategorije koje se tiču obrade teme, zastupljenosti kreativne i tehničke ekipe, omogućavanja pristupa samoj filmskoj idustriji, te promocije i marketinga. Općenito je riječ o skupinama za koje se smatra da ih premalo ima na ekranu i iza njega, a riječ je o zastupljenosti žena, rasnih ili etničkih skupina, LGBTQ+, te osoba s kognitivnim ili fizičkim poteškoćama.
/Desk/