U ponedjeljak, 15. siječnja, mjerenja su ponovno pokazala da je Mostar ponovno visoko rangiran na svjetskoj ljestvici po zagađenju zraka. Prema mjerenjima i analizi analizi švicarskog IQAir QAir, u Mostaru je danas izmjeren index onečišćenja 199 uz upozorenje kako je koncentracija 2.5 mikrometara (PM) u Mostaru trenutno 29,7 puta veća od vrijednosti godišnje smjernice Svjetske zdravstvene organizacije za kvalitetu zraka.
Danas je i u Banja Luci izmjerena vrlo visoka razina onečišćenja s indeksom od čak 221 što je označeno kao ‘vrlo nezdrav zrak’, ali i Sarajevu s indeksom 189, potom Zenicom sa indeksom 166 itd.
Ipak,, na svjetskoj ljestvici Sarajevo je danas bilo na neslavnom, četvrtom mjestu po razini onečišćenja zraka, prije Dhake u Bangladešu (192), Lahorea u Pakistanu (210) i Delhi u indiji (26).
Prilikom visokog indeksa onečišćenja osjetljivim skupinama, kroničnim bolesnicima, starijima i djeci, kao i svima ostalima, savjetuje se smanjenje kretanja na otvorenom, a osjetljivim skupinama također se preporuča nošenje maske. Savjetuje se i zatvaranje prozora kako bi se izbjegao prljavi vanjski zrak te korištenje pročišćavača zraka.
Lebdeće čstice od 2.5 mikrometara posljedica su sagorijevanjem fosilnih goriva ispušni plinovi iz vozila, grijanja na drva ili ugljen itd., a sastoje se uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala, poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma. Njihov je promjer oko 3 posto promjera dlake kose, a kada je njihova koncentracija viša od dopuštenih 25 μg/m3 te kada udisanjem dospiju u pluća, mogu prouzročiti probleme, od otežanog disanja do peckanja očiju. Tijekom visoke razinje njihove koncetracije u zraku posebno se upozoravaju kronični bolesnici, starije osobe i djeca.
Gradovi rekorderi čistog zraka su Sydney (Australija) s indeksom 6, Salt Lake City (SAD) s indeksom 7 te Tokyo (Japan) s indeksom 8.
/Republika/