Ministar pravde BiH Josip Grubeša navodi u pisanoj izjavi, koju FENA prenosi u cijelosti, da je povodu obilježavanja 9. siječnja Dana Republike Srpske na svečanosti u Banjoj Luci nazočio kao dio izaslanstva HDZ-a.
“Nedavno sam javno istaknuo kako u BiH postoje tri istine o događanjima tijekom 90-ih godina prošlog stoljeća i nažalost ovo ide samo u prilog toj mojoj konstataciji. Reakcije pojedinih medija u povodu proslave Dana Republike Srpske samo dokazuje ono što sam tada rekao, a neki negirali. Ako hoćemo naprijed moramo prihvatiti druge i poštovati njihove praznike, a ne biti uvrijeđeni. Jedino tako imamo pravo tražiti da “ti” drugi poštuju naše praznike i da nam ne osporavaju pravo na slavlje. Često se to zanemari i to je slučaj i ovaj put. Republika Srpska postoji i sastavni je dio Bosne i Hercegovine, to je činjenica koja se napokon mora priznati kao takva i dati se pravo njezinim građanima, kao i drugim u BiH, da slave svoje praznike bez da se svaki put oko toga pravi medijska hajka.
Neistina se često ističe i koristi za verbalni atak na Republiku Srpsku, kada se poziva na odluku Ustavnog suda BiH i govori kako je taj sud 9. siječnja proglasio kao neustavan dan za praznik. Dužan sam javnost upoznati kako Ustavni sud BiH nije odlučio da je 9. siječnja neustavan kao takav, nego da su protuustavne neke odredbe iz Zakona o praznicima RS-a, a konkretno se odnosi na dio koji se tiče krsne slave i vjerskog obilježavanja Dana Republike Srpske. Treba istaknuti činjenicu da su u Republici Srpskoj odmah proveli tu odluku Suda i u parlamentarnoj proceduri je usvojen zakon bez spornih odredbi. Kao dan Republike Srpske utvrđen je isti dan, 9. siječanj.
Pojedini mediji koriste zabludu u koju su namjerno doveli javno mnijenje da taj dan samoinicijativno proglase kao ‘neustavan’, a da ne govorimo kako ignoriraju postojanje novog Zakona kojim je ovo pitanje uređeno. Tako je, prema važećem zakonu Republike Srpske, dan tog entiteta potpuno legalno, 9. siječnja. Obilježavanje ovoga dana u skladu je s presudom Ustavnog suda BiH, zbog čega je napad na mene ili moje stranačke kolege neutemeljen i maliciozan, iskorišten da se stvori loša slika u javnosti o nama, bez da se oda poštovanje da smo pokazali spremnost za stvaranje uvjeta za suživot kroz priznavanje prava drugih da slave ono što nas ne vrijeđa niti nam šteti. Žao mi je što se pojedini mediji ovako žustro ne bore za provođenje drugih odluka Ustavnog suda, bez da se mijenja njihova suština i prilagođava političkoj orijentaciji.
Možda bi ti mediji, da se bore za provođenje svih odluka Suda, tako natjerali da se odluke donesene, a zanemarene jer nisu sukladne političkoj retorici pojedinih političkih opcija u BiH, napokon provedu”, zaključuje Grubeša.
‘Ignorantia iuris nocet’
Međutim, na ovo priopćenje državnog ministra pravde reagirali su tajnik Doma naroda Parlamenta F BiH Izmir Hadžiavdić kao i sam Grubešin zamjenik Nezir Pivić, doktor pravnih znanosti.
Naime, Hadžiavdić je za N1 kazao da “ne može vjerovati da ministar pravde BiH smatra izmjene Zakona o praznicima Republike Srpske legalnim i legitimnim u odnosu na presudu UIstavnog suda”, te istaknuo da je “ministar dao izjavu kao da nikad nije pročitao presudu Ustavnog suda po ovom pitanju”.
“Ono što s tim u vezi mogu kazati, ministar je dao izjavu kao da nikada nije pročitao presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja se odnosi na Zakon o praznicima odnosno neustavnim odredbama Zakona u praznicima Republike Srpske. Ministar se poziva na novi Zakon o praznicima odnosno izmjene i dopune Zakona koje su kao imale za cilj usklađivanje s presudom Ustavnog suda. Po mome mišljenju, te izmjene i dopune predstavljau obesmišljavanje, izigravanje i ismijavanje presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Dakle, ne mogu vjerovati da ministar pravde Bosne i Hercegovine smatra izmjene Zakona o praznicima Republike Srpske legalnim i legitimnim u odnosu na presudu Ustavnog suda”, kazao je Hadžiavdić.
