Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    ETIKETIRANI ETIKETIRAJU Dok mostarski Zrinjski nema ni ‘U’ od ustaštva, novinar talijanske Gazzette nogometaše nazvao “ustaškom ekipom za osvajanje Europe”

    republikaBy republika23.08.2023Updated:23.08.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vrlo diskutabilan tekst o HŠK Zrinjski objavila je talijanska Gazzetta dello Sport, gdje se ovaj mostarski i bh prvak etiketira kao “ustaški”, a i pokazuje egzaktnu neupućenost autora teksta Lorenza Topella.

    Što je bio povod u tekstu talijanskog medija, države koja je svojedobno zajedno s Hitlerovom Njemačkom bila kolijevka fašizma u namjeri pokoravanja cijele Europe?

    Skandalozan tekst naslova ‘Zrinjski Mostar, ustaška ekipa za osvajanje Europe’ – ‘Zrinjski Mostar, la squadra degli ustascia alla conquista dell’Europa’, gdje s nogometašima mostarskog kluba pozira i gradonačelnik Mostara Mario Kordić, za klub koji je ispisao povijest bh nogometa ulaskom u UEFINU konferencijsku ligu, svakako bi se mogao nazvati ‘fake news’. U mostarskom žargonu, kazali bi “niđe veze”.

    Naime, da Zrinjski nema niti “U” od ustaštva govori podatak da u svom sastavu ima značajan broj igrača srpske i bošnjačke nacionalnosti, da je dopredsjednik Kluba Amir Gross Kabiri, izraelski biznismen koji je iznajmio pogone nekadašnjeg Aluminija Mostar, a ujedno je i predsjednik Židovske općine Mostar, a da se najnovijem krilaticom ‘Mostarski, europski, Zrinjski’, ‘Mostarski, europski, Zrinjski’ čak se “izgubilo” i “hrvatski”, čime, opet, nisu oduševljeni mnogi navijači. Doduše, Kabiri je, po svemu sudeći crna boja omiljena, a predstavljeni su i dresovi navijača u crnoj boji, no to je neusporedivo s ustaštvom.

    No, da se vratimo na temu što je to talijanska Gazzetta dello Sport napisala o ‘Plemićima’.

    U svom tekstu novinar Lorenzo Topella Mostar predstavlja kroz prošli rat i rušenje Starog mosta, a za što je, za podsjetiti je, haški sud utvrdio da je bio “legitiman vojni cilj” jer je služio za opskrbu vojnika Armije BiH.

    “Od Mostara do Kopavogura prijeđe se više od 4500 kilometara i nekoliko sati vožnje avionom. Krajolici različitih planeta: s jedne strane razglednica nade i restart iz grada koji je ušao u povijest zbog bombardiranja svog najljepšeg mosta. S druge strane pogled na Grenland. U Mostaru se 1993. godine rušio Stari most, jedan od najslikovitijih i najpovijesnijih mostova u cijeloj Jugoslaviji: snimak bratoubilačkog rata. Danas, trideset godina kasnije, Bosna je ponovo na karti”, navodi novinar za kojeg nacionalizam predstavljau “crveno-bijele kockice tipične za hrvatski nacionalizam”, a za koje tvrdi kako ih “klub ponosno ističe”.

    “U četvrtak sredinom kolovoza, glazba Europske lige zvonila je kroz zvučnike na stadionu u Kopavoguru, domu Breidablika na Islandu. Nasuprot njima je Zrinjski, momčad koja na svom grbu ponosno ističe crveno-bijele kockice tipične za hrvatski nacionalizam. I to nikada nije tajila, s obzirom na to da je 1945. sudjelovala na prvenstvu ustaša (kolaboracionista Osovine) kao hrvatska krajnja desnica”, piše Topella u svom bizarnom tekstu o HŠK Zrinjski, nazivajući navijače i igrače Zrinjskog “ustaškim”.

    “Zrinjski, izbrisan iz jugoslavenske lige gotovo 50 godina od strane socijalističkog režima zbog nikad prikrivene ustaške nostalgije od strane kluba i njegovih navijača vraća se u život”, piše Topello te ističe kako se “hrvatski identitet Zrinjskog vidi i u sastavu momčadi” navodeći kako “pola momčadi ima crveno-bijele kockice, a druga polovica su Bosanci, a samo je jedan Srbin”. Suma-sumare ovog skandaloznog teksta u jednoj riječi – nevjerojatno.

    /Republika/

    gazzetta izdvojeno republika ustaše Zrinjski
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    09.07.2025

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    09.07.2025

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    09.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.