Američki veleposlanik u BiH Michael Murphy izjavio je danas da bi onemogućavanje održavanja općih izbora 2. listopada u BiH bilo neustavno i antidaytonsko. Murphy je to kazao tijekom posjeta Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) BiH sa šeficom Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec te mnogi tumače kako je ovo još jedno upozorenje prije nametanja američkih novih sankicija pojedinim političkim dužnosnicima u BiH.
“Izbori su temelj demokracije. Izbori su nešto što je predviđeno članka 2. Ustava BiH. Bilo bi neustavno i antidaytonsko delovanje da netko onemogući narodu ove države njihovo pravo na izbore. SAD su posvećene demokratskoj i naprednoj budućnosti za sve konstitutivne narode i građane BiH, u okviru euroatlantskih institucija. Zato radimo sa OSCE-om i SIP-om na jačanju izbornog procesa u BiH i njegovoj obrani od onih koji ga nastoje korumpirati zbog osobne ili stranačke koristi”, rekao je Murphy.
Kako je naveo, birači moraju imati povjerenje u integritet izbornog procesa i povjerenje da rezultat izbora odražava glasačke listiće.
“U listopadu će glasači odlučiti tko će voditi državu, entitete i županije u sljedeće četiri godine i to je prilika da oblikuju budućnost BiH. To je i njihova prilika da pozovu na odgovornost političare i političke stranke koje su vladale ovom zemljom u posljednje četiri godine. Jesu li ovi političari ispunili obećanja koja su dali prije četiri godine? Jesu li vođeni interesima svojih birača ili su vođeni vlastitim, uskim, osobnim interesima? Je li država danas bolja nego prije četiri godine”, istaknuo je američki veleposlanik, kazavši kako su to pitanja koja birači u svakoj demokraciji postavljaju sebi prije glasanja.
“Ako su odgovori ‘ne’, onda birači mogu napraviti promjenu. To je ljepota i snaga demokracije”, poručio je Murphy.
Inače, nakon današnjeg sastanka predsjednik SIP-a Suad Arnautović, rekao je da se poduzimaju veliki napori kako bi se nadoknadio nedostatak sredstava potrebnih toj instituciji za provođenje izbora.
“Poništili smo sedam tendera, donijeli smo unutarnju odluku i angažirali naše ljudstvo da radi prekovremeno kako bismo nadomijestili mlade ljude, koje inače angažiramo za izbore. SIP neće još dugo moći izdržati ovaj sustav rada”, kazao je Arnautović.
/desk/