Promatrači na izborima u Rusiji bili trojica članova srpskih stranaka iz BiH, odnosno, SNSD-a, Milorada Dodika i Ujedinjene Srpske, predsjednika Nenada Stevandića, dok nije bilo promatrača onih zemalja koje je Rusija, nakon invazije na Ukrajinu, označila kao „neprijateljske“ jer su uvele sankcije Moskvi. Među njima je EU kao cjelina, SAD, Velika Britanija, kao i države Zapadnog Balkana – Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Albanija. BiH nije na ovom popisu, jer iako se usuglasila s europskim sankcijama protiv Rusije, one zbog protivljenja koalicije iz RS predvođene SNSD-om na razini države, nisu u potpunosti implementirane.
Na netom održanim predsjedničkim izborima u Rusiji, a gdje je očekivano pobijedio dosadašnji predsjednik Vladimir Putin, prosmatrači na izborima bili su i trojica članova srpskih stranaka iz BiH, odnosno, SNSD-a, Milorada Dodika i Ujedinjene Srpske, predsjednika Nenada Stevandića.
Kako navodi Radio Slobodna Europa, oni su bili među rijetkim prosmatračima iz europskih država na izborima u Rusiji na kojima nije bilo nikoga iz Europske organizacije za sigurnost i suradnju (OEBS), a koji su se održavali u ozračju konstantne represije političkih protivnika i slobodnih medija.
OEBS: Promatrače službeno šalje država
Iz BiH su kao promatrači na izborima u Rusiji bili zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Miroslav Vujičić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) Srđan Mazalica i savjetnik predsjednika Narodne skupštine Siniša Vidović.
Sva trojica su članovi stranaka vladajuće koalicije u RS, jednom od dva bh. entiteta – Vujičić i Mazalica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke Milorada Dodika, dok je Vidović član Ujedinjene Srpske. Oni su među akreditiranim međunarodnim promatračima iz 106 različitih zemalja, kako je već prije navedeno iz ruske Središnjeg izbornog povjerenstva.
Iz OEBS-a je ranije rečeno za Radio Slobodna Europa (RSE) da BiH promatrače službeno ispred države šalje samo preko njih, ali kako postoji niz drugih kanala preko kojih pojedinci dobijaju pozive da budu promatrači na izborima.
Vidović za Radio Slobodna Europa (RSE) je kazao da je u Rusiju došao u ime parlamenta, da je on u Moskvi, a Mazalica u Nižnjem Novgorodu. Rekao je kako ga je pozvalo rusko Središnje izborno povjerenstvo (SIP) i ruski parlament, Duma, te da je on akreditirani međunarodni promatrač.
“Ostajemo do 18. ožujka ovdje, bit ćemo sva tri dana izbora, nakon čega ćemo imati sastanak u SIP-u Rusije”, kazao je Vidović.
Mazalica je na društvenoj mreži X objavio 24. veljače da je dobio poziv od predsjednika ruske Dume, Vjačeslava Volodina, da prati izbore u Rusiji.
“Ponosan sam što se nastavlja moja dobra suradnja sa institucijama nama bratske Rusije”, objavio je Mazalica.
Vujičić je kratko rekao za RSE da je u Rusiju došao na poziv Dume, odnosno Vjačeslava Volodina, njenog predsjednika. Za agenciju Srna, ranije je izjavio da se nalazi u Nižnjem Novgorodu.
Tko su promatrači ruskih izbora iz BiH?
Siniša Vidović je savjetnik predsjednika NSRS, zamjenik predsjednika stranke Ujedinjena Srpska i gospodarstvenik iz Banja Luke.
Na opštim izborima 2022. bio je kandidat za Narodnu skupštinu RS, ali nije ušao u parlament. U veljači je bio jedan od gostiju ruskog veleposlanika u BiH, Igora Kalabuhova, na prijemu povodom ruskog nacionalnog praznika, ‘Dana zaštitnika otadžbine’.
Na svom webu, navodi da je član udruženja ‘Srbsko sabranje Baštionik’, koje je, između ostaloga, u srpnju prošle godine organiziralo crkveni parastos Draži Mihailoviću u Banja Luci, te pružilo podršku Rusiji na skupu u ožujku 2023., nekoliko dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Srđan Mazalica je do sada bio zastupnik u NSRS u tri saziva, član je Glavnog odbora SNSD-a i zaposlen je kao rukovoditelj Operativnog područja Banja Luka u Elektroprenosu BiH. Poznat je kao jedan od najaktivnijih zastupnika u parlamentu RS.
Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, u objavi na mreži X je neizravno osudio Zapad, a pružio podršku Rusiji. Miroslav Vujičić iz Istočnog Sarajeva je od 2022. zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, ispred SNSD-a. Prije toga je četiri godine bio zastupnik u entitetskom parlamentu.
Od 2015. do 2023. bio je direktor Zavoda za zapošljavanje RS.
Kakvu poruku šalje slanje promatrača iz RS?
Politički analitičar Mladen Bubonjić ocjenjuje za RSE da se slanjem posmatrača na izbore u Rusiju daje legitimitet “od jednog dijela zemlje koji njeguje iste društveno političke vrijednosti sa Rusijom”.
