Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Kina je ostvarila “kvantnu nadmoć” uz pomoć revolucionarnog kvantnog računala, a jedan od njegovih tvoraca ima važnu poruku za svijet

    republikaBy republika15.01.2021No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Kinesko novo kvantno računalo može riješiti matematičke probleme u 200 sekundi, dok drugim superračunalima za isto trenutačno trebaju milijuni godina. Mreža oko tog kineskog čuda revolucionarizirat će način na koji živimo i radimo.

    Kina je ostvarila kvantnu premoć s razvojem svog kvantnog računala Jiuzhang, koje je u prosincu 2020. godine nadmašilo Googleov kvantni uređaj Sycamore, koji ima sposobnost izračuna 100 bilijuna puta brže od najbržeg klasičnog superračunala.

    Uspjeh kineskog kvantnog računala snažno je odjeknuo diljem svijeta, no prije nego li se ta vijest mogla posve razumjeti i probaviti od strane konkurencije u kvantnoj utrci, službeni Peking je objavio i da je izgradio i prvu u potpunosti integriranu kvantnu mrežu na svijetu.

    Početkom siječnja, mreža satelitskih releja i optičkih kablova između Šangaja i Pekinga uspjela je teleportirati ogromnu količinu podataka.

    To je ujedno i označilo početak postojanja kineskog kvantnog interneta koji će revolucionarizirati društvo jer će omogućiti prijenos podataka koji se ne može hakirati te optimizirati strojno učenje u skladu s IoT-jem (Internet od Things) i možda dovesti do instant komunikacije.

    Naime, kvantno računarstvo dozvoljava istovremenu evaluaciju višestrukih mogućnosti te izvođenje kompleksne kalkulacije koje obična računala ne mogu napraviti.

    Kineski znanstvenici uspjeli su prenijeti kvantne podatke na udaljenost od 1400 kilometara preko dva satelita i prijemnih stanica na tlu, a to je prvi korak prema kvantnom internetu na globalnoj razini. Zajedno s razvojem Jiuzhanga, nedavna dostignuća u razvoju gurnula su Kinu na čelo utrke prema “kvantnom dobu”, a to je razvoj događaja koji je uznemirio službeni Washington i Silicijsku dolinu.

    Kina trenutno vodi glavnu riječ u aplikaciji kvantnih komunikacija, smatra Lo-Hoi kwong, profesor sa Sveučilišta Hong Kong. On predviđa da će ta tehnologija imati i naprednu uporabu u kineskoj vojsci, kineskom financijskom sektoru te općenito komunikacijskom sustavu Kine.

    Jedan od ključnih arhitekata kvantnog računala Jiuzhang, profesor Chao-Yang Lu sa kineskog Sveučilišta za znanosti i tehnologiju, rekao je da je to računalo postiglo “kvantnu prednost” nad većinom naprednih klasičnih superračunala zbog korištenja fotona za rješavanje kalkulacija, umjesto korištenja klasičnih električnih binarnih signala u mikroprocesorima.

    Tvrdi da kinesko računalo može raditi izračune, za koje bi konvencionalnim suprračunalima bile potrebne stotine milijuna godina, u sekundama. Primjena te nove tehnologije promijenit će i polje kvantne kemije i optimizacije, što će biti od koristi u dizajnu novih materijala i strojnog učenja, dodaje Lu.

    Primjerice, kvantna računala mogla bi se koristiti u rješavanju problema optimizacije strojnog učenja, jer mogu veoma brzo obraditi velike količine podataka.

    Zanimljivo, Kinezi tvrde da njihovo kvantno računalo može raditi na sobnoj temperaturi, što mu daje prednost nad Googleovim Sycamoreom koji za rad koristi superhladan i supervodljiv metal.

    No, iako je Kina ovim potezom ostvarila prednost pred drugim zemljama, profesor Lu smatra da je izgradnja kvantnih računala utrka čovječanstva s prirodom, a ne utrka između država i dodaje kako bi cjelokupna međunarodna zajednica trebala usko surađivati na tome.

    Trebali bismo poticati otvoreniju znanstvenu razmjenu u znanju i ljudstvu, poručuje Lu.

    (izvor: RT)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Znate li čemu sve može poslužiti USB-C utor na vašem telefonu?

    07.07.2025

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    05.07.2025

    Nizozemski trgovački lanac Action je kralj niskih cijena u Europi

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.