U primanja zastupnika i izaslanici u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine ulazi i određena naknada za nešto što se zove obilazak izborne baze. Ovu vrstu primanja je tijekom 2023. godine dobilo 17 parlamentaraca, netko za jedan, a netko za tri mjeseca, i njen iznos kretao se od 1.000 KM pa do 7.000 KM, istražio je Faktor.
Zanimljivo je da svi parlamentarci, bez izuzetka, svaki mjesec dobivaju paušal od 900 KM čija je svrha, između ostalog, upravo pokriće troškova rada u izbornoj jedinici. Iz ovoga bi se moglo shvatiti da za isti posao pojedini zastupnici i izaslanici bivaju plaćeni dva puta.
Još, još, još…
– Svrha ili namjena paušala je za dodatne aktivnosti zastupnika i izaslanika tijekom mandata, a koji se tiču povećanih materijalnih troškova u obavljanju zastupničkih, odnosno izaslaničkih dužnosti (a tiču se: rada u izbornoj jedinici, prisustva manifestacijama po pozivu organizatora i drugim aktivnostima gdje Parlamentarna skupština BiH ne snosi troškove stručnog osposobljavanja i usavršavanja i konsultantskih usluga) – piše u Odluci o načinu obračuna plaća i ostalih materijalnih prava zastupnika i izaslanika u PSBiH.
Ipak, za prvih 11 mjeseci ove godine je zastupnicima i izaslanika, njih 17, po osnovu obilaska izborne baze isplaćeno ukupno 57.550 KM. Mahom se radi o parlamentarcima iz HDZ-a i SNSD-a, te po jednom iz SDS-a i Bh. inicijative-Kasumović Fuad.
Zanimalo nas je šta onda znači i tko izračunava posebnu naknadu za obilazak izborne baze. U suštini, sve je u rukama klubova stranaka u Zastupničkom domu bh. Parlamenta i klubova naroda u Domu naroda, piše Faktor.
U tajništvu Parlamentarne skupštine BiH kazali su da je ova naknada definirana u okviru proračunskih sredstava namijenjenih za parlamentarne klubove (klubove stranaka i Zastupničkom domu i klubove naroda u Domu naroda) po Zakonu o financiranju političkih stranaka.
– Detaljan način raspodjele sredstava bit će reguliran Poslovnikom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine – piše u Zakonu.
U Poslovniku Zastupničkog doma piše samo da Zajednička komisija za administrativne poslove Parlamenta BiH donosi odluku o raspodjeli sredstava za financiranje političkih stranaka.
No u tajništvu Parlamenta BiH pojasnili su da postoji interna odluka Zajedničke komisije za administrativne poslove iz 2013. godine o upotrebi sredstava za parlamentarne klubove i da naknada za obilazak izborne baze pripada samo članovima kluba.
Stranački klubovi, odnosno njihov predsjedavajući, upućuje nalog nadležnoj službi Parlamenta BiH da se to isplati pozivajući se na odredbe odluke. Obrazloženja nema.
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA, koji je najbrojni klub u bh. Parlamentu, pojasnio je da pet posto novca koji dobije klub ide centrali stranke, a ostalo ostaje za rad kluba koji sam donosi odluku o načinu utroška. Istaknuo je da oni nisu koristili novac za isplatu naknade za obilazak izborne baze, niti imaju namjeru to raditi.
– Pored paušala još da to koristimo, pomalo je smiješno – dodao je Špago.
Kazao je da ne zna šta precizno znači obilazak izborne baze koji su pojedini parlamentarci naplatili.
– Izborna baza je izborna jedinica gdje se bira za Parlament. To možda spada više u domen stranačkih aktivnosti. Naravno uvijek se može opravdati, a ne znam koliko je opravdano – komentirao je Špago.
Koliko je tko ‘jamio’?
Primanja po ovom osnovu u ovoj godini ostvarili su Aida Baručija, zastupnica Bh. inicijative-Kasumović Fuad (7.000 KM u rujnu), zatim delegat Ilija Cvitanović iz HDZ 1990 (ukupno 4.450 KM u ožujku, lipnju i rujnu), zastupnica HDZ-a Darijana Filipović (ukupno 3.000 KM u ožujku i lipnju), zastupnik HDZ-a Predrag Kožul (ukupno 3.000 KM u ožujku i lipnju), zastupnik SNSD-a Milorad Kojić (1.500 KM u lipnju), izaslanik Radovan Kovačević iz SNSD-a (ukupno 2.500 KM u ožujku, lipnju i rujnu), zastupnik HDZ-a Slavko Matić (ukupno 3.000 KM u ožujku i lipnju), delegat Želimir Nešković iz SDS-a (ukupno 3.500 KM u ožujku, lipnju i rujnu), izaslanik Snježana Novaković-Bursać iz SNSD-a (ukupno 2.000 KM u lipnju i rujnu), izaslanik Sredoje Nović iz SNSD-a (ukupno 3.000 KM u ožujku, lipnju i rujnu), izaslanica Marina Pendeš iz HDZ-a (ukupno 6.000 KM za ožujak, lipanj i rujan), zastupnik SNSD-a Obren Petrović koji je jedan od najneaktivnijih (1.500 KM u lipnju), zastupnik SNSD-a i član kolegija Zastupničkog doma Nebojša Radmanović (1.500 KM u lipnju), izaslanik iz SNSD-a i član Kolegija Doma naroda Nikola Špirić (ukupno 3.000 KM u ožujku, lipnju i rujnu), izaslanik Zdenko Ćosić iz HDZ-a (ukupno 4.050 KM u travnju, lipnju i rujnu), te zastupnik HDZ-a i član Kolegija Zastupničkog doma Marinko Čavara (ukupno 3.000 KM u ožujku i lipnju) i Dragan Čović iz HDZ-a, član Kolegija Doma naroda (ukupno 5.550 KM u ožujku, lipnju i rujnu).
/Desk/