Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • POVIJEST, ČINJENICE I VJEROJATNOST – Njemački povjesničar ne zna gdje se okrunio kralj Tomislav, ali “zna” da se “vjerojatno” nije okrunio na Duvanjskom polju
    • Index objavio ‘pismo zemljaka Thompsonu’ – Uslijedio je val komentara
    • 30 GODINA OD GENOCIDA U SREBRENICI – “Međunarodna zajednica je zakazala. Sramimo se. Snosimo moralnu i političku odgovornost”
    • HSP BiH: Najdublji pijetet žrtvama srebreničkog genocida
    • Požar u tvornici Interkomerc kod Mostara – šteta veća od milijun eura
    • Nadbiskup Vukšić o genocidu u Srebrenici: “Trajna opomena protiv zla i rata”
    • Plenković i Medved dolaze na komemoraciju u Srebrenicu
    • JOŠ JEDNA “KOMBINACIJA NESPOSOBNOSTI I KORUPCIJE”: Jedina tvornica topničkog streljiva pred kolapsom zbog lošeg upravljanja – Američki partneri Vladi FBiH prijete tužbom
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Energetika

    Porezi na električnu energiju su preveliki

    republikaBy republika05.07.2025Updated:05.07.2025No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Njemački gospodarstvenici kritiziraju Saveznu vladu.

    Snižavanje troškova za električnu energiju u Njemačkoj je vruća tema i sve su češće kritike prema Saveznoj vladi. Tako se sve više zahtijeva snižavanje poreza kako bi se time snizile konačne cijene električne energije, ponajprije za gospodarstvo. “Ako se ne provedu sveobuhvatne, više puta obećane mjere pomoći dok se istodobno ostvaruju skupi politički projekti, povjerenje tvrtki u vjerodostojnost političkog djelovanja u cjelini bit će poljuljano,” upozorio je Jörg Dittrich, predsjednik Središnjeg saveza njemačkih obrtnika (ZDH).

    Čelnici vodećih njemačkih političkih stranaka još nisu uspjeli postići dogovor o daljnjem snižavanju poreza na električnu energiju. Za sada se planira samo oslobađanje od dijela poreza na električnu energiju za industriju, poljoprivredu i šumarstvo. Naime, u koalicijskom sporazumu sadašnjih stranaka na vlasti stoji: “Želimo trajno smanjiti opterećenje tvrtki i potrošača u Njemačkoj za najmanje 0,05 EUR/(kW h) paketom mjera.” Ipak, dodano je kako će uvođenje bilo kakvih olakšica za potrošače i cijelo gospodarstvo uslijediti čim “…bude postojao financijski manevarski prostor.”

    Zbog toga je predsjednik Njemačkog saveza trgovaca Alexander von Preen poslao sljedeće upozorenje: “Ako se ne ispuni čak ni ključno obećanje o olakšanju iz koalicijskog sporazuma, vidim sumorne izglede za Njemačku kao poslovnu lokaciju.” Predsjednik Njemačke industrijske i trgovinske komore (DIHT) Peter Adrian također je upozorio Saveznu vladu: “Gotovo ni u jednoj drugoj zemlji tvrtke ne moraju plaćati toliko za električnu energiju kao u Njemačkoj. Stoga nam je hitno potrebno olakšanje troškova za energiju za cijelo njemačko gospodarstvo.”.

    No, snižavanje cijena električne energije potrebno je i građanima. “Čak ni nakon višednevnih rasprava koalicija se nije mogla natjerati da snizi porez na električnu energiju za sve i time rastereti kućanstva,” naglasila je predsjednica Potrošačke središnjice Njemačke. Istodobno (kao što se to uobičajeno radi u nekim zemljama jugoistočno od Njemačke), Savezna vlada se okrenula umirovljenicima i odlučila proširiti određena mirovinska prava, objavila je njemačka novinska agencija DPA.

    (izvor: DPA)

    njemacka porezi vlada
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Bugarska širi nuklearne kapacitete i gradi četiri reverzibilne hidroelektrane

    07.07.2025

    Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj

    30.06.2025

    Kina predstavlja svoja rješenja za globalnu energetsku tranziciju

    29.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    POVIJEST, ČINJENICE I VJEROJATNOST – Njemački povjesničar ne zna gdje se okrunio kralj Tomislav, ali “zna” da se “vjerojatno” nije okrunio na Duvanjskom polju

    Index objavio ‘pismo zemljaka Thompsonu’ – Uslijedio je val komentara

    30 GODINA OD GENOCIDA U SREBRENICI – “Međunarodna zajednica je zakazala. Sramimo se. Snosimo moralnu i političku odgovornost”

    HSP BiH: Najdublji pijetet žrtvama srebreničkog genocida

    Požar u tvornici Interkomerc kod Mostara – šteta veća od milijun eura

    Kolumne

    Index objavio ‘pismo zemljaka Thompsonu’ – Uslijedio je val komentara

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.