Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović danas se zahvalio na pismu predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću. Dodao je kako je uvid u sadržaj Izetbegovićevog pisma imao i prije “službenog primitka” i to zahvaljujući “sarajevskim portalima”, prenosi N1.
Čović navodi kako ga “pomalo čudi, ali ne iznenađuje, Izetbegovićevo uporno izbjegavanje provedbe Sporazuma za Mostar”. “U tom sporazumu”, podsjetio je Čović, “vrlo jasno je naznačen vremenski okvir za njegovu provedbu kao i nužni sadržaj sporazuma”.
”Znakovito je da ste tek sada, nakon posljednjih razgovora s dužnosnicima administracija EU-a i SAD-a, iznijeli Vaš službeni stav vezano za izbor u Dom naroda i Predsjedništvo BiH, iako ste naše prijedloge rješenja dobili davno prije. Ti Vaši službeni prijedlozi su, moram istaknuti, još nerealniji i udaljeniji od normativne stvarnosti u odnosu na prijedloge koje ste ranije neformalno iznosili u javnosti. Na osobit način, ovaj put ste zasigurno nadmašili sami sebe jer sve ono što ”predlažete”, uopće ne nudi rješenja za konkretna i nužna otklanjanja svih oblika diskriminacije i usvajanja nužnosti legitimnog predstavljanja, što je, podsjećam Vas, tema naših dugogodišnjih razgovora”, naveo je Dragan Čović.
Čović: Razumijem da od Federacije želite bošnjački entitet po uzoru na RS
Predsjednik HDZ-a BiH je zaključio kako je Bakir Izetbegović u svome pismu iznio od ranije ”poznate tvrdokorne političke stavove”. ”S Vaše strane dosta nestvarno zvuči pozivanje na Travanjski paket i otvaranje pitanja nadležnosti Doma naroda FBiH, koji uopće nije bio predmet djelovanja niti jednog od spomenutih sudova, a samim time niti našeg Mostarskog sporazuma. Donekle razumijem Vašu želju, pa i čvrstu političku odlučnost, da od Federacije BiH napravite bošnjački entitet po uzoru na Republiku Srpsku razvlašćivanjem Doma naroda FBiH, koji bi po Vašoj želji trebao biti bošnjački, pod krinkom Vaše vizije građanskoga. Dakle, ne i hrvatski i srpski i svih ostalih građana Federacije BiH. Što je to, gospodine Izetbegoviću, nego agenda za podjele, uzurpacija mira, Ustava, međunacionalnih odnosa, potkopavanje europskeperspektive BiH” pitao je Čović.
Ocijenio je kako se ne može istovremeno naricati nad sudbinom BiH, a u stvarnosti opstruirati pregovore bez nuđenja kredibilnih rješenja. To definitivno nanosi štetu BiH i svim njezinim narodima i građanima, zaključio je Dragan Čović.
“Očito teško rješavate liderske probleme”
”Međutim, neovisno o Vašim javnim smislenim i besmislenim taktikama i igrama, želim Vas podsjetiti da smo ipak mi oni koji imamo ključ uspjeha ili neuspjeha u svojim rukama i da nitko drugi neće, niti može, niti treba rješavati probleme koji su primarno naša obveza. Ovo ističem jer ponekad osjećam da toga niste do kraja svjesni, ili odbijate tu vrstu odgovornosti zbog slabosti i liderskih problema koje evidentno teško rješavate na ukupnoj bošnjačkoj političkoj sceni. Bilo kako bilo, izvjesno je kako nije uputno koristiti ovu šansu za dogovor koju smo dobili, uzveliko povjerenje, potporu i iskren prijateljski odnos administracija EU-a i SAD-a, za naša osobna ili stranačka pozicioniranja. Znamo svi da je politika umijeće mogućeg, ali i to ima svoje granice kada su ulozi budućnosti naše domovine veliki. Isto tako ne smijemo se poigravati s onim što smo potpisali i preuzeli kao obvezu, kao test naše političke vjerodostojnosti u očima bh. javnosti, naroda i građana, s pitanjima čije rješavanje jamči stabilizaciju BiH, bolje međunacionalne odnose, povjerenje u sustav i institucije, razvoj, investicije i njezinu europsku i euroatlantsku budućnost”, piše Čović Izetbegoviću.
