“Takva BiH uopće nije stabilna i ima znatne mogućnosti za izbijanje nasilja. U svemu tome, gubitnici su obični građani”, napisao je Montgomery u autorskom tekstu u Politici.
“Osnovni problem dejtonskih pregovarača jeste u činjenici da u ratu nije bilo jasnog pobjednika ili gubitnika s kojim bi pregovarali”, rekao je Montgomery.
Drugi problem s Daytonskim sporazumom, smatra Montgomery, “jeste prisiljavanje Bošnjaka i Hrvata da nastave sa svojim sporazumom iz rata kojim je bio formiran entitet zvani Federacija BiH. To je velika greška. Trebalo je da Hrvati dobiju vlastiti entitet. Ako to možda ranije niste primijetili, Federacija ne funkcionira, kao ni većina županija koji je čine”, piše Montgomery u autorskom tekstu.
“Ono što sada imamo jeste ‘Sveto pismo’ zvano ‘Dayton’, koji uopće ne funkcionira, niti će funkcionirati u izglednoj budućnosti. Ali on ne može biti ni promijenjen bez suglasnosti sve tri etničke grupe – a to je nešto što se neće dogoditi”, piše Montgomery.
I što sad, pita se autor teksta. Zapad i nema drugu mogućnost nego da nastavi da vozi na autopilotu svoju dvadesetogodišnju politiku podrške multietničkoj BiH zasnovanoj na Daytonskom dogovoru unutar trenutnih granica.
“Usput rečeno, to znači da dokle god nema nasilja ili referenduma o statusnim promjenama, Zapad neće puno mariti ako BiH ostane drugorazredna, zaostala i ekonomski nerazvijena zemlja čiji najbolji, najpametniji mladi ljudi beže u inozemstvo i čiji je život standard prije bliže afričkom neko europskom”, napisao je Montgomery.
Od istupa bivšeg veleposlanika SAD-a ograđuje se i njegova vlastita domovina
“U BiH ništa nije riješeno 15 godina nakon rata usprkos naporima međunarodne zajednice. Nikoga u BiH ne treba prisiljavati da ostane u zemlji koja ne funkcionira i zbog toga je jedno od mogućih rješenja odcjepljenje Republike Srpske i disolucija zemlje”, rekao je svojedobno za sarajevsku televiziju TV1 te dodao da političari u BiH trebaju početi razmišljati o takvom scenariju.
U prilog takvom rješenju, smatra, ide činjenica da Srbi i Hrvati u BiH Bosnu i Hercegovinu “ne osjećaju kao svoju zemlju i ne žele živjeti u njoj”.
Službeni SAD se ogradio od takvoga stava
Na Montgomeryjeve izjave tada je reagiralo američko veleposlanstvo u BiH, istaknuvši da bivši diplomat ne govori u ime vlade SAD-a. “Naša pozicija u BiH je dobro poznata i nepromijenjena. SAD u cijelosti podupire suverenitet i teritorijalni integritet BiH”, piše u priopćenju Veleposlanstva.
Na sličan način reagirao je i Ured Visokog predstavnika za BiH (OHR), priopćivši da je podjela BiH nemoguća. Mogućnost podjele su, očekivano, pozdravili dužnosnici Republike Srpske.
Što želi lobista Montgomery?
Podsjetimo da je nekadašnji veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj i Srbiji, ostao živjeti u te dvije zemlje, a prije tri godine mediji su izvijestili da je njegove lobističku pomoć izravno plaćao i lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.
Montgomery i Nikolić su potpisali konzultantski ugovor prema kojem će bivši diplomat mjesečno inkasirati 7500 eura kako bi Srpskoj naprednoj stranci osigurao “pobjedu kroz demokratski proces na predstojećim općim i lokalnim izborima”.
William Montgomery se ovim ugovorom također obvezao Nikoliću davati “savjete vezane za američku vanjskopolitičku strategiju”, “pregled aktualne političke situacije iz međunarodne perspektive”, “savjete o najboljim metodama kojima bi SNS bio percipiran kao legitimna europska demokratska stranka potpuno spremna igrati vodeću ulogu u Srbiji i regiji”.
Hrvatski književnik Miljenko Jergović svojedobno je o ovom bivšem američkom dužnosniku napisao:
“William Montgomery tipičan je na način na koji je tipična i njegova žena, pa ga se zato, vjerojatno, State Department svojedobno odrekao i ostavio ga neka živi u Cavtatu, među dalekim europskim urođenicima. Samo što dalje od Washingtona, Sjedinjenih Američkih Država, civiliziranog svijeta… U neki dan objavljenim dnevnicima Ratka Mladića saznajemo da je taj karijerni zločinac tražio novce od Miloševića, kojima bi potplatio koju desetinu ili stotinu američkih kongresmena i senatora, a možda i samog Clintona. Čudno je to kako se događaji katkad sretno poklope, pa vijest o tome saznajemo gotovo istovremeno s viješću o članku koji je za New York Times napisao William Montgomery, u kojem traži da se Amerika angažira oko državne samostalnosti Republike Srpske i podjele Kosova.
Je li Montgomeryja netko platio da takvo što napiše, držeći kako bi tekst u NYT bio dobra reklama za politiku kojoj je cilj podjela Bosne i srbijanska aneksija Trepče i okoline, ili je Montgomery to napisao sam od sebe, ne bi li na bosanskoj i kosovskoj krvi, na budućem zločinu i genocidu, bez kojih se nijedna država ne može podijeliti, obnovio svoju ulogu u povijesti? Nije lako biti sitni švercer roba i ideja, opsjenar i prevarant u malome i ubavom konavoskom mjestu pokraj mora, a sjećati se da si jednom bio ambasador najmoćnije zemlje na svijetu. Možda je sad spojio ugodno s korisnim, srpske novce s vlastitim idealima?
Već 2004. godine njemački tjednik Der Spiegel pisao je o pozadini prijevremenog umirovljenja nekadašnjeg američkog veleposlanika u Zagrebu i Beogradu Williama D. Montgomeryja.
Dugogodišnja dopisnica Der Spiegela iz Beograda Renate Flottau, ne navodeći izvore svojih informacija, piše da je uzrok neočekivanom povlačenju iz diplomacije upletenost bračnog para Montgomery u brojne skandale.
Autorica ističe neprimjereno ponašanje Montgomeryjeve supruge Lynn a kaže kako se Montgomeryju predbacuje upletanje u gospodarski život zemalja u kojima obnaša dužnost veleposlanika. Pritom se posebice kritički osvrće na gospodarske veze s braćom Karić. Tekst se zaključuje pretpostavkom da se bračni par samo privremeno povlači u svoju skupocjenu vilu u Cavtatu jer se Montgomery nada da bi u slučaju promjene vlasti u Washingtonu njemu mogla biti dodijeljena uloga povjerenika za jugoistočnu Europu.
Naravno, od toga nije bilo ništa, no ivši američki dužnosnik, kako svjedoče brojni izvori, postao je jedan od najvećih srbijanskih lobista.
(V.S./Republikainfo.com/