Na uvodu današnje sjednice Vlade premijer Andrej Plenković osvrnuo se na protekli tjedan i aktualne događaje u zemlji i svijetu. Rekao je kako je u državnu riznicu stigla dodatna tranša od 700 milijuna eura u sklopu Nacionalnog plana za oporavak i otpornost.
– Ovo je godina isporuke. Kao Vlada smo ostvarili strateške ciljeve iz izbornog programa i programa Vlade. Ova godina je prepuna izazova uzrokovanih ruskom agresijom na Ukrajinu i posljedicama u smislu energetske i prehrambene krize bila takva da smo morali intervenirati na dobrobit građana i gospodarstva, rekao je premijer.
Komentirao je vojnu misiju pomoći Ukrajini o kojoj se danas glasuje u Saboru.
– Mislim da je dobro za zastupnike da shvate kontekst, širinu, sadržaj potpore koju Unija daje Ukrajini. Mi smo jučer na razini lidera dogovorili da se Ukrajini da pomoć od 18 milijardi eura makroekonomske pomoći. To je direktna financijska injekcija za funkcioniranje države u uvjetima ruske agresije. Hrvatska je stala iza te odluke i nastavit će pomagati Ukrajini. Pitanje sudjelovanja u ovoj misiji je zdravorazumska, konzistentna i principijelna politika Hrvatske, u nacionalnom interesu. Interes za sudjelovanje u ovoj misiji iskazale su 24 članice EU-a, rekao je Plenković dodajući da će misija trajati nešto više od dvije godine, na teritoriju Poljske i Njemačke. Države koje žele, mogu primiti ukrajinske vojnike kako bi ih obučavale.
– Ovo je i moralno pitanje, pitanje u kojem mi kao Vlada, Sabor, država i narod moramo poslati poruku jesmo li za to da damo potporu državi koja je žrtva agresije, kao što smo i mi bili žrtva ’90-ih godina. Hrvatska nije neutralna niti nesvrstana. Ponekad imam dojam kao da akteri na političkoj sceni zaboravljaju gdje smo mi. Kao takvi pokazujemo solidarnost s onim dijelom međunarodne zajednice koji jako dobro shvaća što treba učiniti u ovoj situaciji. Ovo nije izbor ili suglasnost između parlamentarne većine i oporbe, ovo nije trenutak za iskazivati politički stav kroz animozitet prema Vladi, stranci, nekome od nas osobno nego je to izbor između Ukrajine i Putinovog režima, poručio je.
Plenković je pozvao zastupnike da “dobro promisle o dalekosežnim posljedicama svoje odluke”. Naglasio je da drugog glasanja neće biti.
Dodjela kandidatskog statusa BiH
Rekao je kako je jučerašnji sastanak Europskog vijeća bio jako dobar za Hrvatsku.
– Dobili smo čestitku svih lidera EU-a za članstvo u šengenskom prostoru. Sve je to dio rada, napora i truda naše Vlade, da se ne bi mislilo da je to slučajni ili uobičajeni hodogram aktivnosti.
Druga velika odluke je, rekao je Plenković, dodjela kandidatskog statusa BiH.
– Smatram da je to velika, značajna politička odluka. Mi smo upućeni jedni na druge, geografijom, ali i gospodarski i politički. Smatram da je BiH jučerašnjim dogovorom političkih stranaka o formiranju koalicija i vlasti na državnoj razini na dobrom putu da pošalje poruku ozbiljnosti i predanosti reformama. To je i cilj Hrvatske koja želi pomoći BiH.
– Očekujemo da se riješi pitanje izborne reforme, naglasio je premijer.
Kosovo je podnijelo zahtjev za članstvo češkom predsjedništvu. Hrvatska će, rekao je Plenković, prenoseći svoje iskustvo i podupirući susjedne zemlje činiti sve da se te aktivnosti od strane Kosova odvijaju pozitivno i dobro, prenosi HRT.
/Desk/