Hrvatsko narodno vijeće (HNV) BiH reagiralo je na najnovije događaje na bh političkoj sceni te upozoravaju zbog “kontinuiranih pokušaja destabilizacije međunacionalnih odnosa u BiH”. Prepoznatljivo je da se u reakciji HNV-a osvrće i na istup veleposlanika BiH pri Vijeću sigurnosti UN-a Svena Alkalaja u kojem je, između ostaloga, visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta optužio za “urušavanje demokracije u BiH”.
Naime, upozoravajući na “kontinuirane pokušaje destabilizacije međunacionalnih odnosa u BiH”, iz HNV-a ističu i zabrinutost jer, kako navode, “ovaj trend prati i jednostrana diplomatska praksa prema kojoj se unutarnja situacija u zemlji tumači izvan konsenzusa među relevantnim sudionicima političkog života i civilnog društva”.
“Bosni i Hercegovini je mjesto u Europskoj uniji i NATO savezu, međutim u posljednje vrijeme sve su glasniji oni koji zagovaraju okretanje leđa našim prijateljima i saveznicima. Krajnje je vrijeme da se i domaći i međunarodni čimbenici zapitaju kuda Bosnu i Hercegovinu vode svakodnevne jednostrane diplomatske i politički obojane aktivnosti usmjerene protiv visokog predstavnika Christiana Schmidta i naših saveznika i prijatelja na Zapadu”, stoji u izjavi Hrvatskog narodnog vijeća u Bosni i Hercegovini.
Uputili su i poziv Vijeću za implementaciju mira u BiH.
“Pozivamo međunarodnu zajednicu, posebno članice Vijeća za provedbu mira u BiH, da detaljno razmotre sve elemente koji u ovom trenutku predstavljaju ozbiljnu prijetnju po mir i stabilnost zemlje, de ta posebnu pažnju poisvete rastućoj antizapadnoj kampanji i njezinim arhitektima u političkom i javnom prostoru Bosne i Hercegovine”, naveli su.
Inače, Hrvatsko narodno vijeće BiH (HNV BiH) je prva hrvatska nevladina organizacija, formirana 1994. godine i koja je, kako se navodi na službenoj stranici HNV-a, faktički zaustavila rat HVO-a i Armije BiH u BiH. Naime, na Saboru Hrvata BiH u Sarajevu, iz kojeg je izraslo Hrvatsko narodno vijeće BiH, 6. veljače 1994. godine, usvojen je novi federalni koncept uređenja BiH koji je prihvatila tadašnja američka administracija kao mirovni projekt za BiH i na temelju kojeg je došlo do Washingtonskog sporazuma.
Tim projektom je omogućen vojni savez Armije BiH, HVO-a i Hrvatske vojske kao pretpostavka za vojni poraz tadašnje Vojske Republike Srpske, dijelova bivše JNA i paravojnih formacija iz Srbije koje su vojno djelovale u BiH i Hrvatskoj. Završne vojne operacije tog saveza bile su u vojnoj akciji “Oluja”, nakon čega su uslijedili Daytonski pregovori i Daytonski sporazum.
Aktualni predsjednik HNV-a je Stipe Prlić, dok su bivši predsjednici bili Ivo Komšić, fra Luka Markešić, Marinko Pejić, Marijo Pejić.
/Desk/