Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    HRS-ovci TUŽILI Ustavni sud o zapovijedi Stožera HNŽ o napuštanju prebivališta: Bilo je miješanja u slobodu kretanja, ali bila je i korona, prošlo je i kratko trajalo – apelacija odbačena

    republikaBy republika22.05.2020Updated:22.05.2020No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ustavni sud BiH uvažio je “miješanje u pravo na slobodu kretanja” te da postoji osnova u apelaciji koja ukazuje na ozbiljna kršenja prava i temeljnih sloboda. No, uvijek postoji ‘ali’. Sud je odbacio apelaciju Raguža i Džalte na zapovijed o zabrani napuštanja mjesta prebivališta u HNŽ-u. Ustavni sud se pozvao na činjenicu da su te zapovijedi od 9. i 10 travnja stavljene izvan snage 23. travnja, odnosno, da su prestale postojati odluke zbog kojih je i apelacija podnesena. Ovdje se spominju i specifične okolnosti u donošenju istih od strane Stožera HNŽ-a – rast broja zaraženih virusom COVID 19, zaštite javnog zdravlja te da su bile utemeljene na preporukama epidemiologa i infektologa i samom trajanju ograničenja. To su razlozi zašto je Ustavni sud zaključio da su nastupile “izmjenjene pravne okolnosti u odnosu na osporene zapovijedi” te da “apelanti i osobe koje su bile u relativno istoj situaciji nisu više žrtve primjene spornih odredbi”.

    Ustavni sud BiH odbacio je apelaciju Slavena Raguža, inače predsjednik Hrvatske republikanske stranke i Ivana Džalte protiv zapovijedi Županijskog stožera civilne zaštite HNŽ od 9. i 10. travnja o zabrani kretanja građana na području HNŽ-a izvan mjesta prebivališta te da je kretanje omogućeno samo onim žiteljima koji su imaali propusnice izdane od županijsog-općinskog ili gradskog stožera civilne zaštite. Nakon ove odluke opet su krenula “prepucavanja” i tumačenje iste od strane dvije strane u postpuku.

    Zabrana napuštanja prbivališta pred Ustavnim sudom

    Raguž i Džalto su, između ostaloga, naveli kako im je ovim odlukama-zapovijedima prekršeno pravo na slobodu kretanja, a što jamči Ustav BiH kao i Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda i da trenutna epidemiološka situacija, kao ni bilo kakva druga moguća situacija ili nepogoda, ne opravdavaju proizvoljno ukidanje slobode kretanja.

    Apelanti smatraju da je posrijedi ozbiljno kršenje prava na slobodu kretanja unutar BiH postavljanjem policijskih punktova na granice općina i gradova u HNŽ-u te tako i onemogućavanjem kretanja izvan mjesta prebivališta te su istaknuli da Stožer nije imao ustavnih niti zakonskih ovlasti za donošenje ovih zapovijedi koje su, prema njima, uzurpirale nadležnost Federacije BIH.

    Čak i kada bi Stožer bio nadležan za donošenje ovakvih odluka, prema stavu Raguža i Džalte, ista je besmislena i neproporcionalno rigorozna jer se odnosi samo na osobe s prebivalištem u HNŽ-u, a ne na osobe s prebivalištem u drugim županijama, a koje se smiju bez ograničenja kretati na području HNŽ.

    Bila je korona, preporučili epidemiolozi, prošlo je i kratko trajalo

    Ustavni sud BiH uvažio je, kako su naveli, “miješanje” u pravo na slobodu kretanja te da postoji osnova u apelaciji koja ukazuje na ozbiljna kršenja prava i temeljnih sloboda. No, uvijek postoji ‘ali’, prenosi Dnevni list.

    Naime, Ustavni sud se pozvao na činjenicu da su te zapovijedi od 9. i 10 travnja stavljene izvan snage 23. travnja, odnosno, da su prestale postojati odluke zbog kojih je i apelacija podnesena. Ovdje se spominju i specifične okolnosti u donošenju istih od strane Stožera HNŽ-a – rast broja zaraženih virusom COVID 19, zaštite javnog zdravlja te da su bile utemeljene na preporukama epidemiologa i infektologa i samom trajanju ograničenja. To su razlozi zašto je Ustavni sud zaključio da su nastupile “izmjenjene pravne okolnosti u odnosu na osporene zapovijedi” te da “apelanti i osobe koje su bile u relativno istoj situaciji nisu više žrtve primjene spornih odredbi”. Iz ovih razloga Sud je zaključio da je apelacija postala – bespredmetna.

    I ova odluka Ustavnog suda, gdje se potvrđuje “miješanje” u pravo na slobodu kretanja, a koje je zbog izvanrednih okolnosti i očuvanja javnog zdravlja bilo opravdano tim više što je sama zapovijed prestala vrijediti te je o problemu izlišno dalje i raspravljati, svojevrsni je kompromis.

    Naime, podsjetimo na odluku Ustavnog suda od 23. travnja, koju mnogi nazivaju kompromisnom. Radilo se zapovijedima o zabrani kretanja starijih od 65 i mlađih od 18 godina gdje je Sud utvrdio kršenje prava o slobodi kretanja, prvenstveno jer nije urađena i vremenska odrenica roka trajanja mjera, kao i analiza opravdanosti i rezultata koje su ove mjere donijele, piše Dnevni list.

    Donosimo transkript presude u cijelosti:

    HNŽ izdvojeno napuštanje prebivališta Slaven Raguž Ustavni sud
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    09.07.2025

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    09.07.2025

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    09.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.