Sjevernoatlantsko vijeće (NAC), predvođeno zamjenikom generalnog tajnika NATO-a Mircea Geoană, sastao se s predstavnicima Vijeća ministara Bosne i Hercegovine u okviru dvodnevne posjete Bosni i Hercegovini.
Nakon sastanka, medijima se obratila predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto koja ističe da će današnja posjeta biti plodonosna.
“Vaš dolazak u BiH nakon 13 godina je važan signal i prilika za intenziviranje razmjene ideja, a naravno za izgradnju još čvršćih veza koje bi trebale doprinijeti mira i sigurnosti čemu svi težimo kako u BiH, tako i u regiji i svijetu. Vjerujem i uvjerena sam kako ćeš vaš boravak u BiH biti plodonosan, biti ispunjen konstruktivnim razgovorima, zajedničkim naporima za izgradnju napredne budućnosti za sve nas u BiH”, kazala je Krišto.
Također, održan je sastanaks Kolegijem Parlamentarne skupštine BiH. Prije ovog sastanka održan je i sastanak u Predsjedništvu BiH.
“To je odluka državnih organa i to moraju svi znati. Pravni okvir Bosne i Hercegovine je jasan. Državni organi su usvojili sve potrebne zakonske, strateške i konceptualne dokumente na području obrane i sigurnosti”, dodaje.
Bećirović je pozvao NAC da Bosni i Hercegovini pomogne da se ubrzano kreće ka članstvu u NATO-u. Prema njegovim riječima, to je strateški interes svih građana i naroda, jer svi imaju političke, ekonomske i psihološke koristi.
“Vrijeme ratova je nepovratno iza nas i dolazimo pod sigurnosni kišobran najjače alijanse na svijetu”, poručio je.
Članovima NAC-a je ukazao da u Bosni i Hercegovini postoje proruski političari koji ugrožavaju mir, a kao primjer za to je naveo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD).
“O tome svjedoči intervju predsjednika RS-a za ruski medij gdje je poručio da je Putin ‘veliki humanist’ i da je Rusija imala ‘puno pravo napasti Ukrajinu’. To nije izjavio političar iz Moskve, Minska ili Pjongjanga. To je dao političar koji je od Rima ili Beča zračno udaljen 400 kilometara”, dodaje.
Kako je izjavio, NATO je Bosni i Hercegovini poslao jasnu i preciznu poruku, a to je da sigurnost i stabilnost Bosne i Hercegovine predstavljaju interes NATO-a.
“Dobili smo veću podršku nego što smo je ikada imali i to je vrlo ohrabrujuće”, kazao je Bećirović.
Komentirao je i stavove političara u RS-u da bi Bosna i Hercegovina trebala biti vojno neutralna.
“Ne možemo govoriti o neutralnosti. To ne postoji, kakva neutralnost. Zar može niža razina vlasti, neovlašten i nenadležan, krojiti državnu politiku. To ne može Bavarska raditi u Njemačkoj ili Teksas ili Kolorado u Sjedinjenim Američkim Državama”, naglasio je.