Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Putin: “Želimo okončati rat u Ukrajini koji su izazvali Zapad i njegovi sateliti”

    republikaBy republika23.08.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u srijedu na samitu skupine BRICS da Rusija želi okončati rat u Ukrajini, ustvrdivši da su ga “izazvali Zapad i njegovi sateliti”.

    U video obraćanju čelnicima BRICS-a, koji nisu osudili rusku invaziju na Ukrajinu, Putin je ponovio da su ga na rat prisilili potezi Kijeva i Zapada.

    Ukrajina i Zapad tvrde da je ruska invazija imperijalističko otimanje zemlje.

    Putin nije osobno došao na samit, koji se održava u Johannesburgu, jer bi mu prijetilo uhićenje temeljem naloga Međunarodnog kaznenog suda (ICC). ICC je u ožujku izdao nalog za njegovim uhićenjem zbog ratnog zločina nezakonite deportacije djece iz Ukrajine u Rusiju.

    “Samo jedno diktira naša djelovanja u Ukrajini a to je da okončamo rat koji su izazvali Zapad i njegovi sateliti protiv ljudi koji žive u Donbasu”, rekao je Putin, govoreći o istočnom dijelu Ukrajine gdje se proruski separatisti od 2014. bore protiv ukrajinske vojske.

    “Želim napomenuti da je želja očuvanja njihove hegemonije u svijetu, želja nekih zemalja da očuvaju tu hegemoniju, dovela do teške krize u Ukrajini.”

    Rusija je više puta rekla da je otvorena za pregovore o okočanju 18-mjesečnog rata, ali samo ako budu uzete u obzir “nove realnosti” koje su stvorile ruske snage koje kontroliraju gotovo petinu Ukrajine.

    Ukrajina traži povrat cijelog svog teritorija i odlazak ruskih snaga.

    Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa, koji je u lipnju Putinu i ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskiju na odvojenim sastancima predstavio afrički mirovni plan, rekao je, odgovarajući na govor ruskog predsjednika, da će članice BRICS-a nastaviti podržavati nastojanja da se okonča sukob.

    Putin je također poručio da će Moskva iskoristiti svoje predsjedanje BRICS-om iduće godine kako bi ojačala ulogu skupine u svijetu kao protuteži globalnoj dominaciji SAD-a.

    Samit BRICS-a organizirat će u Kazanu u listopadu 2024., rekao je.

    Jačanje BRICS-a dio je ruske vizije potkopavanja američke dominacije i izgradnje, po Putinovim riječima, “mulipolarnog svjetskog poretka”.

    Čelnici BRICS-a, koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, fokusirat će se na sastancima u srijedu na proširenje tog bloka, koji želi povećati svoj utjecaj u svijetu, prenio je AFP.

    Kina je u utorak otvoreno poručila da podržava njegovo proširenje.

    To podržavaju i JAR i Brazil, a Moskva, koja je pod međunarodnim sankcijama zbog invazije na Ukrajinu, treba diplomatske i trgovinske saveznike.

    Indija je pak nepovjerljiva prema Kini. Indijski premijer Narendra Modi nije prvoga dana samita spomenuo pitanje proširenja skupine.

    Samo je naglasio brz gospodarski rast svoje zemlje, potkrijepišvi ga obiljem brojki i primjera.

    BRICS proizvodi četvrtinu svjetskog bogatstva i u tim zemljama živi 42 posto svjetskog stanovništva. Deseci zemalja zatražili su da mu se pridruže. Kuba, Nigerija i Iran neki su od kandidata, izvješćuje HINA.

    /Desk/

    izdvojeno rat Ukrajina Vladimir Putin Zapad
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    16.07.2026

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    16.07.2026

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.