Sjednica Doma naroda Parlamenta BiH završila je bez usvajanja odluke o ukidanju trošarina kojom bi se smanjio pritisak na standard bh građana. Izaslanici SNSD-a glasali su protiv da se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o trošarinama razmatraju po hitnoj proceduri, a neće biti niti usuglašavanje jer se na sjednici nije pojavio predsjednik SDA Bakir Izetbegović, ujedno i dopredsjedavajući ovog Doma-
Predsjedavajući Doma naroda PSBiH Dragan Čović kazao je kako nakon rasprave nisu imali entitetsku većinu.
“Mislio sam da ćemo taj posao završiti danas u žurnoj proceduri, ali nismo imali entitetsku većinu, a poslovnički, s obzirom da gospodin Izbegović nije bio nazočan na sjednici, nismo se mogli usuglasiti kao Kolegij, nismo se mogli usuglasiti oko entitetskog glasanja kako bi to bilo poslovnički usuglašeno”, kazao je Čović.
On nije mogao odgovoriti kada će biti održana sjednica o ukidanju trošarina.
“Hoće li se to uraditi danas ili kada, to je pitanje kako se možemo nas trojica usaglasiti. Mi smo dogovorili dnevni red za redovitu sjednicu Doma naroda koja je zakazana za 24. i na tom dnevnom redu trebale su biti sve točke dnevnog reda koje su formalno prošle procedure Zastupničkog doma i inicijative kolega. Naravno da samo željeli staviti i zaključak Kolegija da raspravimo o prijedlogu izmjena svih zakona koji se tiču fiskalne problematike i to smo poslali Vijeću ministara. Mi već brutalno kršimo puno zakona jer nemamo usvojen globalni fiskalni okvir. Ako se do sjednice 24. ne dogodi dogovor kolegija, onda ćemo ovo uvrstiti na tu sjednicu”, rekao je Čović dodavši kako se nada da će Vijeće ministara to dostaviti.
Razlog Izetbegovićevog nedolaska nije mu poznat, a samo je kazao kako je obaviješten da će Izetbegović kasniti.
Ranije je Nikola Špirić (SNSD) kazao kako oni neće podržati hitnu proceduru.
“Nije ovo prvi put da imamo veliku krizu. Sjećam se velikih poplava, bilo je snažnih zahtjeva za diferenciranom stopom, da će otići sve itd. I ostali smo na jedinstvenoj stopi i spriječili u to vrijeme, bez obzira na kataklizmu, sve moguće zloupotrebe i raspad sustava. Točno je kada je teška situacija da se mora razmišljati na koje načine riješiti probleme građanima. Ali ako je situacija hitna. ne znači podrazumijeva hitni postupak u Parlamentu kršeći druge zakone i Ustav”, rekao je Špirić i naveo kako ovaj zakon krši Član 14. Zakona o neizravnom oporezivanju, ali i da bi se istim smanjio priliv novca u proračun.
“To može biti destabilizirajuće, jer su usvojeni samo entitetski proračuni. Primjenom izmjena ovog zakona prihodi bi kroz godinu dana bili smanjeni za 500 milijuna KM. I Dušanka Majkić (SNSD) također je kazala kako bi usvajanjem izmjena Zakona o akcizama bilo ugroženo isplaćivanje mirovina.
Ovakvi stavovo izaslanika SNSD-a potpuno su razotkrili populizam predsjednika njihove stranke Milorada Dodika koj je prije nekoliko dana izjavio kako, primjerice, PDV prvo treba smanjiti na 10%, a potom da se treba potpuno ukinuti kada je riječ o hrani.
Od 14 prisutnih izaslanika, njih 10 je podržalo razmatranje po hitnom postupku, dok su četiri izaslanika bili ‘protiv’. Iz Federacije BiH je devet izaslanika bilo ‘za’, a iz RS jedan je bio ‘za’, dok su četiri bila ‘protiv’ hitnog postupka.
Podsjetimo, Zastupnički dom Parlamenta BiH prošli tjedan prihvatio je ukidanje trošarina na gorivo zbog stalnog i visokog poskupljenja nafte i naftnih derivata, a što je prouzročilo i poskupljenje životnih namirnica, roba i usluga. Riječ je o prijedlogu SDP-a koji podrazumijeva da ta stopa iznosi 0%.
Na današnjoj sjednici nije razmatrano sniženje stope PDV-a za životne namirnice na 5% te rast stope PDV-a za luksuzne potrepštine na 22%. Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je prošli tjedan prihvatio i ove izmjene, a Dom naroda Parlamenta BiH bi izmjene stope PDV-a trebao razmatrati 24. ožujka.