Republika Srpska danas slavi Dan Republike i 32 godine postojanja. Prije 32 godine, odlukom tadašnje Skupštine srpskog naroda u BiH u Sarajevu, nastala je Republika srpskog naroda u BiH, danas Republika Srpska, izvjestio je javni servis RTRS u prvoj rečenici cjelodnevnog izvješćivanja o obilježavanju Dana RS-a.
Kao i prethodnih, ovaj datum se obilježava mimohodima kao i raznim programima, a na obilježavanju su svojedobno sudjelovali i predstavnici samog vrha HDZ-a zajedno s predsjednikom Draganom Čovićem, no posljednjih godina sudjelovanje na ovoj svečanosti izbjegavaju. I ove godine obilježavanje je proteklo bez sudjelovanja vodećih političara u regiji, pa čak i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, što dovoljno govori. Za istaknuti je kako Dan RS-a upravo na 9. siječnja podržavaju i vladajući, ali i oporba.
Schmidt i američko veleposlanstvo ponovno pozivaju pravosuđe da intervenira
I ove godine visoki predstavnik u Christian Schmidt, a kojeg predsjednik RS-a i vladajućeg SNSD ne prizna kao visokog predstavnika, pozvao tužiteljstvo na reakciju ukoliko se nastavi s obilježavanjem Dana RS-a 9. siječnja, a uslijedilo je i nekoliko upozorenja od međunarodne zajednice kao i od američke administracije.
Kao i visoki predstavnik u BiH, i američki veleposlanik u BiH Michael Murphy pozvao je na reakciju pravosudnih institucija.
“Sjedinjene Države reagirale su i prije na antidaytonsko djelovanje i neće oklijevati da to urade i ubuduće. Ustavni sud BiH je u više svojih presuda, jasno istaknuo da je obilježavanje Dana RS 9. siječnja neustavno. Problem ne leži u proslavi praznika, nego u odluci da to bude 9. siječnja. Povezivanje tog obilježavanja s pravoslavnim vjerskim praznikom u suprotnosti je s nekoliko odredbi Ustava BiH kojima se zabranjuje diskriminacija. Ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja. Član 3, Daytonskog ustava propisuje da se entiteti u potpunosti moraju pridržavati odluka institucija BiH, uključujući i konačne i obvezujuće presude Ustavnog suda BiH. Prema Kaznenom zakonu BiH, nepoštivanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja kazneno djelo. I ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja. Sjedinjene Države očekuju da će relevantne institucije za provedbu zakona i pravosudne institucije provesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan s proslavom Dana RS 9. siječnja”, navodi se u reakciji iz američkog veleposlanstva u BiH.
Dodik: Neka živi Srbija, Rusija i pravoslavni svijet
Svjestan vrlo “klizavog terena” na kojem se nalazi zbog svoje populističkih riječi jer ne želi izgubiti podršku birača a tima i vlast, kao i vrlo često i agresivne i uvrjedljive retorike kao odgovor za ništa blaži riječnik koji mu dolazi iz “političkog Sarajeva”, kako on to zna kazati, Dodik je ipak vrlo oprezno danas putem svog službenog naloga, čestitavši Dan Republike, na društvenoj mreži X napisao: “Ne želimo se ni s kim sukobiti, biti prijetnja ili nekoga napasti”.
Ova izjava je uslijedila nakon jučerašnjeg preleta američkih lovaca F-16 nad područjem Brčkog i Tuzle kao dijelu zajedničke vojne vježbe američkih snaga i OS BiH, ali uz jasnu poruku iz američkog veleposlanstva, i to ne prvu takvu sličnu, kako “SAD neće mirno promatrati” i kako će “rearigati na urušavanje Daytona”.
Međutim, Dodik u svom govoru u Banja Luci na svečanoj akademiji povodom obilježavanja Dana RS, Dodik je bio vrlo agresivniji u svojoj retorici – optužio je SAD i zapadne zemlje da “vode hibridni rat protiv RS-a”, veličao Radovana Karadžića i Ratka Mladića, za što bi, ukoliko pravosuđe se usudi reagirati, mogao na optuženičku klupu. Podsjetimo, prošli visoki predstavnik Valentin Inzko na odlasku je intervenirao u KZ BiH te odredio kaznenu odgovornost za negiranje genocida i svako veličanje osoba osuđenih za ratne zločine.
Dodik je razglabao nad teškom sudbinom Srba kroz povijest još od turskog vremena pa je zaključio kako su ih “Hrvati i Bošnjaci natjerali da naprave RS jer su ih željeli odvojiti od matice Srbije”. Ustvrdio je kako “srpski političari ni na koji način nisu odgovorni za rat”, a da na “Zapadu lažu kada govore o srpskim zločinima”.
