“U jednoj polovici zemlje, Republici Srpskoj, Vladimir Putin ima više podrške nego bilo gdje u Europi. Ali težnja ka punopravnom članstvu je pogrešan recept za stabilizaciju Balkana. Nijedna od šest zemalja nije spremna za pristupanje. BiH godinama nije napravila nikakav značajan reformski napredak. Nade da bi izgledi za status kandidata mogli potaknuti reformski žar u BiH također bi se uskoro mogli pokazati iluzornim”, piše FAZ.
Prijedlog Europske komisije da se BiH dodijeli kandidatski status tema je kojom se značajno bave i njemački mediji. No, ocjenjuje se da je punopravno članstvo balkanskih država u EU trenutno nerealno.
„Težnja ka punopravnom članstvu je pogrešan recept za stabilizaciju Balkana“
„S obzirom na opću političku klimu, potpuno je razumljiva odluka Europske komisije da preporuči Bosnu i Hercegovinu kao kandidata za članstvo u EU”, piše Michael Martens u listu ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ i dodaje da EU u teškim vremenima želi vezati zapadni Balkan za sebe, analizira Deutsche Welle pisanje njemačkih medija na ovu temu.
„Ovo je posebno važno u slučaju BiH. Tamo, u jednoj polovici zemlje, Republici Srpskoj, Vladimir Putin ima više podrške nego bilo gdje u Europi. Ali težnja ka punopravnom članstvu je pogrešan recept za stabilizaciju Balkana. Nijedna od šest zemalja nije spremna za pristupanje. BiH godinama nije napravila nikakav značajan reformski napredak. Nade da bi izgledi za status kandidata mogli potaknuti reformski žar u BiH također bi se uskoro mogli pokazati iluzornim”, piše FAZ.
„I na Balkanu se pročulo da ovaj status više ne znači puno. Punopravno članstvo balkanskih država u EU je trenutno nerealno. Međutim, ispod ovog praga postoje realni ciljevi koji bi također bili dovoljno atraktivni za oživljavanje volje za reformama. To se prije svega odnosi na pristupanje balkanske šestorke Europskom ekonomskom prostoru. Ekonomija regije se tome nada već dugo, a izgledi za to bi konačno mogli dati proeuropskim političarima iz Beograda i Tirane alat sa kojim ponovo mogu da rade”, piše Martens u listu Frabkfurter Allgemeine Zeitung”.
“BiH je daleko od punopravnog članstva u EU”
List ‘Die Welt’ je objavio komentar u kojem autor Alan Posener, između ostaloga ostalog piše: „Naravno da je Bosna i Hercegovina, s obzirom na korupciju, vladavinu prava, slobodu medija i organiziranog kriminala daleko od članstva u EU. Što više, država je podijeljena na dva dijela. RS i FBiHna neki način podsjećaju na Južni Tirol 50-tih i 60-tih godina. Danas je od nekada velike mržnje između Italijana i Nijemaca rođenih u Južnom Tirolu izuzetno malo ostalo. Kroz članstvo Italije, Austrije i Njemačke u EU, eurozonu i šengensku zonu, nacionalnost je za većinu ljudi postala gotovo irelevantna”, piše Posener i postavlja nekoliko pitanja istovremeno dajući i odgovore na ta pitanja.
„Hoće li to biti lako u slučaju Bosne? Ne. Hoće li biti skupo? Sigurno. Tkoo plaća? Pa, mi. Da li se isplati? Apsolutno. Vladimir Putin već duže vreme promovira srpski nacionalizam i Panslavizam, kako bi destabilizirao regiju i EU. 2022. kao i 1914. godine snage nacionalnog, etničkog i vjerskog fanatizma imaju potencijal povući naš kontinent u ponor”, piše Alan Posener ua ‘Die Welt’.
/Desk/