Prvi čovjek HDZ-a BiH naveo je kako na sličan način, kako je postignuto rješenje za Grad Mostar, treba hrabro, bez preventivnog traženja alibija ili krivaca na bilo kojoj strani, riješiti najbitnije poglavlje europskog puta BiH.
Dragan Čović je u odgovoru na pismo podsjetio Bakira Izetbegovića na ”načela bez kojih je bespredmetno govoriti o izmjenama Izbornog zakona”.
To su, kako je naveo Čović: “Jednakopravnost i legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda zaglavni su kamen funkcioniranja BiH; – to su ključna ustavna načela koja se moraju ispoštovati kroz izmjene Izbornog zakona, u pogledu izbora članova Predsjedništva BiH i izaslanika u Dom naroda PSBiH; – tri člana Predsjedništva BiH, kako srpski iz RS, tako i hrvatski i bošnjački iz FBiH, mogu se izabrati izravno i neizravno (uz asimetriju između entiteta), kako smo predložili u našem prijedlogu, koji smo dostavili Vama, kao i predstavnicima administracija EU-a i SAD-a, uz mogućnost kandidiranja svakog građanina bez obzira na nacionalnu pripadnost; – izravan izbor hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva iz FBiH neminovno podrazumijeva dvije izborne jedinice u FBiH, s jasnim većinama hrvatskog i bošnjačkog naroda (bilo fiksne ili virtualne); – Dom naroda PS BiH i Dom naroda Parlamenta FBiH ima jasne ustavne nadležnosti i one se ne mogu mijenjati ograničenim ustavnim promjenama; – Dom naroda PS BiH zadržava isti broj izaslanika kao što imamo sada, uz mogućnost kandidiranja i drugim građanima unutar klubova konstitutivnih naroda u Domu naroda; – 17 predstavnika Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH trebaju odražavati legitimnu volju hrvatskog naroda u BiH (FBiH), kao što i drugi narodni klubovi trebaju održavati narodnu legitimnu volju; – o vitalnom nacionalnom interesu odlučuje se natpolovičnom voljom svakog kluba konstitutivnih naroda u Domu naroda. HDZ BiH i sve stranke okupljene oko krovne organizacije Hrvatskog narodnog sabora stoje čvrsto na ovim načelima čija primjena omogućava otklon svih vidova diskriminacije prepoznate kroz odluke Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava koje se odnose na izborno zakonodavstvo”, poručio je Čović, prenosi N1.
On je zaključio kako je Izetbegovićevo ustrajavanje na ”nepriznavanju i odbacivanju načela konstitutivnosti i legitimnog demokratskog predstavljanja” politički stav izravno proturječan činjenici da participira u razgovorima koji imaju za cilj pronalazak rješenja za njihovu operacionalizaciju.
”Dopustite mi još jednom podsjetiti Vas i na nedavno pismo i riječi glavnog tajnika SAD-a gospodina Blinkena u kojem je jasno naznačeno da ustavne reforme ni u kojem slučaju ne podrazumijevaju stvaranje ‘Daytona 2’, već isključivo ograničene izmjene Ustava u kontekstu impelementiranja presuda domaćih i inozemnih sudova radi konačnog otklanjanja dugo prisutne diskriminacije u našem bh. društvu. Na kraju, čvrsto vjerujem kako je vrijeme da svi praktično demonstriramo svoju demokratsku zrelost i inicijativu za zajedničko djelovanje te u konačnici implementiramo potpisani Sporazum, čime će se osigurati daljnji napredak naše zajedničke domovine Bosne i Hercegovine na dobrobit svih njezinih konstitutivnih naroda i svih ostalih građana”, navedeno je u pismu Dragana Čovića kao odgovoru na pismo Bakira Izetbegovića.
