Tuširanje je uobičajena rutinska aktivnost, ali postoji mnogo rasprava na internetu o opsegu potrebnog ribanja i pjene.
Nedavno je umirovljena NFL zvijezda Jason Kelce podijelio svoje navike tuširanja na društvenim mrežama, sugerirajući da stalno pranje svakog dijela tijela i kose nije potrebno i nije zdravije. Zagovara fokusiranje na “vruće točke” kako bi se koža održala čišćom i zdravijom. Njegovi komentari potaknuli su žestoku raspravu o tome što treba oprati pod tušem.
Preporuke dermatologa
Dermatolozi preporučuju da počnete s kosom jer šamponi i regeneratori mogu ostaviti ostatke koji mogu uzrokovati akne ako ostanu na koži. Pranje tijela nakon toga pomaže u uklanjanju ovih ostataka. Iako ne postoji strogi redoslijed, često se predlaže pranje od vrha prema dolje.
Uvijek treba prati određena područja – prepone, stražnjicu i pazuhe, koji imaju apokrine žlijezde koje proizvode miris. Stopala također treba redovito prati zbog velikog broja ekrinih žlijezda, koje mogu proizvesti neugodan miris kada su stopala zatvorena u cipelama.
Također se savjetuje pranje lica dva puta dnevno blagim sredstvom za čišćenje, iako to ne mora biti učinjeno pod tušem.
Ostala područja, poput leđa, prsa, trbuha, ruku i nogu, ne morate svaki put ribati sapunom, osim ako ste se jako znojili. Kosu ne treba svakodnevno prati šamponom, osim ako vam je vlasište masno.
Što se tiče učestalosti tuširanja, Američka akademija za dermatologiju savjetuje svakodnevno kupanje djece i tinejdžera, osobito nakon znojenja. Međutim, odrasli se ne moraju tuširati svaki dan.
Posljedice pretjeranog tuširanja
Pretjerano tuširanje može isušiti kožu, osobito s vrućom vodom. Oni sa suhom kožom ili kožom sklonom ekcemima trebaju se tuširati 3 – 4 puta tjedno. Češće se tuširanje savjetuje ako se jako znojite ili ste skloni neugodnom tjelesnom mirisu.
Što se tiče proizvoda, hidratantni šampon općenito je prikladan za većinu tipova kose, a pročišćavajući šampon može pomoći ako koristite mnogo proizvoda za oblikovanje. Za tijelo se preporučuju sapuni bez mirisa ili sredstva za pranje tijela kako bi se smanjila iritacija, a hidratantni sapuni pomažu u sprječavanju suhoće.