Ivanić je jučer novinarima u Banjoj Luci kazao, kako se na ovaj korak odlučio jer o rezoluciji nema konsenzusa u Predsjedništvu BiH te kako stoga ne vidi ni smisao sazivanja sjednice Predsjedništva BiH.
Vraćanje u prošlost
Pismo je, kaže, njegov stav. Ivanić je rekao kako je ta rezolucija, između ostalog, poslužila da se prilike u BiH potpuno promijene, kao i da je otišlo u drugi plan sve pozitivno što je bilo urađeno prije predlaganja ove rezolucije te još nekih događaja, koji su BiH vratili unazad.
“Mi smo do unazad 15 dana imali pozitivnu priču o europskom putu, Izjavu Predsjedništva jednoglasno potvrđenu u Parlamentu, dobili Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, počeli smo razgovarati o europskom procesima, ali onda se dogodilo nekoliko događaja koji su BiH vratili unazad”, rekao je Ivanić. Zbog svega toga, zaključio je, danas više nitko ne govori o budućnosti, svi govore o prošlosti. Istaknuo je kako je društvo u BiH potpuno podijeljeno povodom predstojećih događaja i 20 godina obilježavanja Sreberenice.
Odgovor Nikoliću
Ivanić ne razumije što su htjeli predsjednici Srbije i Republike Srpske Tomislav Nikolić i Milorad Dodik ,“držeći mu nedavno lekcije u Beogradu”, jer se on već ranije odredio prema rezoluciji o Srebrenici. Nikolić je u prošlom tjednu, nakon sastanka s Dodikom pozvao Ivanića da zatraži sazivanje sjednice Predsjedništva BiH o rezoluciji o Srebrenici.
“Ne razumijem, posebno Dodika, jer je bio dogovor da ovo pismo zajedno potpišemo. Očekivao sam i da Nikolića njegovi savjetnici bolje savjetuju, jer je jasno kako je Bakir Izetbegović za rezoluciju o Srebrenici, a Dragan Čović je neutralan”, dodao je Ivanić. Pozvao je Nikolića da ne dijeli Srbe.
“Pozivam Nikolića neka svoju strogoću trenira u Srbiji, te da se bolje pripremi i ne dijeli srpski narod zapadno od Drine”, rekao je Ivanić.
Rezoluciji Velike Britanije o Srebrenici oštro su se usprotivili svi srpski dužnosnici u BiH i Republici Srbiji ocjenjujući je kao antisrpsku i kao dokument kojim se srpski narod želi okvalificirati kao genocidan
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je od ministra vanjskih poslova Rusije Sergeja Lavrova da Rusija kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a uloži veto na britansku rezoluciju, a Srbija je obavijestila sve zemlje članice VS UN-a o stavu kako taj dokument ne doprinosi pomirenju u regiji. U međuvremenu Ruska Federacija u Vijeću sigurnosti UN-a podnijela je svoj prijedlog rezolucije o BiH.
Vijeće sigurnosti UN-a o britanskoj rezoluciji trebalo je raspravljati 7. srpnja, a hoće li se to i dogoditi ostaje se vidjeti.
(Izvor: Dnevni list)