Naša zemlja je pred novom blokadom državnih institucija. Već je odgođeno zasjedanje novog saziva Zastupničkog doma državnog parlamenta, na kojem se trebao uraditi korak više – formirati radna tijela. Odgađanje sjednice tražili su zastupnici SNSD-a, uz poruku da nema smisla zasjedati kada nije definirana skupštinska većina i, što je važnije, imenovan predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
“Ja ću samo reći jednu stvar, ako netko smatra da se ne treba formirati vlast u BiH, mi nismo ti koji će se znojiti oko toga”, kazao je Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH (SNSD).
Praktično, to znači da bez puta u NATO – koji je postavljen kao uvjet za imenovanje Zorana Tegeltije, kadra SNSD-a, na mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, u ovoj instituciji ostaju ministri Saveza za promjene. Analitičari smatraju da Dodik to neće dozvoliti, te da je razgovor Dodika i ruskog predsjednika Vladmira Putina bio upravo opravdanje za ono što slijedi.
“Pokušao je opravdati to što se na njega vrši pritisak i da će on u dogledno vrijeme morati popustiti pritisku upravo zbog procesa formiranja vlasti. Jer SNSD-u se ne isplati da nema svog predstavnika, da nema predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH”, ističe vojni analitičar Nedžad Ahatović.
Ipak, da bi osigurali nepostojanje konsenzusa o putu u NATO, bosanskohercegovački enitet RS će ići i korak dalje. Narodna skupština trebala bi donijeti zakon koji će predviđati zatvorske kazne od 3 do 10 godina za sve dužnosnike koji ne ispoštuju entitetske odluke, poput one o vojnoj neutralnosti. Stoga je teško očekivati da Vijeće ministara BiH u skorije vrijeme usvoji Godišnji program koji vodi ka aktiviranju Akcijskog plana za članstvo u NATO-u.
“Time se sužava prostor za bilo kakvo pojedinačno i osobno tumačenje, rekao bih, ocjenjivanja karaktera, značaja i podobnosti ovog dokumenta”, naglašava Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (SDS).
Sa druge strane, političari iz FBiH jasno poručuju: put u NATO definiran je zakonom i vanjskom strategijom naše zemlje. Svi koji podržavaju evropski put, nema razloga da ne podrže i ovaj.
“Europski put svake države i NATO put svake države imaju svoje zasebne procedure, ali oni su u potpunosti isprepleteni i ne treba zaboraviti da su politike i EU-a i NATO-a zapravo identične”, navodi Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH (SDA).
Pitanje koji mnogi zanemaruju je što naša zemlja dobiva ulaskom u NATO?
“Ovo je trusno područje, ovdje postoje različiti interesi, ovdje je lako izazvati destabilizaciju regije upravo preko BiH. BiH je jedan od strateških točaka, Kosovo je druga, tako da oni žele pacifizirati ovu regiju u smislu da se više nikad ne ponovi ono što se dogodilo”, smatra Ahatović.
Dok su sigurnosni razlozi u drugom planu, politička priča će se još vrtjeti u krug. Bez puta u NATO, nema formiranja Vijeća ministara BiH. Bez toga, nema sjednica državnog parlamenta. Može se očekivati i odbijanje sazivanja sjednica Predsjedništva BiH, barem za vrijeme Dodikovog predsjedavanja.
(Izvor: FTV)