Također, Grubešin zamjenik Nezir Pivić kazao da su izjave ministra “pravno neutemeljene i pogrešno argumentirane”.
Pivić je za Klix.ba kazao da Grubeša nastoji opravdati svoju nazočnost u Banjoj Luci, ali da mu to ne daje za pravo da iznošenjem osobnih i potpuno pogrešnih stavova pokušava legitimizirati to na općoj razini.
“Apsoluno se ne slažem s izjavom ministra Grubeše da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim samo odredbe Zakona o praznicima RS-a koji se tiču samo vjerskog obilježavanja Dana RS 9. siječnja, jer upravo u Odluci Ustavnog suda je navedeno da ‘obilježavanje 9. siječnja nema simboliku kolektivnog zajedničkog sjećanja koje može doprinijeti jačanju koletivnog identiteta, kao vrijednosti koje imaju poseban značaj u multietničkom društvu koje se temelji na uvažavanju i poštivanju različitosti kao temeljnih vrijednosti modernog demokratskog društva'”, kazao je Pivić.
Dodao je da je izbor 9. siječnja za obilježavanje Dana Republike Srpske inspiriran održavanjem Skupštine srpskog naroda bez učešća predstavnika bilo kojeg drugog naroda, kada je donesena Deklaracija o proglašenju Republike Srpske, kao jednostrana izjava političke volje samo jednog – srpskog naroda, uvod u ratna događanja, jasno je zbog čega Bošnjaci i drugi narodi imaju otpor prema tom datumu.
“Praznik treba predstavljati sve građane RS, jer Ustav RS-a svim građanima daje jednaka prava. Praznik treba biti suglasan s osnovnim vrijednostima propisanim u Ustavu, poštovanju ljudskih prava, sloboda, jednakosti, ravnopravnosti, vladavini prava i tako dalje. RS treba da se, kao entitet, zalaže za vladavinu prava, jer je na to obvezan, a time i na dosljedno provođenje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a ne da se bira ono što će se provesti, odnosno, ono što odgovara institucijama RS-a”, dodao je Pivić.
Smatra da su sporne odredbe Zakona o praznicima RS-a i dalje neustavne bez obzira na njihov sekularni karakter, u smislu izostavljanja vjerske komponente obilježavanja. Upravno stav Venecijanske komisije i Ustavnog suda se ogleda u tome da neustavnost nije bila samo u vjerskoj komponenti tog dana, nego da taj dan vrijeđa i ponižava sve druge narode, kao i pripadnike srpskog naroda koji se ne slažu i odbacuju postupanja RS -a koja su uslijedila nakon proglašenja RS-a 9. siječnja.
“Dakle, donošenje Zakona o praznicima u kojem je izostavljena vjerska komponenta, ali je ostavljeno obilježavanje 9. siječnja, kao Dana RS, je izigravanje prava i prevara, što je jasno svakom dobronamjernom, običnom čovjeku. Tim prije čudi da ovo nije jasno državnom ministru pravde, koji bi po svojoj funkciji morao biti među prvim zaštitnicima ustavnosti i zakonitosti. Ministar Grubeša je u nekoliko navrata pokazao nedosljednost kada je riječ o međusobnom uvažavanju. Uprkos njegovoj funkciji, državnog ministra pravde, Grubeša pokazuje potpuno nepoznavanje, pa često i grubo kršenje zakonodavstva Bosne i Hercegovine, da bi njegove izjave imale bilo kakvu težinu i značenje”, pojašnjava Pivić.
Na kraju je kazao da se uprkos svim pokušajima prisustvo izaslanstva HDZ-a, pa i u sklopu toga i ministra pravde Grubeše, obilježavanju neustavnog Dana RS, ničim ne može opravdati.
“Sasvim je sigurno da će u najskorije vrijeme princip ‘Nepoznavanje prava škodi’ (Ignorantia iuris nocet) doći do izražaja”, zaključio je zamjenik ministra pravde BiH Nezir Pivić.
/Republikainfo.com/