Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Majke Srebrenice: ‘Treba procesuirati ratne zločine u BiH, a ne hrvatske generale‘

    republikaBy republika09.08.2021No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    ‘Prioritet u BiH trebali bi biti predmeti ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriju BiH, a ne oni počinjeni u drugoj državi‘.

    Hrvatske generale sumnjiče za ratne zločine: vrlo je zanimljivo tko je pokrenuo postupak u BiH
    Udruga koja okuplja članove obitelji žrtava genocida u Srebrenici kritizirala je u ponedjeljak Tužiteljstvo BiH zbog pokretanja postupaka protiv visokih časnika Hrvatske vojske (HV) dok je veliki broj odgovornih za ratne zločine i dalje nekažnjen iako žive u BiH i dostupni su pravosudnim tijelima te zemlje.

    “Žalosno je da se Tužiteljstvo BiH bavi ratnim zločinima koji su, navodno, počinjeni za vrijeme akcije Bljesak dok istodobno u Bosni i Hercegovini na stotine ratnih zločinaca nije procesuirano”, stoji u izjavi udruge Majke enklava Srebrenice i Žepe dostavljenoj medijima.

    Ocijenili su kako bi prioritet u BiH trebali biti predmeti ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriju BiH, a ne oni počinjeni na teritoriju druge države.

    “Pozivamo Tužiteljstvo BiH da energiju usmjeri na predmete koji su označeni oznakom ‘A’ Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), a koji su po usvojenoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina prioritet”, stoji u reagiranju koje je uslijedilo nakon što su mediji objavili kako je Tužiteljstvo BiH od pravosudnih tijela Hrvatske zatražilo da preuzme procesuiranje 14 umirovljenih generala i drugih visokih časnika Hrvatske vojske.

    Tužiteljstvo BiH se o medijskim objavama nije očitovalo, a nepotvrđene informacije su kako je zapravo riječ o postupanju po prijavi zbog navodnih ratnih zločina što ju je još 2006. godine protiv zapovjednika i časnika HV podnijela policija Republike Srpske, odnosno policijska postaja u Bosanskoj Kostajnici. Kaznena prijava navodno je podnesena zbog topničkih napada s teritorija Hrvatske na područje Bosanske Gradiške i Bosanske Dubice.

    Tužiteljstvo BiH bi po zamolnici koju je poslalo Državnom odvjetništvu Hrvatske (DORH) željelo da Hrvatska preuzme tu prijavu i odluči što će s njom.

    Prema dostupnim pokazateljima, više od četiri tisuće osoba pod sumnjom su kao mogući počinitelji ratnih zločina u BiH, a najmanje 190 takvih je među onima koje je ranije identificirao ICTY i njihovo je procesuiranje prepustio bosanskohercegovačkom pravosuđu.

    Predmetima ratnih zločina u pravilu se bavi Tužiteljstvo BiH koje i preuzima najkompliciranije slučajeve, a ima diskrecijsko pravo delegirati predmete koje želi tužiteljstvima na entitetskim i županijskim razinama.

    U proteklih šest godina državno tužiteljstvo je zbog ratnih zločina optužilo 612 osoba od kojih je 70 posto pravomoćno osuđeno.

    Među njima je 26 osoba koje su bile optužene za genocid u Srebrenici iz 1995., a njima su pred Sudom BiH izrečene kazne od oko 400 godina zatvora. Trenutno se sudi još desetorici optuženih za srebrenički genocid dok je istodobno u tijeku više istraga.

     

    (izvor: Hina)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    09.07.2025

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    09.07.2025

    Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje

    08.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.