“Na taj način mi bi umanjili značaj 25. studenoga kao dana državnosti i to je nešto što je neprihvatljivo, i odlučili smo se da se 25. studenoga obilježi kada treba da se obilježi. Gospodin Čović se nije odazivao, koliko ja znam, na bajramske prijeme kod Reisa i mi smo odlučili da se ovaj put ponašamo tako. Ovo nije naš odnos prema Božiću i ja upućujem iskrene čestitke svim katolicima za ovaj praznik. Ovo je odnos prema gospodinu Čoviću i prema njegovom ponašanju. Neka on promijeni svoj odnos, a što se nas tiče tu nema nikakvih drugih problema”, kazao je Džaferović.
O koaliciji sa HDZ-om BiH je kazao:
“SDA je u odnos uspostave vlasti s HDZ-om ušla vrlo otvoreno i iskreno. Nekoliko sam puta govorio da smo mi stranka koja smatra da se izborni rezultati u BiH implementiraju i da se vlast uspostavlja ne samo na osnovu rezultata nego i na osnovu ustavne pozicije konstitutivnih naroda. Kada se pogleda snaga HDZ-a u Domu naroda, onda je jasno da HDZ ima više snage nego što imaju neke druge stranke koje nemaju tu snagu u Domu naroda, a koje su osvojile više glasova. Jednostavno, BiH je takva i mi kažemo da u BiH svako treba imati ono što mu pripada i nitko ne može dobiti ništa izvan toga. Mi smo se tako i ponašali. Zbog poštivanja tog principa i korektnog odnosa prema HDZ-u mi smo bili došli u situaciju da se, recimo, sruši koalicija sa DF-om”.
Džaferović je otvoreno kritizirao:
“Međutim, HDZ-u to očigledno nije bilo dovoljno, bar tako pokazuje njihovo ponašanje, i mi sada kao stranka koja je imala takvo ponašanje, vrlo kredibilno i bez ikakve rezerve kažemo da u BiH nitko ne može dobiti ništa što mu ne pripada a svako treba da ima ono što mu pripada. Pojavili su se zahtjevi za dodatnim etničkim podjelama u BiH od strane HDZ-a, jer ja ne mogu drugačije tumačiti prijedlog izmjena Izbornog zakona kojeg je ta politička stranka putem kluba izaslanika iz reda Hrvata uputila u parlamentarnu proceduru i kojeg je nažalost Dom naroda usvojio i kojeg će sasvim sigurno oboriti zastupnički dom.
Kako drukčije tumačiti činjenicu da u tom izbornom zakonu se potvrđuje diskriminacija kada je u pitanju izbor članova Predsjedništva, ne poštuju se odluke Europskog suda za ljudska prava, Vijeće za vanjske poslove EU nas upozorava da ne možemo donositi nikakve izmjena zakona koje bi nas udaljile od implementacije odluka Europskog suda za ljudska prava.
Kako drukčije tumačiti da oni u svome izbornom zakonu predlažu takvu distribuciju mandata za federalni Dom naroda;
Naprimjer iz Sarajeva, nema nijednog predstavnika iz reda Hrvata. Kako drukčije tumačiti to da iz Livanjske županije se ne predviđa nijedno mjesto za predstavnika bošnjačkog naroda. I za Posavinu je ista takva stvar. Kako to drukčije tumačiti nego kao zahtjev za dodatne etničke podjele”, naveo je Džaferović.
/Republikainfo.com/