Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, nakon posjeta Beogradu i srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću s kojim je pekao ćevape na roštilju, od danas je u dvodnevnom posjetu BiH.
On se u Sarajevu susreo sa članovima Predsjedništva BiH, aktualnim predsjedavajućim Šefikom Džaferovićem i Miloradom Dodikom. Sa Dodikom je održao i odvojen, kratak sastanak, i to, kako je putem Twittera izvijestio Dodik, na Michelovu molbu.
“Na bilateralnom sastanku sa Charles Michelom, koji je održan na njegovu molbu, naglasio sam da je ključno poštovanje ustavnog poretka, teritorijalnog integriteta BiH, i da je za put ka EU nužno odrediti pet konkretnih prioriteta (od zadanih 14, op.au.) kako bi BiH dobila kandidacijski status”, objavio je Dodik na Tviteru.
Nakon zajedničkog sastanka održana je konferencija za medije, ali novinarima nije dopošteno postavljanje pitanja.
“Važno je biti ovdje kako bih iznova potvrdio našu podršku vašem europskom putu. Želio bih ponoviti ono što sam rekao na Bledu prije nekoliko mjeseci. Uvjeren sam da da je Zapadnom Balkanu potreban EU, ali da isto tako i EU treba Zapadni Balkan. Vrijeme je za novi zamah kako bi se omogućili iskoraci u kontekstu europskih integracija. I ovu sam poruku također podijelio i sa članovima Predsjedništva BiH”, rekao je, između ostalog, Michel.
Kazao je kako će se u lipnju organizirati sastanak 27 lidera EU s liderima Zapadnog Balkana jer se želi unaprijediti dijalog i produbiti suradnja.
“I zato sam također danas ovdje, prije sastanka lidera. Želim aktivno slušati vaše zabrinutosti, želim bolje razumjeti vaše prioritete i na koji vam način mi, kao Europska unija, možemo pružiti podršku.
On se osvrnuo i na rat u Ukrajini, kazavši da Rusija provodi brutalan napad na ukrajinski narod. “BiH je i sama iskusila posljedice rata devedesetih. Stoga znate važnost naše snažne podrške Ukrajini. Jedinstven glas i zajedničko djelovanje šalje jasnu poruku odvraćanja, obeshrabrivanja ovakvog djelovanja. Šire posljedice rata osjetimo na cijelom kontinentu. Najočitiji je primjer opskrba energentima i cijene”, kazao je Michel, pri tom šaljući jasnu poruku da “BiH treba jedinstvenim glasom poslati jasnu poruku Rusiji.
Međutim, Dodik je u svojoj izjavi nakon sastanka kazao kako je njegov stav i dalje da BiH treba ostati neutralna te da sankcije Rusiji ne mogu biti prihvaćene.
“Točno se zna tko na koji način ovdje odlučuje. U tom nekom pogledu postoje spekulacije. Je li BiH uvela ili nije, formalno pravno nitko ne može dokazati da jest”, rekao je Dodik.
Evropske integracije/proširenje
No, Michel je govorio i o “zajedničkim izazovima” te naglasio kako oni “zahtijevaju nove načine razmišljanja i nove načine rada”.
“Moramo ubrzati europske integracije i stvoriti nove poticaje za reforme. Prije gotovo 20 godina, na summitu u Solunu dano je čvrsto opredjeljenje za EU budućnosti za regiju. A danas je prisutan novi osjećaj hitnosti. Želimo vam pružiti podršku – našim partnerima i prijateljima sa Zapadnog Balkana – na vašem putu u EU. Predložili smo da proces proširenja osmislimo na jedan novi način. Proširenje koje nudi konkretne socijalno-ekonomske pogodnosti kao i političku integraciju tijekom pristupnih pregovora. Ovakvu novu dinamiku za proširenje EU također trebaju pratiti i novi poticaji za reforme među zemljama regije, rekao je visoki europski dužnosnik.
“Želim biti veoma jasan. Predložili smo debatu u lipnju u Europskom vijeću o ovoj ideji, da uspostavimo geopolitičku europsku zajednicu, ili političku europsku zajednicu – političku platformu. Ovo ne zamjenjuje proces pristupanja EU. Naprotiv, želimo ubrzati političku integraciju tako što ćemo osigurati mogućnost suradnje i koordinacije te zajedno rješavati neke zajedničke izazove odmah, bez čekanja konačne odluke koja će biti potrebna o ovoj temi procesa pristupanja”, pojasnio je Michel “novitete”.
Odnosi EU-BiH
Predsjednik Europskog vijeća istaknuo je kako je “Zapadni Balkan i BiH visoko su među prioritetima EU”.
“Čvrsto vjerujem da je vaša budućnost u EU — kao jedinstvene, nedjeljive i suverene zemlje. Put u EU je postavljen. Sada treba ukloniti zapreke. Put u EU zacrtan je u četrnaest (14) ključnih prioriteta. Nadamo se da ćemo svjedočiti stvarnom djelovanju po ovoj agendi za političke, društvene i ekonomske reforme. Važno je da svi politički lideri sudjeluju u dijalogu. Uspostavljanje povjerenja i dijaloga je ključno”, rekao je Michel.
On se osvrnuo i na utjecaj rata u Ukrajini na opskrbu energentima diljem Europe, te je kazao kako se osigurava podrška građanima EU-a i
poduzećima kako bi se lakše nosili s visokim cijenama energenata, ali i da će EU također podržati i BiH.
/Republika/