“Tužit ćemo sve sudske vještake, ići ćemo do Ustavnog suda i do Suda z ljudska prava u Strasbourgu. Nema nikakvog razloga da mi ne plaćamo našu obvezu, ali ono što ja ne smijem kao generalni direktor dozvoliti je da nešto plaćamo što nije po zakonu jer bi time oštetili državnu imovinu, jer mi smo javno poduzeće”, izjavio je generalni direktor JP Elektroprivrede HZ HB mr.sc. Marinko Gilja.
Krivi sudski vještaci?
Kako je kazao, 60 milijuna KM JP Elektroprivreda HZ HB morala bi isplatiti na račun šest općina na ime naknada za korištenje hidroakomulacijskih objekata, i to bez kamata. „To ne bi bilo zakonito“, smatra generalni direktor Elektroprivrede.
“2010. predložena je nova cijena električne energije na pragu proizvodnje prema FERK-u koji je usvaja i ona je recimo za Općinu Jajce bila veća za oko 21%, Mostar 53%, Prozor-Ramu 31,5%, a za Čapljinu čak 102% veća nego prije. Općina Rama prva je krenula u pritužbe i tražila da se ova promjena cijene na pragu proizvodnje uzima kao mjerodavna za postotnu promjenu. Zatim su krenule tužbe Mostara, Jajca i Čapljine, i to su četiri općine na kojima postoje naše akumulacije. Mi smo se godinama žalili na svaku presudu, žalbe su redom odbijane, a punih 10-11 godina nema promjena cijene”, kazao je Gilja.
Naime, iz JP Elektroprivreda HZHB smatraju da su im sudski vještaci krivo, i pristrano obračunali iznos vodnih naknada, a po osnovu kojih su sudovi donosili presude. Stoga su u JP EP HZHB od prof.dr.sc. Brane Markića, profesora Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, zatražili ekspertizu o vještačenju-obračunu vodnih naknada.
Profesor Markić zaključio je da su iste urađene pogrešnom metodologijom, da su podatci netočno organizirani kao i da postoji računovodstvena pogreška.
“Ne radi se o nekoliko tisuća maraka, ovo je značajan novac, radi se o desetinama milijuna maraka i što mislite kada bi došlo do naplate kako bi to izgledalo? Blokiran bi bio račun i ako ne možemo funkcionirati u sustavu tko će odgovarati? Odgovarati će generalni direktor koji je dozvolio takvu situaciju i prešutno plaćao ono što je nezakonito”, istaknuo je generalni direktor JP EPHZHB, koji je ponovno potvrdio da neće biti poskupljenja struje, izuzev korisnicima ma 10 kilovolti i više, a što uvjetuju cijene na tržištu.
Međutim, Gilja je je naveo i imena sudskih vještaka za koje tvrdi da će protiv njih biti podignute tužbe jer su pogrešno vještačili iznose vodnih naknada te Elektroprivredu oštetili za milijune KM: Nedjeljka Bilić, Zijo Veledar, Ismet Leto, Ibrahim Dizdar, Antun Vidačak, Mate Grbeš i Nevenka Sušac.
Ivančević: Prošlo je vrijeme iskorištavanja Rame
No, iz općine Prozor-Rama već su reagirali na navode iz JP EP HZHB.
“Ciljevi čelnih ljudi EPHZHB-a vrlo vjerojatno su u službi pripreme poskupljenja električne energije za stanovništvo i gospodarstvo, zatim sklanjanje od javnosti i od istražnih organa teme o negativnom mišljenju revizorskog tima Ureda za reviziju državnih institucija u FBiH, zatim prikrivanje ogromnih višemilijunskih gubitaka (većih od svih naknada svim općinama), nastalih bahatim zapošljavanjem, nabavkom, zakupom i opremanjem novih ureda, posebno u Mostaru, zatim prikrivanje sumnjivih transakcija na tržištu električne energije, te sklanjanjem teme o 360 milijuna gubitaka napravljenih nerazboritim ustupanjem električne energije Aluminiju. Čelnici naivno misle da će im priča o naknadama za HE Ramu pomoći u zaboravu na sve nezakonitosti i neposlovnosti koje imaju u svom poslovanju”, istaknuo je Ivančević u svom priopćenju za javnost.
Načelnik Prozora-Rame navodi kako se kroz, kako navodi, “naručeni tekst u jednom lokalnom tiskanom mediju EP HZHB obrušava na postupak naplate duga od Općine Prozor-Rama, i to kroz podcjenjivanje mišljenja i nalaza vještaka uz sudske sporove koji su vođeni i vode se zbog neprimjene zakonskih odredbi”.
Ivančević navodi kako tri pravomoćne presude Županijskog suda te presude Vrhovnog i Ustavnog suda, daju za pravo Općini Prozor-Rama i nalažu EP HZHB Mostar postupanje i plaćanje po zakonu.
On je čelnicima EPHZHB-a poručio da je “nepovratno prošlo vrijeme kada je Rama služila samo za iskorištavanje”.
“Sada toj Rami treba nešto i vratiti, i to samo ono što joj po zakonu pripada, ništa više. A zapravo, ako im smeta naknada koju po zakonu plaćaju Općini, neka fino vrate Hidroelektranu (HE) Rama narodu Rame, neka je isključe iz svog sustava i neka onda, bez ikakvih naknada, pričaju o uspješnosti. Jasno da im to ne pada na pamet, jer znaju da bi bez HE Rama oni bili najbeznačajnija grupa koja bi brzo utonula u gubitke i propast”, reagirao je načelnik općine Prozor-Rama.
Prema podatcima JP EPHZHB, od 2011. do 2021. godine za vodne naknade, na godišnjoj razini, općini Prozor-Rama isplaćeno je 70 milijuna KM, općini Mostar 29 milijuna, Čapljini 17,7 milijuna, Neumu i Ravnom po 12 milijuna, Širokom Brijegu 5,3 milijuna i Jajcu 6,9 milijuna KM.
Je li na pomoču nova afera i kakav će biti konačan epilog u borbi te čiji su milijuni?
/Republikainfo.com/