“Recite konačno da Srebrenica nije bio genocid”, uzviknuo je u jednom trenutku Dodik braneći pri tom osuđene ratne zločince Karadžića i Mladića kao “ljude koji su vodili RS” i koji su se “borili za slobodu”.
Na koncu je poručio i kako je “konačni cilj srpska država na ovim prostorima” te da će “sadašnja crta razdvajanja RS s Federacijom BiH s vremenom postati pravom granicom” a govor je završio porukom “neka živi Srbija, Rusija i pravoslavni svijet”.
On je podijelio i brojna odlikovanja za osobe koje su “ostavile trag za RS”, a među njima i mađarskom premijeru Viktoru Orbanu koji će, prema Dodikovim riječima, isto primiti u veljači.
Vučićeva čestitka
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, u svojoj čestitci povodom obilježavanja Dana RS-a piše kako će “Srbija ostati privržena slovu Daytonskog mirovnog sporazuma, podržavajući teritorijalni integritet BiH, ali se i oštro suprotstavljati svakom pokušaju ukidanja ili bilo kakvom unižavanju Srpske”.
Obraćajući se predsjedniku RS-a, Miloradu Dodiku, Vučić u pismu kaže:”Uvaženi prijatelju, vjerovali smo da su teška vremena iza nas, ali plašim se da doba velikih izazova, kako za Srbiju, tako i za Srpsku tek dolazi. Ovo sam rekao jer dobra i sretna vremena ne mogu postojati posebno i odvojeno za Srbiju ili Srpsku, također, vrijeme izazova za jedne, takvo je i za druge. Pred Srpskom i Srbijom su veliki zadaci očuvanja srpskog jezika, ćirilice, zajedničkih tradicionalnih vrijednosti srpskog naroda i kulture sjećanja na stradanje Srba. Pred nama je i dalje snaženje naših ekonomskih, političkih i svih drugih veza, od izgradnje auto-puteva, pruga, jačanja institucionalne saradnje na svim razinama i u svim oblastima. Uvjeravam Vas, gospodine predsjedniče, da ćete u Srbiji imati iskrenog, snažnog i najbližeg partnera u ostvarenju tih ciljeva”.
Međutim, brojni političari i iz RS-a i iz susjedne Srbije i dalje poručuju kako se “nastoji ukuniti Republika Srpska”, činjenica je da je upravo taj entitet i Daytonska činjenica te bi njegovo ukidanje ujedno i značilo rušenje Daytonskog mirovnog sporazuma, isto kao i svaka secesija ovog entiteta koju često populistički zagovara Dodik.
Zašto je sporan 9. siječnja?
No, oko Dana RS-a, dugogodišnji su prijepori koji uvijek iznova proizvode i nove političke tenzije jer vlast u tom entitetu istrajava na obilježavanju Dana Republike upravu 9. siječnja iako je Ustavni sud ustvrdio da je obilježavanje tog entiteta na 9. siječnja neustavno.
Mnogima je nejasno zašto je sporan upravo 9. siječanj kao datum obilježavanja Dana RS-a i to unatoč što su žitelji RS-a na referendumu 2016. godine, njih čak 99,8 posto izašlih na birališta, pozitivno odgovorili na referendumsko pitanje „Podržavate li da se 9. siječnja obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?“. No, Ustavni sud je poništio rezultate referenduma, a potom i tadašnji visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
No, iako Dodikova vlast u RS-u uporno ističe kako Ustavni sud osporava pravo tog entiteta na obilježavanje svoga dana, „kvaka“ je u sljedećem: tada se u RS-u obilježava i Krsna slava te je već 2013. godine Venecijanska komisija izašla sa službenim stavom kako se radi o diskriminaciji nesrpskog naroda u tom entitetu. Taj stav je upućen Ustavnom sudu BiH s kojim se isti složio.
„Ustavni sud BiH nije osporio pravo RS da slavi Dan Republike, ali to ne može biti 9. siječanj. Razlog zašto ne može biti 9. siječanj je upravo onaj razlog zbog koga je taj datum i određen kao Dan Republike, jer je sud ocijenio da taj datum nije prihvatljiv za sve građane Republike Srpske, odnosno da ga svi građani ne doživljavaju kao Dan Republike“, rekla je svojedobno sutkinja Ustavnog suda BiH Seada Palavrić.
To bi značilo da Republika Srpska ima pravo obilježavati Dan Republike, ali ne 9. siječnja. Međutim, činjenica je da je upravo 9. siječnja 1992. godine, tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, izglasala Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao neovisne cjeline unutar BiH.
Stoga, na ovom datumu i danas ustrajava vlast u RS-u niti ne pomišljajući o izglasavanju nekog drugog datuma za obilježavanje Dana RS-a, a što bi bila i dobra poruka svojevrsnog distanciranja od ratnih reprekusija koje za sobom vuče taj entitet, ali ne i odustajanje od Srpske.
/Republika/