Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Musk osnovao stranku
    • Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?
    • Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Hrvatski HEP najviše iznimno jeftinog plina iz zaliha prodao PPD-u – čak 63 % – Tko će u zatvor?

    republikaBy republika06.07.2023Updated:06.07.2023No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: Pavao Vujnovac (PPD) i Frano Barbarić (HEP)

    Iz pouzdanih izvora N1 Hrvatska  doznaje da je 63 posto viškova plina skupljenog u HEP-u u lipnju kupio PPD, a onda su – daleko iza njega, tvrtke E.ON Plin i MET Croatia, a doznali su i prosječnu cijenu koja je dramatično niža od tržišne.

    Nakon što je saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot otvorio temu golemih količina zaliha plina skupljenih u HEP-u koje su se prodavale za sitan novac, odmah se počelo sumnjati da se taj jeftini plin prodavao jednom od najjačih distributera plina u Hrvatskoj, Prvom plinarskom društvu (PPD-u), tvrtki u vlasništvu Pavla Vujnovca, i zbog njegove dominacije na hrvatskoj plinarskoj sceni i zbog neskriveno dobrih odnosa s predsjednikom Uprave HEP-a, Franom Barbarićem, a i zbog ranijih „posebnih poslovnih odnosa“.

    Primjerice, poznato je da je u srpnju 2021. HEP unaprijed, bez ikakvih garancija, platio PPD-u cijeli iznos za plin za zimu, 737 milijuna kuna.

    No, unatoč svim sumnjama da je upravo PPD profitirao od jeftinog plina nagomilanog u HEP-u, svih ovih dana nije se moglo dobiti precizne podatke. Dapače, i iz HEP-a, i iz Vlade, iz Plinacro-a i regulatornih agencija krilo se koliko je tko dobio, odnosno – iznimno jeftino kupio plina iz HEP-ovih zaliha.

    Iz PPD-a su prvo odgovorili da su oni kupili samo manji dio, a onda je uslijedio i nešto konkretniji odgovor.

    „PPD u srpnju nije kupovao viškove plina od HROTE-a (do sada je istrgovano oko 17 tisućaMWh). U razdoblju od travna do lipnja 2023. PPD je kupio 11 posto od ukupno ponuđenih količina plina na svim raspisanim tenderima. Ostale količine kupili su drugi voditelji bilančnih skupina.“, odgovorili su iz PPD-a na upit Novog lista u srijedu, 5. srpnja.

    Prosječna cijena plina iz zaliha HEP-a za PPD je bila – 11 eura

    Pažljiviji promatrači će zapaziti da u ovom pitijskom odgovoru nedostaje točan podatak za lipanj. A N1 iz pouzdanih izvora saznaje da je PPD u lipnju od ukupno 343 tisuće Mwh plina, kupio 63 posto. Nije sve bilo za cent, ili nekoliko centi, ali je bilo prilično jeftino: prosječna cijena po kojoj je PPD nabavio plin iz HEP-ovih zaliha bila je oko 11 eura, piše N1 Hrvatska.

    Dovoljno je da se podsjetimo da PPD ima ekskluzivan ugovor s Gradskom plinarom Zagreb – Opskrba, prema kojem mu je Plinara za taj mjesec plaćala oko 106 eura za MWh, pa da računica o lijepoj zaradi bude jasnija: PPD je taj mjesec kupio jeftini plin iz HEP-a po 11 eura, a prodao ga Gradskoj plinari po dramatično skupljoj cijeni.

    N1 je saznao i druge najveće dobitnike jeftinog plina u lipnju: na drugom mjestu je tvrtka E.ON Plin koja je kupila nešto manje od 10 posto zaliha, također za jeftine iznose – prosječno na mjesečnoj razini oko 10 eura. Osam posto u ukupnom udjelu u tom jeftinom plinu kupila je tvrtka MET Croatia, no oni su uhvatili nešto skuplje zalihe – još uvijek ispod tržišne cijene, ali više nego prva dva dobitnika: njihova je prosječna cijena oko 14 eura.

    Cijena plina na tržištu u lipnju se kretala od 26 do 41 euro/MWh, te je jasno da su sve ove tvrtke lijepo profitirale pri kupnji viškova iz HEP-a.