“Suvišno je i raspravljati o razini demokracije u Rusiji. Ovo je pokušaj davanja značaja, ne toliko samoj Rusiji koliko tim strukturama koje su i poslale te ljude, i pokušaj pretvaranja i igranja uloge nekog značajnog globalnog igrača”, smatra Bubonjić.
On smatra da odlazak zastupnika neće biti toliko primjećen, i da ne može nanijeti više štete za BiH i RS “od same posjete Milorada Dodika Vladimiru Putinu”.
“Jedno je medijska bura, a drugo su ozbiljne državne politike, koje svakako računaju na to i donose oduke na osnovu toga jesu li u pitanju pohvale ili sankcije”, upozorava Bubonjić. Prema njemu, posjetu će više isticati oni koji su poslali promatrače, nego sama Rusija.
“Tu treba uzeti u obzir odnos između Rusa, i kao naroda i kao ruske vlasti, s drugim narodima i državama. I preveliko i preuveličano davanje značaja sebi u tim odnosima u odnosu na ono što zaista i jest”, naglasio je Bubonjić.
Pojašnjava da Rusija, kao i sve velike sile, ima “koncentrične krugove interesa” s drugim zemljama, od najbližih, preko onih sa važnim geostrateškim položajem, pa sve do onih sa kojima postoje duhovne i kulturne veze, te da je taj odnos često “jednosmjeran”.
Izbori u Rusiji bez OEBS-a i ‘neprijateljskih’ zemalja
Inače, predstavnici OEBS-a nisu biti prisutni na već drugim ruskim izborima zaredom, nakon parlamentarnih iz 2021. godine. Iz ove organizacije je priopćen je da su “razočarani” odlukom da ih ruske vlasti ne pozovu, iako je Rusija članica OEBS.
Dodaju da, zahvaljujući odluci, “raste zabrinutost zbog smanjenog demokratskog prostora i erozije osnovnih prava u Rusiji”. Također, nisu bili prisutni niti promatrači onih zemalja koje je Rusija, nakon invazije na Ukrajinu, označila kao „neprijateljske“ jer su uvele sankcije Moskvi.
Među njima je Europska unija kao cjelina, Sjedinjene Američke Države (SAD), Velika Britanija, kao i države Zapadnog Balkana – Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Albanija.
BiH nije na ovom popisu, jer iako se usuglasila s europskim sankcijama protiv Rusije, one zbog protivljenja koalicije iz RS predvođene SNSD-om na razini države, nisu u potpunosti implementirane.
Više od 100 zemalja je poslalo promatrače na izbore. Iz susjedne Srbije u Rusiju je zbog toga otišlo petoro zastupnika iz vladajuće koalicije.
Promatrači iz RS na ilegalnim referendumima u Ukrajini
U rujnu 2022., na referendumima u zapadnim ukrajinskim regijama koje su Zapad i UN nazvali “lažnim”, također su sudjelovala dva promatrača iz RS. Bivši bh. diplomata Slobodan Šoja i profesor filozofije iz Banja Luke, Oleg Soldat, bili su promatrači na referendumima na osobni poziv, kako su tada izjavili za RSE.
Šoja je kazao kako je otišao na poziv Građanske komore Ruske Federacije upućen telefonom, dok Soldat nije otkrivao mnogo detalja, izuzev što je rekao da je poziv dobio osobno kao “stručnjak za rusku kulturu”.
Prema tvrdnjama Moskve, čak 99 posto glasača je bilo za ujedinjenje sa Rusijom. Ubrzo nakon održanih referenduma u regijama Lugansk, Donjeck, Herson i Zaporožje, Putin je potpisao dokumente kojima se ove regije službeno pripajaju Rusiji.
Najveću aneksiju u Europi nakon Drugog svjetskog rata su odbacile sve zapadne zemlje, a generalni tajnik UN Antonio Gutereš (Guterres) ih je nazvao nezakonitim kršenjem povelje UN.
U ponedjeljak nakon izbora, u Rusiju putuje još jedno izaslanstvo iz RS – petoro zastupnika Narodne skupštine, na čelu sa predsjednikom parlamenta, Nenadom Stevandićem.
On za RSE kaže da se radi o službenoj posjeti, nevezanoj za izbore, te da je prošle godine u ruskoj Dumi dogovoreno da se napravi “grupa prijateljstva” između dva parlamenta, što će sada biti i službeno potvrđeno.
“Imamo ih s puno parlamenata. I to smo prošle godine odgodili misleći da će se nešto smiriti, a sad je prošlo godinu dana i mi smo svoje završili, i oni su svoje i usuglasili smo neki protokol. Pet članova iz RS i pet iz ruske Dume”, kazao je Stevandić.
U veljači prošle godine, Stevandić je zajedno s trojicom zastupnika također bio u službenoj posjeti Moskvi, te razgovarao s predstavnicima Državne Dume i ruskog Vijeća Federacije. Posjetu su oštro kritizirali iz Izaslanstva EU u BiH, kao i Veleposlanstva Sjedinjenih Država u BiH.
/Desk/