Desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD) želi promijeniti zakone o njemačkom servisu za inozemstvo, Deutsche Welleu. Odmah na početku parlamentarne rasprave AfD je dao do znanja što misli o ovoj medijskoj kući. Thomas Ehrhorn, AfD-ov zastupnik zadužen za kulturna pitanja DW je nazvao „propagandnim medijem u rukama jedne vladajuće političke klase” koja ju „nerijetko pretvara u instrument uperen protiv građana”, izvješćuje Deutsche Wele.
Ehrhorn je posebno napao izjavu direktora DW-a Petera Limbourga koji je ustvrdio kako među vrijednosti koje DW želi propagirati prije svega spada tolerancija. „Tu se radi o tome da se sve i svakoga tolerira: od srednjovjekovnih vjerskih predodžbi preko rodnog ludila pa sve do napuhanih multi-kulturnih priča”, rekao je Ehrhorn.
Deutsche Welle “važniji nego ikad”
Političari zaduženi za kulturna pitanja iz ostalih zastupničkih klubova su se oštro usprotivili tvrdnjama AfD-ovog zastupnika i istaknuli važnost DW-a u politički nemirnim vremenima u kojima se sve češće barata lažnim vijestima kojima se pokušava utjecati na politiku. Elisabeth Motschman (Kršćansko-demokratska unija CDU) je kao posebno apsurdnu činjenicu istaknula AfD-ovo profiliranje kao čuvara slobode mišljenja i novinarske neovisnosti. Ona se istodobno Deutsche Welleu zahvalila na „zaista važnoj dužnosti” koju obavlja i za prenošenje jasne poruke o vrijednosti slobodne demokracije koje su „u jednom nemirnom svijetu postale važnije nego ikada prije”.
„Samo 13 posto građana na svijetu ima pristup slobodnim medijima”, kaže Motschmann. Ona je istaknula da autoritarni režimi poput Kine, Rusije ili Irana rade na jačanju svojih informativnih servisa za inozemstvo. „U tom svjetlu, Bundestag ima dobrih razloga i dalje jačati Deutsche Welle i povećati mu sredstva”, rekla je demokršćanska zastupnica. Ona je napomenula da je DW prošle godine ostvario veliki uspjeh i povećao broj korisnika sa 101 na 157 milijuna. U 27 jezika, od 30 na koliko emitira, DW se ubraja među tri najuspješnija inozemna medija.
“Jačati toleranciju”
Zastupnik liberala Thomas Hacker je ukazao na utjecaj koji DW ima u mnogim dijelovima svijeta. On je ispričao priču o jednom stažistu iz Crne Gore koji je radio u njegovom zastupničkom uredu i koji se kod kuće „svakodnevno” informira preko DW-a. Isto je i s Bliskim istokom. „Tko se u Amanu, Bejrutu ili Rabatu zanima za politiku taj gleda DW”, rekao je Hacker.
„Činjenice umjesto fake-news, to je opredjeljenje Deutsche Wellea”, napomenuo je socijaldemokratski zastupnik Martin Rabanus. 96 posto korisnika kaže da DW posjeduje visok stupanj vjerodostojnosti, dodao je SPD-ov zastupnik. Slično mišljenje su istaknuli i predstavnici klubova zastupnika Zelenih i CSU-a.
Doris Achelwilm iz stranke Ljevica je također ukazala na povratne informacije koje dobiva u kontaktima s inozemstvom ali i s građanima stranog porijekla koji žive u Njemačkoj. „Za njih je DW neizostavni izvor stručnih informacija”, rekla je Achelwilm. Ona je istodobno dodala da bi zakon o DW-u trebalo mijenjati ali po pitanju uvođenja ženske kvote u nadzorne gremije koji su trenutno „muški klubovi”.
“Trojanski konj AfD-a”
I AfD želi promjene u nadzornim odboru Deutsche Wellea i prije svega traži da se iz ovog gremija, koji broji 17 članova, povuku tri člana vlade čiji je broj je reguliran zakonom. Istodobno traži da se broj stalnih članova nadzornog odbora iz Bundestaga poveća s dva na tri člana. Zastupnik AfD-a Ehrhorn se pritom poziva na zakon o javnom servisu.
Drugi zastupnici su mu međutim ukazali na to da se Deutsche Welle ne financira iz TV pretplate nego preko Bundestaga i to novcem poreznih obveznika. Zadaća DW-a je osim toga, prije svega informiranje korisnika u inozemstvu za razliku od klasičnog javnog servisa koji se obraća publici u Njemačkoj. Zastupnici drugih stranka AfD-u predbacuju da želi „uvući” svoje ljude u nadzorni odbor DW-a.
Bundestag je prijedlog zakona AfD-a proslijedio kulturnom odboru Bundestaga na daljnju obradu. Direktor DW-a Peter Limbourg i glavna urednica Gerda Meuer su raspravu pratili u samom Bundestagu. „Sretni smo zbog velike podrške gotovo svih zastupničkih klubova”, rekao je Limbourg. On je dodao kako je tijekom rasprava uvijek iznova isticana važnost slobode medija u današnjem svijetu.
(Izvor: DW)