Izetbegović: SDA i HDZ nisu postigli nikakav zajednički prijedlog
Podsjetimo, predsjednik SDA Bakir Izetbegović prije dva dana uputio je pismo predsjednicima političkih stranaka zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.
U pismu Izetbegović ističe da “BiH ima veliku priliku, ali i obvezu, da uz pomoć prijatelja iz Europske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država konačno riješi pitanje implementacije presuda Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH koje se odnose na uklanjanje diskriminatornih odredbi iz ustavnog okvira i izbornog zakonodavstva”.
“Razgovori duži od 15 godina “Ispunjavanje tih obveza ujedno je i prilika za unapređenje transparentnosti i integriteta izbornog procesa, u skladu s preporukama OSCE-a, ODIHR-a i Venecijanske komisije”, napisao je Izetbegović.
Podsjetio je da razgovori i pregovori koji se odnose na izmjene Ustava i Izbornog zakona BiH traju duže od 15 godina, te da se u nekoliko navrata bilo blizu rješenja, ali da ono nikada nije postignuto.
Pitanja kao što su izmjene Ustava i Izbornog zakona BiH, ocijenio je predsjednik SDA, zahtijevaju sudjelovanje predstavnika svih parlamentarnih stranaka, civilnog društva, akademske zajednice i pravnih stručnjaka.
“Stoga sam od samog početka razgovora između SDA i HDZ-a BiH smatrao da je takav format pogrešan i nedostatan za pronalazak održivog rješenja. Mogućnost razgovora u takvom formatu nisam apriori odbacio iz poštovanja prema prijateljima iz međunarodne zajednice, a moja procjena da razgovori u tom formatu neće uroditi plodom se ispostavila točnom”, napisao je Izetbegović.
Upozorio je na potrebu izbjegavanja bespotrebne javne prepirke i prikupljanja političkih poena na pitanjima koja su od životne važnosti za sve građane BiH i koja mogu odrediti sudbinu države.
“Ova godina mora biti godina posvećena rješavanju takvih problema, uz izbjegavanje sebičnog politikanstva, što svi mi, predstavnici stranaka zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini BiH, dugujemo građanima koji su nas birali”, istaknuo je Izetbegović.
Dva suprotstavljena prijedloga Izetbegović, također, podsjeća da SDA i HDZ BiH nisu postigli nikakav zajednički prijedlog izmjena Ustava i Izbornog zakona BiH, te da postoje dva, u velikoj mjeri suprotstavljena prijedloga.
“SDA je javnosti obznanila svoj prijedlog, kojim se presude Europskog suda za ljudska prava provode na temelju principa i rješenja sadržanih u takozvanom Travanjskom paketu ustavnih promjena, a presude Ustavnog suda BiH uklanjanjem postojeće asimetrije u funkcioniranju Vijeća naroda RS-a i Doma naroda FBiH, odnosno striktnog svođenja ovlasti Doma naroda FBiH na zaštitu vitalnih nacionalnih interesa. Tvrdnje pojedinih predstavnika stranaka da prijedlog SDA ‘vodi u podjelu zemlje’ ne samo da su pogrešne, već ukazuju na zabrinjavajuću činjenicu da neki od aktera aktualnih razgovora nisu ni pročitali prijedlog SDA”, napisao je Izetbegović.
U tom kontekstu je Izetbegović naglasio da je uz pismo dostavljen i prijedlog SDA koji se odnosi na izmjene Ustava i Izbornog zakona BiH.
“S obzirom da se od Parlamentarne skupštine BiH očekuje da u ovoj godini usvoji rješenja kojim bi se provele presude svih relevantnih sudova i uklonila postojeća diskriminacija iz Ustava i Izbornog zakona BiH, što je jedna od ključnih obveza na europskom putu Bosne i Hercegovine, nužno je iskoristiti spremnost prijatelja iz međunarodne zajednice, naročito onih iz EU-a i SAD-a, te se istinski fokusirati na rješavanje ovog problema”, napisao je Izetbegović.
/Republikainfo.com/