Ruski državni mediji javljaju da se svrgnuti sirijski predsjednik Bashar al Assad s obitelji nalazi u Moskvi.
Citirajući izvor u Kremlju, ruski državni medij TASS rekao je da su al-Asad i članovi njegove obitelji dobili azil u glavnom gradu Rusije.
“Ruski dužnosnici su u kontaktu s predstavnicima naoružane sirijske oporbe, čiji su čelnici zajamčili sigurnost ruskih vojnih baza i diplomatskih institucija na teritoriju Sirije”, izvijestio je TASS.
Pad Assada bolan je za Rusiju jer predstavlja gubitak ključnog regionalnog saveznika od vitalne strateške važnosti.
Moskva ima dvije vojne baze u Siriji – Latakiju i Tartus – čija je budućnost sada neizvjesna. Tartus je posebno značajna baza jer je to jedina ruska mediteranska luka. Njezin gubitak mogao bi ozbiljno naštetiti regionalnom utjecaju Moskve, na Bliskom istoku i šire, budući da je Tartus također polazna točka za ruske operacije u Africi.
Ministarstvo vanjskih poslova u Moskvi umanjilo je bilo kakvu neposrednu prijetnju svojim bazama, ali su dodali da su obje u stanju “visoke pripravnosti” te da Moskva prati događaje s “izuzetnom zabrinutošću”.
SAD i Izrael izveli zračne napade
SAD su izvele zračne napade u središnjoj Siriji u nedjelju, u kojima su ciljali “vođe, operativce i kampove ISIS-a” koristeći, kako je otkrio jedan američki dužnosnik, više resursa svojih zračnih snaga, uključujući bombardere B-52, borbene zrakoplove F-15 i A- 10 zrakoplove.
Napadi su “provedeni kao dio tekuće misije ometanja, degradacije i poraza ISIS-a, kako bi se teroristička skupina spriječila u provođenju vanjskih operacija i kako bi se osiguralo da ISIS ne može iskoristiti trenutačnu situaciju u središnjoj Siriji za konsolidiranje u središnjoj Siriji”, rekao je dužnosnik. “Procjena ratne štete je u tijeku i nema naznaka o civilnim žrtvama”, dodao je dužnosnik.
Dužnosnik je također rekao da će “CENTCOM, zajedno sa saveznicima i partnerima u regiji, nastaviti provoditi operacije za degradaciju operativnih sposobnosti ISIS-a čak i tijekom ovog dinamičnog razdoblja u središnjoj Siriji.”
Predsjednik Joe Biden također je u nedjelju rekao da SAD namjerava nastaviti svoje operacije protiv Islamske države Iraka i Levanta (ISIL ili ISIS) u zemlji.
SAD k tome vjeruje da značajni dijelovi sirijske pobunjeničke koalicije Hayat Tahrir al-Sham (HTS) održavaju jake veze s ISIS-om, prema riječima jednog visokog američkog dužnosnika.
SAD, Turska, Ujedinjeni narodi i nekoliko drugih zapadnih zemalja proglasili su HTS stranom terorističkom organizacijom. Godine 2018. Sjedinjene Države raspisale su nagradu od 10 milijuna dolara za vojnog vođu skupine Abu Mohammada al-Jolanija.
U ekskluzivnom intervjuu za CNN, Jolani se usprotivio trajnom proglašenju HTS-a terorističkom organizacijom, nazivajući tu oznaku “prvenstveno političkom i, u isto vrijeme, netočnom”, tvrdeći da su neke ekstremne islamističke prakse “stvorile podjelu” između HTS-a i džihadističkih skupina.
Tvrdio je da se protivi nekim brutalnijim taktikama drugih džihadističkih skupina koje su dovele do prekida njegovih veza s njima. Tvrdio je i da nikada osobno nije bio upleten u napade na civile.
Izrael je izveo tri zračna napada na veliki sigurnosni kompleks u okrugu Kafr Sousa u Damasku, zajedno s istraživačkim centrom za koji je ranije rekao da su iranski znanstvenici razvili projektile, rekla su Reutersu dva regionalna sigurnosna izvora. Napad je potvrdio Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR), javlja Guardian.
Glasnogovornik izraelske vojske za arapski jezik odaslao je u nedjelju “hitno upozorenje” stanovnicima južne Sirije. U objavi na X-u, Avichay Adraee izdao je upozorenja za pet područja, nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu naredio vojsci da zauzme tampon zonu na izraelskoj granici sa Sirijom.
Obraćajući se sirijskim građanima, Adraee je rekao da “borbe u vašem području prisiljavaju Izraelske obrambene snage da poduzmu akciju, a mi vam ne namjeravamo nauditi”. “Radi vaše sigurnosti, molimo vas da ostanete u svojim domovima i ne izlazite van do daljnjega”, rekao je.
/Desk/