Šef misije u finskom veleposlanstvu zadužen za Hrvatsku te Bosnu i Hercegovinu nije htio kometirati izjave predsjednika Zorana Milanovića oko moguće blokade ulaska Finske i Švedske u NATO. No, što se tiče izbornog zakona kaže da intenzivno prate situaciju te da je stav kako se izbori moraju održati prema pravilima usklađenima sa svim pravnim preporukama, piše N1.
Što se tiče pridruživanja Finske NATO-u, rekao je da se u javnom i političkom životu o tome ozbiljno raspravlja te da će odluku donijeti u svibnju, a u lipnju je predstaviti na samitu u Madridu. Dodao je da, prema zadnjem istraživanju, 60 posto Finaca podržava NATO put.
NATO nije htio komentirati upit N1 televizije, uputili su ih na hrvatske vlasti.
Iz švedskog veleposlanstva poručili su pak da Švedska jest aktivna zemlja partner NATO-a s kojim ima duboku suradnju te da nastavljaju i dobru suradnju s Hrvatskom na bilateralnom planu i unutar Europske unije.
– Kao rezultat ruske agresije na Ukrajinu, promijenila se sigurnosna politika u Europi i svijetu. Vlada Švedske je zato 16. ožujka odlučila provesti dodatnu analizu sigurnosne politike, u raspravama sa svim parlamentarnim strankama, što uključuje i pitanje NATO-a. Rezultati vijećanja bit će objavljeni 13. svibnja i bit će javno dostupni. U skladu s time, Švedska nije podnijela prijavu za članstvo u NATO-u – dodali su.
Danas je tako finski ministar vanjskih poslova Pekka Haavisto nazvao svog hrvatskog kolegu Gordana Grlića Radmana te izrazio svoju zabrinutost, a isto je za sutra najavila i švedska ministrica vanjskih poslova Ann Linde, neslužbeno doznaje Index.
Plenković: Ako je frajer neka kaže direktno Bidenu da je protiv
Premijer Hrvatske Andrej Plenković komentirao je izjave predsjednika države Zorana Milanovića u kojima se osvrnuo i na uvjetovanje ulaska Finske u NATO izmjenama Izbornog zakona BiH.
Između ostaloga, Plenković je komentirao izjavu hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića u kojoj je on naglasio kako “Sabor ne smije ratificirati ničiji pristup u NATO-u dok se ne riješi pitanje izbornog zakona u Bosni i Hercegovini”.
“Može, neka on blokira kao neko tko sjedi na NATO samitima odmah. Ako je frajer, on bi to pustio na samitu, a onda bio dao parlamentarnoj većini da blokira”, rekao je Plenković.
Ponovio je potom da je Milanović čovjek koji je podržavao Komšića i koji je “gubio glas” na njegovim predizbornim skupovima agitirajući protiv HDZ-a BiH.
“Odjednom je postao veliki zagovornik prava Hrvata u BiH”, kazao je.
Ponovio je da Milanović može pristup Finske blokirati na NATO samitu u Madridu.
“Neka, ako je frajer, to blokira odmah na samitu, zašto puštati Sabor? Tako i tako čovjek zastupa prokremljske stavove u Hrvatskoj. Ako je frajer neka kaže direktno Bidenu da je protiv”, rekao je.
Osim teme izbornog zakona i ulaska Švedske i Finske u NATO, Plenković se osvrnuo i na Milanovićeve izjave u kojima je naveo kako je HDZ povezan s nekadašnjom Udbom.
“Treća teza, najgora, najgnusnija teza, to samo netko tko je pun gnjoja, gnjoja u smislu karaktera, to je valjda taj karakter koji je… Znate zašto gnjoj služi i od čega nastaje, to ne moram objašnjavati. Nastoji baciti tezu o Udbi i udbašima na druge, na HDZ, na mene, na mog pokojnog oca koji je umro prije nekoliko tjedana. Stupanj zla koji postoji u nekome tko je, nažalost, dobio povjerenje birača, stupanj projiciranja na druge svih svojih malignih svojstava je neviđen na hrvatskoj političkoj sceni i žalosno je što se s time moramo baviti”, poručio je Plenković.
/Republika/