Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova optužilo je u subotu papu Franju za “dvostruka mjerila” nakon što je osudio “okrutnost” izraelskog udara na Pojas Gaze u kojem je, po palestinskim izvorima, preminulo sedmero djece.
“Papini su komentari posebno razočaravajući jer su odvojeni od stvarnog i činjeničnog konteksta izraelske borbe protiv džihadističkog terorizma”, navodi se u priopćenju ministarstva, dodajući da je potrebno “stati na kraj dvostrukim mjerilima” vezano uz Izrael.
Papa Franjo u subotu je ponovno osudio izraelske zračne napade na Gazu.
Franjo je svoje godišnje božićno obraćanje katoličkim kardinalima koji vode vatikanske odjele otvorio referencom na izraelske zračne napade u petak u kojemu je ubijeno najmanje 25 Palestinaca u Gazi.
„Jučer su bombardirana djeca”, rekao je Franjo. „To je okrutnost. To nije rat. Htio sam to reći jer to pogađa srce”.
Čelnik 1,4 milijardi katolika u pravilu je oprezan oko zauzimanja strana u sukobima, no nedavno je postao glasniji u kritikama izraelske vojne kampanje protiv palestinske militantne skupine Hamas.
Ovo je druga oštra kritika koja dolazi od Izraela na stavove pape Franje.
Podsjetimo, Amichai Chikli, izraelski ministar za dijasporu i borbu protiv antisemitizma, optužio je papu Franju za produžavanje “opasne krvne klevete” protiv Izraela i iskrivljavanje povijesti u oštro formuliranom pismu poslanom u četvrtak.
Chiklijeva napad bio je usredotočen na dvije nedavne akcije Vatikana: Papin poziv da se optužbe o genocidu u Gazi “pažljivo istraže” i prikaz jaslica koji prikazuje Isusa umotanog u kefiju, palestinski nacionalni simbol.
“Prije dva tjedna sudjelovali ste u prikazu koji odražava palestinski narativ, prikazujući Isusa kao palestinskog Arapa. Da je ovo jednokratna stvar, ne bih pisao. Međutim, u oštrijem izrazu, nedavno ste insinuirali da bi država Izrael ‘možda’ počinila genocid u Gazi”, naveo je Chikli.
Kritizirao je papu napao i zbog korištenja izraza genocid te je spomenuo da su “kao nacija koja je izgubila šest milijuna svojih sinova i kćeri u holokaustu, posebno smo osjetljivi na trivijalizaciju izraza ‘genocid’, trivijalizaciju koja je opasno blizu holokaustu poricanje”.
Jaslice s djetetom Isusom umotanim u kefije otkrivene su na Trgu svetog Petra u sklopu vatikanske božićne izložbe prije više od sedam dana, a dizajnirali su ih umjetnici iz Betlehema Johny Andonia i Faten Nastas Mitwasi.
Papa Franjo je na tom događaju pozvao na mir, osudivši rat i industriju oružja, rekavši: “Dosta s ratovima, dosta nasilja!”.
Umjetničko djelo, “Porođenje u Betlehemu 2024.”, stvoreno je s maslinovim drvetom, sedefom i drugim materijalima, prikazujući palestinski simbolizam. Chikli je također osudio prikaz jaslica kao primjer iskrivljavanja povijesti, povezujući to sa navodnim naporima da se potkopaju židovske povijesne veze.
“Opće je poznata činjenica da je Isusa rodila majka Židovka, da je živio kao Jevrej i da je umro kao Židov. Ne postoji drugi način da se ova odluka shvati izuzev kao namjerno prihvaćanje palestinskog narativa”, kazao je Chikli. Dalje je naglasio značaj Betlehema u “židovskoj povijesti”.
“Betlehem je grad u kojem je Rahela, naša matrijarh, umrla rađajući Benjamina, i gdje je rođen David, Jišajev sin – isti David koji je postao kralj Izraela i stvorio Jeruzalem njegov glavni grad”, naveo je.
Chikli je pozvao papu Franju da razjasni svoj stav o onome što je nazvao “krvavom klevetom protiv židovske države”. Priznao je papine prijašnje napore da ojača židovsko-kršćanske veze, uglavnom kroz susrete sa židovskim vođama i obiteljima izraelskih talaca.
/Desk/