Ministrica vanjskih i europskih poslova Slovenije Tanja Fajon, kaže kako se u Ljubljani s pozornošću promatraju zemlje zapadnog Balkana, posebno u kontekstu ruske agresije i rata u Ukrajini.
Fajon je za Deutsche Welle kazala kako je stabilnost zemalja zapadnog Balkana vrlo važna i za stabilnost cijele Europe te da je podrška tim zemljama iznimno važna. Iz zabrinutosti Europe, čini se, profitirati će BiH konačnom dobivanju statusa zemlje kandidatkinje u ovom mjesecu, iako bh političari u svezi postavljenih 14 prioriteta skoro ništa nisu učinili. Međutim, u EU su konačno shvatili da je sigurnost i stabilnost BiH i zemalja zapadnog Balkana od ključne važnosti za sigurnost EU-a – bolje braniti EU na zapadnom Balkanu nego kada problemi dođu “pred kućni prag”.
Fajon: BiH ekstremno važna i želimo da dobije status kandidata do kraja godine
Fajon je ovo kazala nakon sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Bukureštu, gdje je poseban fokus bio i na regiji zapadnog Balkana, posebice Bosni i Hercegovini, te na Gruziji i Moldaviji.
-Razgovarali smo s ministrima BiH, Gruzije i Moldavije. To su ugrožene zemlje. Kada je riječ o ratu u Ukrajini, vi znate da mi u Sloveniji s posebnom pozornošću gledamo na regiju zapadnog Balkana zato što je on iskusio krvave ratove prije 30 godina. Imamo puno nestabilnosti i tenzija. BiH je ekstremno važna i mi želimo da ta zemlja dobije status kandidata za članstvo u EU do kraja godine, što bi bio jak politički signal za cijelu balkansku regiju, kazala je Fajon za DW, prenosi Dnevni list.
Ona je pri tom naglasila kako EU ne “želi nijednu zemlju ostaviti na cjedilu”.
-Ne želimo nijednu zemlju ostaviti na cjedilu. To je važno za i za stabilnost cijele Europe i naše je da podržimo zemlje Balkana, koje su na neki način poprište različitih geopolitičkih interesa, rekla je slovenska ministrica vanjski i europskih poslova i bivša eurozastupnica.
Stabilnost Zapadnog Balkana važna je za mir
Na ovom fonu podsjetimo kako su sa sastanka u Bukureštu poslane jasne poruke podrške neovisnosti te da EU mora ojačati svoju prisutnost na zapadnom Balkanu kako bi se ograničio ruski utjecaj.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, rekao je kako će NATO poduzeti daljnje korake kako bi pomogli u očuvanju i zaštiti neovisnosti i jačanju obrambene sposobnosti zemalja zapadnog Balkana.
Kako su izvješćivali mediji, europski dužnosnici zabrinuti su da bi zemlje južne i istočne Europe mogle izgubiti strpljenje u “čekaonici” na prijem u članstvo Europske unije i NATO-a što, kako opravdano smatraju, ostavlja prostor za jačanje ruskog i kineskog utjecaja, te za nove nestabilnosti, piše Dnevni list.
-Europa mora pojačati prisutnost na Zapadnom Balkanu kako bi ograničila utjecaj Rusije. Stabilnost Zapadnog Balkana važna je za mir. Moramo zaustaviti Ruse na Zapadnom Balkanu, tamo trebamo više Europe. Moramo zaštiti sve zemlje zapadnog Balkana bliske Ukrajini i zato je važno da u ovom trenutku radimo zajedno. Jedinstvo je važno i to je snažna poruka Rusiji, rekao je i talijanski šef diplomacije Antonio Tajani.
Također, i estonski ministar vanjskih poslova UrmasReinsalu kazao je kako “NATO želi da nakon rata u Ukrajini, Rusija ne dobije više nikakvu mogućnost određivanja sigurnosne opcije i način života svojim susjedima”.
Stoltenberg je rekao kako su saveznici izrazili solidarnost sa sve tri zemlje, i dodao da je iz ruskog rata protiv Ukrajine “naučena lekcija” da je ta tri partnera “nužno podržati odmah”. Status zemlje kandidatkinje tijekom svog nedavnog psojeta BiH obećao je i komesar EU za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi.
/Desk/