– Ovo je drugi sajam koji organiziramo u Mehuriću, jer to ovaj prostor zaslužuje. S ovih prostora u općini Travnik je oko 60 posto proizvođača sira. Za razliku od prošle godine, ovoga puta smo okupili proizvođače travničkog sira iz oba kraja općine i s dijela Karaule i Vlašićkog platoa te s Biljanske regije – kaže Muradif Osmanović iz NVO „Ruralni razvoj SBŽ“.
Sajam sira i tradicionalnih rukotvorina okupio je tridesetak izlagača, a moglo se naći svega, od travničkog sira, meda pa do ukrasnih drvoreza i proizvoda od vune i drugih materijala. Predstavljeni su i tradicionalni specijaliteti narodne kuhinje.
– Ovdje se predstavilo 12 proizvođača sira. Sirevi koji su predstavljeni su izuzetnog kvaliteta, a proizvođači dolaze sa svih krajeva općine Travnik, od Kraljice i Gostilja do Galice pa do Biljanske doline. Svi su nomadi s područja općine Travnik – kaže Jasmin Sefer, ocjenjivač kvaliteta sira.
Interes za ovu vrstu sira je kao i uvijek veliki, a problem je što nije standardizirana.
– Sir nema stalan i ujednačen kvalitet i mislim da bi nadležne institucije trebale da posvete više pažnje standardizaciji ovog proizvoda, odnosno zaštiti geografskog porijekla ovog sira – ističe Sefer.
Najuspješniji proizvođač sira je Meho Sivić iz sela Dub, drugo mjesto osvojio je Jakub Sefer s Gostilja, a treće mjesto podijelili su Fikret Memić iz Višnjeva i Samir Sefer s Gostilja.
Svim ovim manifestacijama prethodio je okrugli sto o temi „Mogućnosti ruralnog razvoja općine Travnik”. Na ovom okruglom stolu koji je upriličen na Univerzitetu/Sveučilištu „Vitez” u Travniku prezentiran je Nacrt strategije razvoja poljoprivrede za općinu Travnik. (Izvor: Avaz)