    No, da bi se pojasnila cijela slika što se to točno zbivalo u HEP-u i kako su dogovoreni ovi aranžmani, očekujemo još brojne odgovore iz HEP-a, Vlade RH i svih regulatornih tijela. A onda slijedi i utvrđivanje odgovornosti, izvjestio je N1 Hrvatska.

    PPD demantira

    Prvo plinarsko društvo (PPD) odbacilo je u četvrtak tvrdnje iz medijskih napisa da je kupilo 63 posto HEP-ovih viškova plina koji su prodavani na HROTE-ovim aukcijama, prenosi HINA.

    “PPD-u taj podatak nije poznat, jer će za mjesec lipanj HROTE imati podatke tek 15. srpnja 2023. godine. Podaci kojima mi raspolažemo glase: u lipnju 2023. aktivirano je ukupno 54 958 MWh negativne energije uravnoteženja koja je prodana voditeljima bilančnih skupina na dnevnim aukcijama. Na tim istim aukcijama PPD je u lipnju kupio ukupno 3 702 MWh negativne energije uravnoteženja”, kaže se u priopćenju.

    Napominje se kako je PPD već javno priopćio da je od travnja do lipnja 2023. godine kupio ukupno 11 posto ponuđenih količina viškova plina na HROTE-ovim aukcijama energije uravnoteženja.

    “Što je i zašto dovelo do pojave viškova plina, PPD ne može komentirati”, ističe se.

    PPD pak navodi kako odbacuje “medijske napise i izjave u kojim se legitimni kupci plina ponuđenog na aukcijama HROTE-a dovode u kontekst nezakonitosti i malverzacija, posebice stoga što kupci plina nisu odgovorni za nastanak viškova plina na tržištu”.

    Ističe da je cijeli proces koji se tiče energije uravnoteženja postavljen u potpunosti u skladu s europskom regulativom, svi su procesi provedeni transparentno i zakonito, a cijeli sustav kupoprodaje funkcionira pod šiframa, baš kao i u ostatku Europske unije, upravo radi sprječavanja zlouporaba.

    “PPD je u potpunosti poštovao i poštuje i hrvatsku i europsku regulativu i isključivo posluje u skladu s njom, a posebno smo odgovorni prema sigurnosti opskrbe plinom hrvatskog društva i građana. U tom kontekstu, ističemo kako je PPD proteklo razdoblje opskrbe plinom, izuzetno izazovno za plinsko poslovanje, iznio u velikoj mjeri na svojim leđima i bio jamac sigurnosti opskrbe Republike Hrvatske”, kaže se u priopćenju.

    PPD

    Inače, Prvo plinarsko društvo (PPD) je privatna hrvatska tvrtka iz Vukovara koja se bavi uvozom, prodajom, opskrbom i distribucijom prirodnoga plina. PPD ima sjedište u Hrvatskoj, a tvrtke u Švicarskoj, Mađarskoj, BiH i Sloveniji iz kojih posluje diljem Europe, navodi se na službenoj stranici PPD-a.

    PPD je i dobavljač ruskog plina jer ima dugoročni, desetogodišnji, ugovor s ruskim Gazpromom o isporuci plina, sklopljen 2017. godine.

    Direktor PPD-a u BiH je Ivan Šušnjar, sin od Zvonimira Šušnjara nekadašnjeg člana NO Terminala FBiH i direktora poduzeća Bossgas iz Tomislavgara. Zanimljivo je da je Ivan Šušnjar bio i član Predsjedništva stranke Domovinski pokret bivšeg predsjednika i pjevača Miroslava Škore, izvršni direktor Ante Knezović, a voditeljica ureda je Dijana Barić. Ova tvrtka, kao i tvrtka Erdal d.o.o iz ove grupacije čiji je vlasnik Energia Naturalis iz Vukovara, poslovale su s mostarskim Aluminijem prije nego što je ugašen.

    /Desk/

    frano barbarić hep izdvojeno jeftini plin pavao vujnovac PPD
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    06.07.2025

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    06.07.2025

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Musk osnovao stranku

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.