Dok se u Hrvatskoj obilježava 27. obljetnica Vojno redarstvene operacije (VRO) ‘Oluje’ kada su oslobođena okupirana područja tadašnjih pobunjenh Srba, kao i Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja, na Trgu slobode u Novom Sadu održava se državna manifestacija posvećena sjećanju na sve stradale i prognane Srbe.
U Novom Sadu na obilježavanju 27 godina od ‘Oluje’ prisutni su i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Srbije u tehničkom mandatu Ana Brnabić, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, ministri u tehničkoj vladi Zlatibor Lončar i Aleksandar Vulin, kao i predsjednica bh. entiteta Republika Srpska Željka Cvijanović.
Između ostalih, obratio se i član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, koji je između ostaloga, ponovio kako se nada da će doći dan jedinstva Republike Srpske i Srbije. Dodik je rekao kako “srpski narod neće zaboraviti i neće dozvoliti da se ponovi “Oluja”. U njegovom govoru nije bilo niti naznake o pogrešnoj politici bivših, vodećih srpskih dužnosnika. Čak što više Dodik je, očekivano, održao vrlo zapaljiv govor.
“Hrvatska nikada nije vratila imovinu”
“Nisam rođen u Srbiji, ali moja zemlja je Srbija, moja zemlja je Republika Srpska i ja nemam drugi identitet i kuda drugdje ići. Jedino gdje želim biti je Republika Srpska i Srbija. Jednog dana, kao rezultat svih naših stradanja, jauka i gubitaka morat će da dođe to srpsko, naše, nacionalno i državno jedinstvo i da Republiku Srpska i Srbiju vidimo jedinstvenu u nastojanju obrane našeg identiteta i svega onoga što mi jesmo kao narod“, kazao je Dodik.
Kazao je kako je “teška sudbina Srba”, te da se “ne smije više dozvoliti da se Srbima upravlja”, te optužio Hrvate da su “Srbe pobili u oba rata”.
“Nismo ni bosanski ni hrvatski Srbi, već jedan narod. Јednog dana morat ćete doći u naše dvije države – Republiku Srpsku i Srbiju”, kazao je Dodik.
“Srbija može braniti samo onda ako je jaka i Srbija mora biti podržana, ne smije imati treće i pete kolone. Ne smijemo biti naivni kako su bili naši krajem prvoga rata, kada su uvjereni da donose slobodu širom bivše Jugoslavije vjerovali da će dobiti simpatije, a na kraju tog vijeka protjerani su i pobijeni. Nas su pobili Hrvati, u Drugom svjetskom ratu, a pobili su nas u i ovom građanskom ratu. Moramo govoriti točno i ništa drukčije”, rekao je on.
Hrvatska, dodao je, “nikada nije vratila imovinu i stanove i sve ono što je trebala vratiti Srbima u gradovima u kojima su Srbi živjeli u Hrvatskoj”.
“Deveti put smo ovdje i kažemo kako nećemo zaboraviti i da se neće ponoviti. “Oluja” je pogon, zločin, genocid, etničko čišćenje, nastavak iz Drugog svjetskog rata, “konačno rješenje za Srbe” kako je Tuđman govorio”, rekao je Dodik.
“To im je pomogla Europska unija, koja je nas u BiH kroz razna zakonodavstva natjerala da vratimo stanove koji su bili društveni kao da su bili privatni. Samo to nije važilo u Hrvatskoj, to je bila otimačina koja traje i danas. Život Srba u Hrvatskoj je danas težak”, rekao je.
“Srbi su iza sebe ostavljali izgrađene gradove”
U svom skandaloznom govoru, kazao je i da se “najbolje vidi da u Federaciji BiH nema slobode”.
“To što je 150.000 Srba nestalo iz Sarajeva, žele nam kazati da su otišli dobrovoljno i da im ništa nije falilo. Bili su izbačeni i pobijeni, jednako kao i na nekim drugim mjestima. Srbi su iza sebe ostavljali izgrađene gradove. Srbi su milijarde uložili u Sarajevo. Knin je bio čisto srpski grad. Nema nigdje mjesta na prostoru bišve Jugoslavije da su Srbi takvo nešto učinili i da su Srbi organizirli logore. Hoće kazati da jesmo. Matrica koja je davno postavljena nama kao da nikad ne prestaje. Ima nekih među nama koji misle kako trebam popustiti. Srbi ne treba tražiti milostinju, pobijeni smo i nestali, jer to je bila državna politika Franje Tuđmana koji je rekao da Srbe treba tako udariti da se više nikada ne oporave. Nestali su Srbi iz Krajine, i kada su odlazili ostavili su otključane kuće, ali su ostavili zaključani srca i žive svoje zavičaje“, rekao je Dodik, i na kraju govora poučio: “Volim Srbiju i mislim da me ništa ne može spriječiti da to javno govorim! Ne mrzim nikoga i nikada nikome ništa na žao ne bih učinio jer pripada drugom i drukčijem, ali sam biran od naroda da branim naš identitet i našu snagu i činit ću to bez obzira na sankcije, prijetnje i dok to moj narod bude htio”, istanuo je srpski član Predsjedništva BiH.
On je zaključio kako bi, da nije bilo predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je prije devet godina pokrenuo inicijativu za zajedničko obilježavanje stradanja u “Oluji”, “žrtve i progon otišli u zaborav i ostala bi samo obiteljska i osobna sjećanja”.
/Republika/