Milorad Dodik jednoglasno je danas reizabran za predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na sedmom Saboru stranke u Doboju. Dodika, kao jedinog kandidata, je podržalo 937 izaslanika koji sudjeluju u radu Sabora i biraju predsjednika stranke. On je u svom govoru kazao je da BiH smatra neodrživom te je najavio da će inicirati “mirni razlaz” njezina dva entiteta.
Hvaleći se tvrdnjom da SNSD sada ima više od 200 tisuća članova Dodik je izrazio uvjerenje da će još dugo ostati na vlasti.
Kazao je da SNSD predvodi borbu za tradicionalno društvo temeljeno na obitelji i zdravim ljudskim odnosima, a suvremena zalaganje za ljudska prava i posebice prava LGBT osoba nazvao je “atakom na zdrav razum i zdravo društvo u cijelosti”.
U govoru je ponovno optužio Zapad za protusrpsko djelovanje i najavio nastavak konfrontiranja s međunarodnom zajednicom i osporavanje djelovanja Ustavnog suda BiH.
BiH je opisao kao “prisilnu državnu zajednicu” koju Srbi ne vole i smatraju je “živim mrtvacem”.
‘SNSD će kreirati sporazum o mirnom razlazu’
“Ono što će se na kraju morati desiti jeste da će SNSD kreirati sporazum o mirnom razlazu Federacije BiH i RS”, kazao je Dodik.
“Srpsko ujedinjenje krajnji je cilj SNSD-a”, poručio je Dodik.
Podržali su ga Ivica Dačić iz Srbije i Andrija Mandić iz Crne Gore.
Kongresu SNSD-a nazočio je ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić koji je kazao da njegova Socijalstička partija (SPS) čvrsto podupire Dodika i RS. Andrija Mandić, vođa prosrpskog stranačkog bloka iz Crne Gore pozvao je u svom istupu na ujedinjenje svih Srba ma gdje živjeli.
Od “povjetarca” do “faktora nestabilnosti”
Ovim reizborom Dodik je produžio svoj predsjednički mandat u stranci koji traje od ožujka 1996. godine, kada je i formiran SNSD, stranka kao politički neistomišljenik tadašnjeg radikalnog SDS-a, ali i Radovanu Karadžiću.
Dodik punih 27 godina suvereni je predsjednik ove stranke i tijekom svih ovih godina doživio je istinski politički “preobražaj” – od protivnika SDS-u, Karadžiću. Bio je miljenik Zapada i “svježi povjetarac na Balkanu” kojeg je svojedobno državna tajnica SAD-a Madeleine Albright nazvala ‘svježim povjetarcem na Balkanu’, a on sam na vlast došao upravo potporom tadašnje međunarodne zajednice.
Današnjim reizborom Dodik je najdugotrajniji predsjednik jedne političke opcije u BiH.
Danas je Dodik pod američkim i britanskim sankcijama, kao i najistaknutiji članovi SNSD-a, on sam je “zamrznuo” odnose s američkim i britanskim veleposlanstvima u BIH, a skoro da nema tjedna da na njegove zapaljive izjave upozoravajuće ne reagiraju ili iz američkog veleposlanstva ili iz Izaslanstva EU-a, gdje već mjesecima traže način kako Dodiku uvesti sankcije. Jedan je od rijetkih koji, u jeku invazije na Ukrajinu, posjećuje i hvali ruskog predsjednika Vladimira Putina, dodjeljuje mu priznanja RS-a itd.
“Ustavni sud egzekutro RS-a”
Dodik je u izvješću, koji je prije glasanja podnio pred Saborom, poručio da “stabilne republičke institucije i imovina Republike Srpske nikada nisu upitne”, kao i da se “SNSD godinama zalaže za ova pitanja”.
On je kazao kako je “SNSD zajedno sa svojim koalicijskim partnerima uvijek obraćao pažnju na sve kategorije stanovništva u RS”.
Između ostaloga, svrnuo se i na uStavni sud BiH.
“Ustavni sud BiH pretvorio u egzekutora koji želi eliminirati Republiku Srpsku i on je antiustavan, te kao takav gazi BiH, čiji Ustav bi morao braniti”.
Sabor SNSD-a izabrao je i novi Glavni odbor stranke koji broji 410 članova. Na Saboru je jednoglasno usvojen i Statut stranke koji sadrži određene novine kada je riječ o organizaciji i jačanju povjerenja članstva u stranci i njena opredjeljenja. Na Saboru SNSD-a u Doboju sudjelovalo je više od 2.000 gostiju, simpatizera stranke i drugih visokih dužnosnika iz RS, BiH, Srbije, Rusije, Mađarske, Rumunije.
/Desk/